Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Meroé
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.06.21. 01:35

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 36 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.05.15. 18:50 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Egy angol nyelvű cikk a Gát várható környezeti ártalmairól.

.-====o====-.
" A nagy Maat Uszer ideje óta háborítatlan, egyedüli és örök."

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Uséb-Maat 2008.12.01. 16:11-kor.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.05.15. 11:36 
Rekh Ihut
Rekh Ihut

Előadás

2007. május 24. csütörtök 17:00 h

Magyar leletmentő ásatások Núbiában, a 4. katarakta vidékén

Bevezetőt mond: Török László akadémikus

Előadók: Faragó Zsuzsanna, Lassányi Gábor

Az előadás helye: ELTE BTK épülete, Budapest, Múzeum Krt. B épület, 217. terem

.-====o====-.
Lassi

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.05.15. 02:44 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Képek : Lassiék csapata - csonkagúlák - templomrészlet

Mézesmadzagok : hülyeség & hangulat

.-====o====-.

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Uséb-Maat 2008.12.01. 05:40-kor.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Lassiék a Frei-dossziéban!
HozzászólásElküldve: 2007.04.25. 19:45 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

FIGYELEM!!! KÖTELEZŐ!!!

Jövő hónap első hétfőjén a Frei-dossziéban a szudáni magyar expedíció!
Már most szólok, készüljetek!

És nemcsak azért, mert Frei Tamást imádjuk (UGYE???), hanem mert Lassiék lesznek benne! :)
Reméltem, hogy Frei csapata rá fog ugrani a témára. Nos, íme! Növeljük együtt a nézettséget, aztán beszéljük meg itt a látottakat!

KIKÉRDEZEM ÁM!!!

.-====o====-.
ÉSzAH

"A tudományos eredmények értéktelenek, ha nem társul hozzájuk a lélek nemesedése. ... A tudományból erkölcs nélkül hiányzik a bölcsesség, és ezért még a természet is szégyenkezik."
/Seligmann/

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.01.16. 12:49 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Folytatódik a magyarok leletmentése Szudánban

múlt-kor.hu

.-====o====-.
[ img ]
"Óh, Nut anya! Terítsd ki szárnyaidat fölöttem, miként az örökfényű csillagok!"
(Tutanhamon koporsófedelének felirata)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.07.28. 15:34 
Rekh Ihut
Rekh Ihut

Bocs, egy kicsit megkésve válaszolok, de egy alamerültem a sírjaimban az elmúlt hetekben.

Tehát a lokális klima átalakulása valóban reális veszély, nem beszélve a többi általad felsorolt következményről nem is beszélve. El-Kurru és Nuri számára a talajvizszint növekedése az igazán veszélyes, Kurruban gyakorlatilag a festett sírok zöme már mesemmisült a múltban emiatt.

Ami a többit illeti, jelen pillanatban csak előadásokra van energiánk, ilyen kiadványra egyelőre nincs mód, de lesz még néhány cikk a közeljövőben.

HoremWeb írta:
Azon gondolkodtam a minap, hogy vajon készültek-e a Merowe Nagy Gáttal kapcsolatban hatástanulmányok?

Konkrétabban arról, hogyan fog a környék éghajlatára hatni ez a roppant, párolgó vízfelület. Nem tudom mi az igaz abból, hogy a Nasszer-tó is átlagban többet párologtat el, mint amennyi a Nílus vízhozama, és így összességében a szintje, ha lassan is, de folyamatosan csökken. Azt viszont több felől hallottam (főleg Egyiptomban), hogy amióta a tó létezik, Asszuán klímája melegebb, párásabb, gyakrabban esik az eső, és gyakoribbak a hőség okozta halálesetek is. (Száraz, negyvenegynéhány fokos meleget könnyebb elviselni, mint ha ugyanez párás meleg - az ember hőháztartása a párolgáson alapszik, ami magasabb páratartalom mellett messze nem olyan hatékony.)

Mennyire jelenthet ez vajon veszélyt Szudánban? Állítólag Egyiptomban az esőzések még a nyugati oázisokban is gyakoribbak lettek, így például Bagawat pusztulása is felgyorsult, miközben annyira nem lett több eső, hogy az a mezőgazdaságnak számítson. (Ebben azért van egy furcsa dolog: a Nasszer-tótól Bagawat legalább 285 km, a Google Earth szerint. Talán még több is. Az uralkodó szélirány észak-északnyugati. A levegő nedvessége tehát, az uralkodó szélirány ellenében is ilyen távolságra eljut???)

Mi a már ismert, nagy jelentőségű műemlékekkel a helyzet a szudáni részen? El-Kurru, Nuri stb. veszélyeztetve lehet? Nem tudom, hogy vannak-e ott olyan maradványok, amelyek számára az eső jelentősebb veszélyt jelentene.
:aws:

-------- KÉSŐBB --------

Találtam egy érdekes linket, bár nem túl bőbeszédűt. A honlap a British Museummal valamilyen formában (annak égisze alatt?) működő The Sudan Archaeological Research Society (SARS) beszámolóit, eseményeit és publikációit tartalmazza - ez utóbbiak megvásárolhatók, a honlapon csak egy rövid ismertető áll róluk. Ez a része nyilván a szakembereknek érdekes...

Azonban van még egy dolog, ami talán követésre méltó: a társaságnak van egy támogatói köre - én legalábbis így értelmezem a dolgot - akik némi (18-25 angol font értékű) támogatásért elmondhatják magukról, hogy egy jó ügyet támogatnak, és megkapják az évente megjelenő Sudan & Nubia című kiadványt, valamint egyéb kedvezményeket is igénybe vehetnek (például a publikációk árából kedvezményt kapnak). Nem lenne célszerű a Magyar Meroé Alapítvány számára is egy ilyen támogatói társaság?

A kérdés azért részben költői ám!
Még egy ilyen évkönyv kiadása is rengeteg idő és pénz, és feltételezem, hogy az Alapítvány munkatársai annál jóval leterheltebbek, sem hogy még ilyennel is legyen idejük foglalkozni. Mindezt minden sértő szándék nélkül, az alapján mondom, hogy magam is érezhettem: sokkal inkább a lelkesedés és a hivatástudat hajtja őket, és nem az érdek. A SARS is tizenkét éve működik, és ez idő alatt alakult ki (valamikor) a támogatói köre. Inkább arra akartam célozni, hogy mi, érdeklődő-drukkoló kívülállók is lehet, hogy tudunk valamit tenni az ügy érdekében...

.-====o====-.
Lassi

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.07.28. 14:28 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

MŰVÉSZETEK VÖLGYE 2006.

Időpont : július 29. (szombat) , 18.00-19.00
Helyszín : a kapolcsi kastély udvara

Előad és beszélget : Lassi - filmvetítés : "Magyar régészek Szudánban."
(Az Afrika eddig feltáratlan vidékén végzett leletmentő expedíció beszámolója)

.-====o====-.

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Uséb-Maat 2008.11.27. 03:06-kor.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.07.09. 09:16 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Azon gondolkodtam a minap, hogy vajon készültek-e a Merowe Nagy Gáttal kapcsolatban hatástanulmányok?

Konkrétabban arról, hogyan fog a környék éghajlatára hatni ez a roppant, párolgó vízfelület. Nem tudom mi az igaz abból, hogy a Nasszer-tó is átlagban többet párologtat el, mint amennyi a Nílus vízhozama, és így összességében a szintje, ha lassan is, de folyamatosan csökken. Azt viszont több felől hallottam (főleg Egyiptomban), hogy amióta a tó létezik, Asszuán klímája melegebb, párásabb, gyakrabban esik az eső, és gyakoribbak a hőség okozta halálesetek is. (Száraz, negyvenegynéhány fokos meleget könnyebb elviselni, mint ha ugyanez párás meleg - az ember hőháztartása a párolgáson alapszik, ami magasabb páratartalom mellett messze nem olyan hatékony.)

Mennyire jelenthet ez vajon veszélyt Szudánban? Állítólag Egyiptomban az esőzések még a nyugati oázisokban is gyakoribbak lettek, így például Bagawat pusztulása is felgyorsult, miközben annyira nem lett több eső, hogy az a mezőgazdaságnak számítson. (Ebben azért van egy furcsa dolog: a Nasszer-tótól Bagawat legalább 285 km, a Google Earth szerint. Talán még több is. Az uralkodó szélirány észak-északnyugati. A levegő nedvessége tehát, az uralkodó szélirány ellenében is ilyen távolságra eljut???)

Mi a már ismert, nagy jelentőségű műemlékekkel a helyzet a szudáni részen? El-Kurru, Nuri stb. veszélyeztetve lehet? Nem tudom, hogy vannak-e ott olyan maradványok, amelyek számára az eső jelentősebb veszélyt jelentene.
:aws:

-------- KÉSŐBB --------

Találtam egy érdekes linket, bár nem túl bőbeszédűt. A honlap a British Museummal valamilyen formában (annak égisze alatt?) működő The Sudan Archaeological Research Society (SARS) beszámolóit, eseményeit és publikációit tartalmazza - ez utóbbiak megvásárolhatók, a honlapon csak egy rövid ismertető áll róluk. Ez a része nyilván a szakembereknek érdekes...

Azonban van még egy dolog, ami talán követésre méltó: a társaságnak van egy támogatói köre - én legalábbis így értelmezem a dolgot - akik némi (18-25 angol font értékű) támogatásért elmondhatják magukról, hogy egy jó ügyet támogatnak, és megkapják az évente megjelenő Sudan & Nubia című kiadványt, valamint egyéb kedvezményeket is igénybe vehetnek (például a publikációk árából kedvezményt kapnak). Nem lenne célszerű a Magyar Meroé Alapítvány számára is egy ilyen támogatói társaság?

A kérdés azért részben költői ám!
Még egy ilyen évkönyv kiadása is rengeteg idő és pénz, és feltételezem, hogy az Alapítvány munkatársai annál jóval leterheltebbek, sem hogy még ilyennel is legyen idejük foglalkozni. Mindezt minden sértő szándék nélkül, az alapján mondom, hogy magam is érezhettem: sokkal inkább a lelkesedés és a hivatástudat hajtja őket, és nem az érdek. A SARS is tizenkét éve működik, és ez idő alatt alakult ki (valamikor) a támogatói köre. Inkább arra akartam célozni, hogy mi, érdeklődő-drukkoló kívülállók is lehet, hogy tudunk valamit tenni az ügy érdekében...

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.06.20. 09:53 

:aws: Tényleg fantasztikus volt az előadásotok! Gratulálok hozzá!

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.06.12. 21:52 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Van már az eddigi lelőhelyek között olyan, amit mindenképpen meg akartok menteni, és különösen nagy csalódás lenne, ha nem lenne rá mód?
Esetleg van olyan korszak, amelynek a leleteit érdekesebbnek tartjátok a többinél? (Jó, tudom, ez nagyon tudománytalan hozzáállás lenne, de ha a régésznek nem is, de a régészi munkát végző személynek lehetnek kedvencei...)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 36 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]