Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Vallás
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.06.23. 08:56

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 7 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Vallás
HozzászólásElküldve: 2010.11.02. 18:31 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Ajjaj, csak úgy hemzsegnek a szakkifejezések, ha az előadás is ilyen volt, biztosan ültem volna, mint a sült hal s nem azért mert nem értek németül...Ezek szerint azt mondja, Ekhnaton ideje alatt nem élt Mózes, vagy hogy valójában nem élt?
Mert minden hagyománynak van magva, tehát az ő létezésének is kellene legyen, bár Őfelsége lenne a legboldogabb, ha nem kellene magát blamálnia az Exodus-kaland miatt.

Sok kinti diák egyenest azt állitotta nekem a vitrinben fekvő Nagyúrról hogy ő maga Mózes, mások kiosztották ezt a cimet Ekhnatonnak - idősebbek is, pont az egyistenhit ötletére hivatkozva. A faluban a legegyszerűbb emberektől Musza néven hallottam illetni... Mármint Mózest... Ekhnatont módszeresen ki akarták törölni a történelemből, mig Mózes tuladonképpen pozitiv hős volt, mármint saját népe szemében... De vajon ha élt s netán II. Ramszesz alatt, akinek annyi felirata maradt fenn mint égen a csillag, hogy lehet, hogy nem emlitik meg a kiűzetését, mint Őfelsége számos más, valós vagy kreált, csodálatra méltó tettét...?
Ajjaj...
S akkor hol van még az a kacskaringós elmélet ami párhuzamot von Ozirisz-Izisz és Hórusz meg a keresztény szentháromság között... ésigytovább'...

.-====o====-.
"Qui multum peregrinatur, raro sanctificatur..."
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2010.11.02. 16:34 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Uséb-Maat írta:

Egyiptom nélkül nincs egyistenhit?

Jan Assmann rámutatott a fáraó és a próféta helyzetének paradox különbségeire: Ekhnaton bizonyítottan történeti személy volt, ám Mózes létének bizonyítékára mindeddig nem bukkantak rá - állítja a professzor. Ugyanakkor, míg Mózes karaktere a kulturális hagyomány része, addig Ekhnatont évezredekig a feledés homálya borította. A professzor szerint a kutatók ma már egyetértenek abban, hogy a Biblia monoteizmusát nem lehet levezetni Ekhnaton vallási reformjaiból. "A vallások közti kölcsönhatást nem feltétlenül az alapoknál kell keresni, gyakran az egyes elemek nem-tudatos átvétele fontosabb és maradandóbb hatású" - állította a vallástörténész. Jan Assmann az egyiptomi hitvilág és a kereszténység hasonlóságaira példaként a túlvilágba vetett hitet, illetve az istenség megtestesülésének teológiai magvát hozta fel.

.-====o====-.
" A nagy Maat Uszer ideje óta háborítatlan, egyedüli és örök."

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.09.30. 17:02 

Sajnos én sem tudok néhány apróságnál többet, gondoltam, hogy v.mi fontosabb dolog van mögötte, mert többször láttam már idézetekben, és csak a fejem tudtam vakarni.

Egyébként örülök, hogy köztetek lehetek!

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.09.21. 20:12 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Köszöntelek a fórumunkon, Kirami!

Amennyire én tudom / sejtem, jellemzően nem használták a vasat (nem isteni, hanem égi fémet), mert igen drága és nagyon ritka volt. Az istenekkel való kapcsolata leginkább abban merül ki, hogy Széth csontjai vannak vasból. Rendkívül kevés lelet maradt ránk vasból, és nagyon úgy tűnik belőlük, hogy kuriózumnak tekintették, és mélyebb szinten a mitológiába sem került bele.
Megjegyzem, hogy a témával nem nagyon foglalkoztam, úgyhogy mérget nem vennék rá - előfordulhat, hogy tévedek! De próbáltam utánanézni, és nem találtam közelebbit.

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.09.16. 16:46 

Sziasztok! :aws:
Írogatni szoktam, mintha könyv akarna készülni belőle, és ehhez szükségem lenne minél több konkrét infóra arról, hogy az egyiptomi mitológiában mire használták az "isteni fémet" (BjA) vasnak szokás fordítani. Oké, azt tudom, hogy Vastrónuson üldögélés meg ilyesmik vannak, de kérlek, írjatok még konkrét példákat köszi!

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Jézus és az egyiptomi misztériumvallások
HozzászólásElküldve: 2006.10.02. 13:04 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Nagyon érdekes eszemefuttatást olvastam Lynn Picknett és Clive Prince A templomosok titka című könyvében. (Igen a címe alapján valóban egynek tűnik a sok "Da-Vinci kód megfejtése" könyv közül, és bár az alcíme is erre utal, mégis nagyon alapos, sokféle érdekes lehetőséget felvető könyv, amiben a szerzők nem akarják "rábeszélni" az olvasóra a saját nézőpontjukat, csak "megnyitják" azt.) Jézus tevékenységét nem a zsidó vallási és kulturális hagyományok szerint próbálja értelmezni - ami sok kérdést hagy maga után - hanem áthelyezi azt egy átfogóbb közel-keleti vallási kontextusba, megmutatva, hogy számos korábban nem érthető cselekedete máris értelmet nyer, ha más keretbe helyezzük. A szerzőpáros visszavezeti tetteinek háttérét az Ozirisz-misztériumokra, és bár vannak vitatható állításaik, és tesznek néhány elhamarkodott következtetést, az érvelésük alapjában véve mégis igen elgondolkodtató, nekem legalábbi okozott néhány "aha-élményt" (nem savas mikrohámlasztásról van szó, hanem arról, amikor az ember a fejére csap, és azt mondja, "aha, tényleg").

Egy részről szeretném ajánlani a könyvet mindenkinek, másrészről pedig érdekelne, hogy mit gondoltok arról, amit Jézus és az oziriszi misztériumok kapcsolatáról ír.
Egyébként az egészet érdemes elolvasni, de akit csak ez a téma érdekel, a XIII. fejezetben (Az Istennő fia) találja a leírást 30-40 oldalnyi terjedelemben.

.-====o====-.
ÉSzAH

"A tudományos eredmények értéktelenek, ha nem társul hozzájuk a lélek nemesedése. ... A tudományból erkölcs nélkül hiányzik a bölcsesség, és ezért még a természet is szégyenkezik."
/Seligmann/

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Vallás
HozzászólásElküldve: 2006.05.09. 23:29 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Ebbe a témába a vallással és a nagy, Egyiptom-szerte általánosan ismert mítoszokkal kapcsolatos hozzászólásaidat várjuk. A téma előzménye a régi fórumon az Istenek és vallás téma volt, melynek hozzászólásait itt találod meg.

:idea: Amennyiben konkrét istenekről, azok szerepéről, tetteiről kívánsz hozzászólni / kérdezni, kérünk, hogy azt a Istenek című témánkban tedd fel!

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 7 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]