Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Bigi utinaplója
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.09.23. 09:41

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 24 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Bigi utinaplója
HozzászólásElküldve: 2008.07.17. 21:51 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

:m-Htp: !

Az elmult par napban elmaradtam az irasokkal. Ennek oka, hogy semmi erdekes helyen nem voltam (egyet kiveve). Napok ota az egyetemre valo jelentkezes ugyeben rohangalok, nem sok sikerrel. Sorra jarom a korhazakat, mert orvosi vizsgalatokat kell csinalnom. Persze az sem baj, ugyis mindenki csak a piramisokat meg a muzeumokat nezi meg. Rossz belegondolni, hogy Kairoban vagyok, es negy napja nem voltam sehol.

Az eggyetlen kivetel a Gayer Anderson Muzeum. Ezt mindenkinek ajanlom, nagyon szep. Az Ibn Tulun mecset mellett van kozvetlenul. Gayer Anderson egy gazdag angol volt, aki 1930-ban megvett egy 16 es egy 17. szazadi hazat es telepakolta csodalatos keleti butorokkal, diszekkel, illetve oegyiptomi targyakkal. Igazabol nem az oegyiptomi targyak az erdekesek, de azok is szepek. Van peldaul Nefertiti masolatuk. A vezetom folyamatosan halytogatta, hogy ez itt Nefertiti. Aztan amikor emlitettem neki, hogy voltam Berlinben hirtelen eszebe jutott, hogy ez csak egy masolat. Egyebkent szep masolat, csak a bore egy kicsit sotetebb, mint az igazinak.

Mar nagyon elegem van a semmit tevesbol. Holnap ellatogatok vegre Gizaba. Igyekszem majd beszamolni rola.

.-====o====-.
"Az ember retteg az időtől, de az idő is retteg a piramisoktól." /Egy arab közmondás/

Vissza a tetejére
Hozzászólás az előzmény idézésével  
HozzászólásElküldve: 2008.07.14. 16:05 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Itt a tegnapi beszamolom, kisse hosszura sikerult. Ez azonban nem veletlen, csodalatos napom volt. Az eszreveteleket, kerdeseket, stb. meg mindig szivesen varom!

Koszi Mate, csak az a baj, hogy arabul van az egesz oldal. De lehet, hogy ha lesz kedvem, felrakom az osszeset, van egy holnap, aho lehet ilyet. A tegnapi nappal meg ados vagyok, csak mint latni fogjatok nem nagyon voltam itthon.

Szoval vegre sikerult koran kelnem (7:48), majd fel9 fele el is indultam, elsokent a bankba a bankkartyamert. Vartam vagy egy fel orat a buszra (erdekes, hogy egy rovid fohasz utan egybol megjott, hala Istennek). Bementem a bankba, ahol minden siman ment, 10 perc alatt visszaszereztem a kartyam. Aztan elsetaltam, buszoztam a Ramszesz terre, ahol hosszasan keresgeltem valami reggelit. Aztan ket csipsz es egy kola lett belole. Kajalas kozben megismerkedtem egy palesztin sraccal. A kovetkezo busszal mar vegre eljutottam az Aboud puszpalyaudvarra.

Nah ezt ugy kell elkepzelni, hogy ameddig a szem ellet mindenhol buszok, kisbuszok es iranytaxik. Nahh gondoltam jo lesz itt megtalalni a buszomat. Kerdezoskodni kezdek, hogy melyik busz megy El-Wasitaba, majd miutan rohadtul nem ertettek, mutogattam a terkepen. Persze hogy harman haromfele kuldenek, de vegul megtalaltam, hogy honnan megy. Itt (nekem elsokent) nem a buszon kellett jegyet venni, a penztaros azonban mondta, hogy ujjek le es varjak. Csak egy perc es lesz buszom, akkor majd vehetek jegyet. Nahh az egy percbol pont ket ora lett, addig ott uldogeltem a buszpalyaudvaron. Aztan vegre elindultunk a Beni Szuvejfbe meno busszal. Megdumaltam a jegyszedo csavoval (aki egyebkent egy percig nem erdekelt, hogy kinek van jegye es kinek nincs), hogy szoljon, ha el-Wasitaban vagyunk. Meg azt is elmagyaraztam, hogy nekem aztan nem baj, hogy a vegallomasig kifizettem a jegyet, amin o nagyon csodalkozott. De meg igy is olcsobb volt, mint egy BKV jegy, pedig 75 km-re Van Wasita Kairotol.

Azt kihagytam a sztoribol, hogy miert is mentem oda. Wasita mellett van egy Mejdum nevu falu, ami mellett pedig Sznofru farao (akinek ez nem mond semmit, Kheopsz apja) egyik (3-at is epitett, a masik ketto Dahsurban van) piramisa. Es hat van mag egy jopar sir, amit szinten megneztem volna. De nem ugrok ennyire elore, maradjunk Wasitanal.

Megerkezve kerdezgettem, hogy honnan megy busz Majdumba, el kuldtek egy helyre. Utkozben azonban megallitott egy mangoarus srac, mondta, hogy erre jon a busz, varjam meg. Ott aldogaltam undogeltem, beszelgettunk, kozben pedig egy kb. 8 eves srac folyamatosan mutogatta, hogy adjak neki cigit. Bar en sem kezdtem keson, de 8 eves azert megse kene. Aztan megjelent egy lovas kocsi egy kb. 14 eves gyerekkel, mondta, hogy o elvisz Mejdumba. Aztan mondta, hogy adjak neki 30 fontot (8 font volt az ut Kairodol idaig, mejdum pedig 15 perc kocsival). Mondtam, hogy kep 10-et. Bar ez is draga volt, de gondoltam a feelingert meger nekem ennyit (300ft). Mondta, hogy jo, de csak ha elore fizetek. Nah ezen elkezdtunk vitatkozni. Aztan kitalalta, hogy adjam neki az ongyujtomat. El is vette, de visszaszereztem. Aztan otthagytam oket. Hiaba, en csak a gazdag europai vagyok neki. Ok meg szegeny falusi gyerekek, akiknek ertek egy ongyujto. Sajnaltam oket, de igy nem akartam segiteni.

Szoval elseteltam az iranytaxikhoz, ahol elsokent felajanlottak, hogy elvisznek 15ert a piramishoz. De en inkabb maradtam a sima jaratnal, asszem 1 fontert. Ez ugy nezett ki, hogy egy zart platoju minikamiion hatuljaba zsufolodtunk be. Normalisan 8 ember ferne el, mi 16-an voltunk. Igaz, abbol harman a kocsi hatuljan alltak. Izgalmas ut volt, sorra jottek az emberek, hogy ok meg ide beszallnanak, elhagytuk a kocsi tetejerol a lepenyeket, amiket az egyik utas szallitott, szoval itt mindig tortenik valami.

Aztan megerkeztunk vegre Mejdumba. Ekkor mar volt vagy negyed negy. Attol feltem, hogy csak 4-ig lesz nyitva itt is a hely, ugyhogy sietnem kellett. Egy csoka utbaigazitott, hogy merre menjek, illetve mondta, hogy szivesen lat utana egy teara vagy kavera. En meg nekivagtam a kb. 25 perces setanak. Eloszor kimentem Mejdumbol, majd a sivatag szelen a puha homokban setaltam fel es le a dombokrol. Kozben atmantem egy szantofoldon illetve egy modern temeton is. Most eloszor lattam igazi muszlim temetot. Ennek a lenyege, hogy a sirt nem szabad disziteni, betonozni, meg a halott neve sem szerepelhet. Egyszeru kis homokdomb az egesz. Persze nem mindenki tartja be Mohamed utasitasait, itt is voltak nagyobb sirepitmenyek.

Es vegre elertem a mejdumi piramishoz. 5 es fel eve volt, hogy otthon a kezembe akadt Kakosy Laszlo:Re fiai cimu konyve. Akkoriban neha belelapoztam. Sok piramisrol volt benne kep. Nekem ez tetszett a legjobban. Gyorsan fel is masztam a piramist korulvevo dombra. Aztan amikor elkezdtem korbesetalni, rajottem, hogy megsem vagyok egyedul. Lenn, a tavolban meglattam a korzet bejaratat, ahova az autout es a turistak jonnek. Ekkor jottem ra, hogy valoszinuleg dijjaznak, ha vennek egy jegyet. Szoval lemasztam es elindultam a bejarat fele, ahol persze egy rakat rendor volt. Mire odaertem, mind osszesereglettek Nem nagyon ertettek, hogy honan pottyantam ide. Elmagyaraztam nekik, hogy Mejdumbol setaltam, meg kicsit beszelgettunk szokasos dolgokrol. Es persze kereztek, hogy miert mentem oda hozzajuk. Amikor mondtam, hogy jegyet venni, elegge meglepodtek (nem tudom mire szamitottak), de orultek neki. Aztan persze kaptam egy touristpolice-t, aki mondta, hogy mar csak a piramisra van idom, aztan zarora. En meg konyorogtam neki, hogy legalabb egy sirt had nezzek meg. Bementem a piramisba. Erdekes, bar tudtam, hogy nincs benne semmi disz, vagy igyesmi, az erzes nagyon jo volt. Meg annyi az erdekessege, hogy itt, a sirkamraban alkalmaztak a vilagon eloszor a nyeregtetot. Hogy mi az, azt szivesen elmagyarazom barkinek, de itt nincs eselyem. Maganyomat persze megzavarta egy csoka, aki azt remelte, hogy azart mert bemaszik, majd ki kap baksist. De gyorsan rabeszeltem, hogy tegyen le errol. Egyszeruen megkerdeztem, hogy szerinte mitt tett, amiert baksis jar. Sajnalom ilyenkor oket, de ha mindenkinek adnek baksist, akkor a penzem felet erre koltenem.

Miutan kijottem a piramisbol odajott egy arc, hogy mar menni kene. Sikerult azonban megfuznom, hogy legalabb a szomszados hatalmas masztabat (sirt) had nezzem meg. Sikerult rabeszelnem, es nagyon nem bantam meg. Egy darabig torpejarasban, helyenkent negykezlab, helyenkent meg pallokon setalva kozlekedtem, az igen nagy sirban. Tulajdonosa ismeretlen, diszites nincs benne, de baromi izgalmas volt maszkalni benne.Egy kicsit feltem is.

Miutan kijottem, mar vart egy rendor, hogy most mar telleg zarnak. De felajanlotta, hogy elvisznek a rendorauton Wasitaig. Egy szinten platos kocsival utaztam, de moszt csak ketten voltunk hatul. Eleg jol elbeszelgettunk, vegre egyszer nem csak makogtam valamit minden 10. mondtara, amit ertek, hanem telleg egesz ertelmesen beszeltunk. Aztan Wasitaban egybol felraktak egy buszra ami elhozott Kairo kulvarosaba, onnan meg hazametroztam.
Mar 8 utan ertem haza, gyorsan atoltoztem, majd rohantam el focizni a helyi arcokkal. Utana meg jott az esti kavehaz.

.-====o====-.
"Az ember retteg az időtől, de az idő is retteg a piramisoktól." /Egy arab közmondás/

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2008.07.12. 21:01 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

A mai napomrol inkabb nem beszelek. Nem voltam sehol, viszont egy automata benyelte a bankkartyamat. Par oraval kesobb meg mindig azt irta, hogy "your request is beeing proceseed, please wait" (Vagyis hogy folyamatban van amit kertem, varjak). A segelyhivo azt igerte, hogy holnap visszakapom a kartyat. Kivancsi leszek...

Inkabb azert irok, mert kerlek titeket, hogy akarmi kerdesetek, keresetek van, irjatok. Akar csak annyi, hogy valamirol irhatnek reszletesebben.

.-====o====-.

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2008.07.12. 01:54 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Es vegre utolertem magam, itt a tegnapi nap.

A penteki napon nem volt hianyom kalandokban. Amit meg asszem irtam tegnap, hogy egy baratom szervezett mara turat a Fajjum oazisba. Ez nekem kapora is jott volna, de este lemondta, asszem bedoglott a kocsi, amivel mentunk volna. Szoval mas moka utan kellett neznem.

Szokas szerint rohadtul elaludtam, fel 12kor keltem. Aztan mar vagy del volt, mire megtalaltam a hazamtol 10 meterre levo bankautomatat, majd taxival elindultam a Giza terre. Ott meg kerdezoskodtam buszok utan, eggyik azt mondta megy Badraseinbe. Mint kiderult megse, de elvitt egy masik buszpalyaudvarra, ahonnan mar tenyleg ment busz. Szoval eljutottam valahogy a varosba. Kicsit uldogeltem a tuzo napon egy mecset mellett a penteki beszedet (khutba) hallgatva, majd nekivagtam az utnak Mit Rahinaba. Egy gyalog kb 20 perc seta volt, ami a datolyapalmakkal szegelyezett, poros uton igen szep emlekem marad. Kozben tobben is ajanlottak kocsit, buszt, hogy elvisznek, de en maradtam a setanal. Megerkezve Mit Rahinaba (ez egy picike kis falu) kezdetnek osszehaverkodtam egy shavarma (gyrosz) arussal, mejd elmentem a nyitott muzeumhoz, ahol az okori Memphisz romjai vannak kiallitva. A terulet nem nagy, de tele van szep szobrokkal, kolosszusokkal, kotablakkal (sztele), meg sok mindennel. A leghiresebb II. Ramszesz fekvo szobra, ami vagy 10 meter hosszu. Szoval itt nezelodtem, majd elindultam korbesetelni a kornyeken, mivel tudtam, hogy nincs itt minden kiallitva. A kornyek egy dimbes dombos ret, tele boktokkal, palmakkal, itt ott egy ket sarteglabol epitett visko, legelo allatok, stb. Szoval csodaszep a kornyek. Talaltam is egy kiasott okori temetot, ahol ugyan nem volt semmi, de nekem erdekes volt. Meg aztan talaltam egy rakat okori kotombot, nemelyik diszitett volt, mikor eket rendor elkezdett veszettul ordibalni messzirol. Hat nem mondom, hogy nem ilyedtem meg. Aztan megjelent vagy 10 csavo, mind engem keresett. Ossze vissza magyaraztak kiabaltak arabul, nem tudom mibol gondoltak, hogy ertem. Aztan leesett, hogy kovessem oket. Elvittek a muzeum bejaratahoz, ahol vagy ot (persze fegyveres) rendor folytatta a magyarazast, persze meg mindig arabul. Valahogy kiderult, hogy egy ket szot megis makognak angolul, igy mar vegre felfogtam, hogy mivel egy kocsog turista vagyok elegedjek meg azzal, ami a muzeumban van. Es nem lenne rossz, ha most hazamennek.
El is vittek a buszmegalloba, ahonnan elobb Badraseinbe, majd Kairoba jutottam. Ott egy etteremben remek koftet ettem, majd hazajottem aludni. Esta par arccal elmentunk meg vacsorazni. Ami az erdekesebb, hogy tok jol elbeszelgettunk a magyar (illetve az izraeli) tortenelemrol. Jo latni, hogy egyiptomi barataim mennyit tudnak olyan jelentektelen majmokrol, mint Kun Bela.

.-====o====-.

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2008.07.12. 01:52 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Csutortoki kalandjaim nem voltak eppen pozitivak. Szokasos nemalvassal kezdodott a nap, majd 10 korul nekivagtunk Mageddal, hogy beszerezzuk a papirokat, amit az egyetem kert. Elsokent a magyar nagykovetsegra taxiztunk el, ami a Kairo kozepen levo szigeten van. Minden flottul ment, a nagykovet szemelyesen fogadott, majd eloaqdtam, hogy nekem egy papir kene, hogy a nagykovetsegnek nincs ellenere, hogy itt tanuljak. Hogy ez mire jo, azt ne kerdezzetek, a konzul se tudta. Azt mondta, hogy ilyenrol meg nem hallott, de elintezi. Jo arc volt, egy kb 30 eves csoka. Vegre magyar emberrel beszelhettem. Aztan felhivott kesobb, hogy hetfore meglesz, menjek be, csakhogy 35 euro ez a nyomvadt papir. Ami persze ekkor meg magyarul lesz, azt el kell vinnem forditohoz, ami ujjabb 10 euro, majd 40 euroert hajlando a kovetseg hitelesiteni. Nahh most ha valaki egy fix kerettel eljon egyiptomba, azt eleg szepen haza tudja vagni ez a tobb, mint 20 ezer forint (remelem meg nem kezdtetek el szamolni). Nekem makom van. Mert azt mondta anyukam, hogy nem baj, fizessem ki, majd utal at penzt. (Ajanlom mindenkinek a bankkartyat, akinek meg nincs).

Kovetkezo megallonk valami irgalmatlan nagy okmanyiroda volt. Kepzeljetek el, egy kb. 150 meter hosszu, kisse felkorives, minimum 20 emeletes hazat. Nahh, itt talald meg, amit akarsz. Mar bemenni se volt sok kedvem. Azert kellett idejonnom, mert az egyetemen megmondtak, hogy csinaljak uj vizumot. Vagy gyujtsem oket, vagy nem tom. Hogy minek, azt szinten ne kerdezzetek. Itt ez igy megy. Akarki megy be egy hivatalos helyre, akar mit akar, adnak neki egy ket papirt kitolteni (velem pl. kimasoltattak az utlevelembol az adatokat), megmondjak, hogy mit fenymasoljon le, a lenyeg, hogy ellegyen valamivel. Es kozben az egvilagon semmi ertelme az egesznek. De aki ide jon, az biztos raer egesz nep ilyenekkel jatszani. Gondolom sejtitek, hogy mennyi turelmem volt az egeszhez.

Ugy kezdodott a dolog, hogy maged kerdezoskodott, hogy hol lehet vizumot szerezni. Elkuldtek ide oda, a lenyeg, hogy megtalaltuk. Na most nelkule semmi eselyem se lett volna. Nemi sorba allas utan persze mondtak, hogy eloszor regisztraljak. Hogy mit, vagy hova, azt nem tudom. Nahh kitultettek par papirt, lemasoltam par oldalt az utlevelembol (az adatos oldalt persze kezzel is ki kellet irnom, ugy, ahogy van), es kellet egy foto (ez vegkepp nem tudom miert). Aztan jott az ujjabb sorban allas, vegre odaadtam, amiket csinaltam, majd nemi beszelgetes, szervezkedes utan mondta a no, hogy 10 nap mulva johetek a vizumomert. Ami viszont eleg nagy gaz, mert akkor 9 napom marad a tobbi dolgot elintezni (ez meg biztos, hogy nem az ossze, de egyelore ennyit mondtak), es akkor mar nem lesz itt a Maged, mert o megy vissza Magyarorszagra. Szoval erre elkuldtek egy masik kapuhoz, hogy probaljuk meg ott. Ott meg (miutan 10 perc utan elokerul a noci) belepecseteltrek es firkaltak valamit az utlavelembe (lassan ugy nem ki, mint amibe egy kisgyerek rajzolgatott). Mondtak, hogy kerdezzuk meg, hatha ez is jo. Ha nem, akkor 10 nap...

Ez utan mar csak egy dolgom volt, hogy az egyetemrol szerezzek egy papirt. Szerencsere Nihasz baratom tudta, hogy az hol van, elvitt oda kocsival, de persze hogy csak 3ig volt nyitva. De azt mondtak, hogy az nem nagy ugy, 5 perc alatt elintezik nekem.

Szoval valamit azert haladtam, de nem mondanam, hogy jol allok. Viszont Anor baratom mondta, hogy holnap mennek a Fayyoum oazisba, ahova en is el akartam nezni, es mennyek veluk. Nekem baromi jo, mer 80 font az egesz nap (2500 ft), kajavl mindennel. Es igy nem kell szorakoznom, hogy hogy jutok el oda. Szoval ennek baromira orulok. Es arra is lesz idom, hogy elmenjek 2 helyre (Hawara es El Lahun), ahova ok nem fognak. Hawaraban egy kozepbirodalmi piramis illetve egy rakat sir, Al Lahunban pedig szinten egy piramis es egy rakat sir, illetve a teljes okori varos romjai vannak. Es ilyenbol ossz vissz ketto van Egyiptomban. Itt, illetve Luxor koveleben Deir el Medine. Szoval nagyon varom, csak legyen hely a gepemen.

.-====o====-.

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2008.07.12. 01:50 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Itt egy kis kozbeiktatas, ez nem kapcsolodik egyik naphoz sem, de erdekes lehet.

Mindenkinek ajanlom kiprobalni a moulokhejat. Ez egy zold levelekbol fozott leves, ami a levelnedvek miatt inkabb takonyra emlekeztet. De baromi finom. Nem magaban, hanem kenyerral, rizzsel vagy hussal eszik. De rohadt jo.
Jahh meg tanultam egy uj mondast: "gyors, mint a magyar vonat". Hat nekem viccesen hangzik. Az egesznek a hattere annyi, hogy Nasszer idejeben a kolcsonos segitsegnyujtasi akcio jegyeben Magyarorszag vonatgyartasra kenyszerult minden komcsi orszagnak. Bar Nasszer nem volt komcsi, mivel Hruscsovek szerettek volna, hogy az legyen, ezert Egyiptom is kapott magyar vonatot. (Meg persze magyar vadaszrepuloket 56ban). Es akkoriban ez volt itt a legjobb. Szoval ennyi a mese.

.-====o====-.

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2008.07.12. 01:48 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Szoval itt a kovetkezo adag, a szerdai nap.

A dolog nem indult valami jol, mer alig tudtam aludni valamit egesz ejjel. Aztan a fel 9 helyett fel 11kor keltem. De ez meg belefert. Amire viszont nagyon buszke vagyok, hogy haromnegyed 11kor indultam el otthonrol, es negyed 1kor mar Zaqaziqban voltam (mintegy masfel ora alatt) csak tomegkozlekedessel. Zaqaziq 80 kilometerre van Kairotol. Vegre megprobaltam, ami lehetetlennek tunt, hogy mikozben o epp csak lelassit en arabul beszelem meg a buszvezetovel, hogy hova megy, en hova megyek, utba esik e, stb. Szoval rohadt buszke voltam magamra, ket busszal eljutottam a varosba. Zaqaziq amugy ♫♪☺ egy hegy, isszonyu nagy putri az egesz, mocskos, sehol egy kulturalt haz, meg ilyesmik. De nem is ezert jottem. Nekem Tell el Basztat kellett megtalalnom, ami a varos szomszedjaban van. Mindez egy iranytu es nemi gyaloglas, majd kisebb kerdezoskodes utan sikerult is.

Kezdeskent osszehaverkodtam a bajaratnal uldogelo rendorokkel (egyiptomban minden sarkon latsz rendort, minden tele van veluk), kicsit beszelgettunk, ebeddel is megkinaltak, de en mar csak azt vartam, hogy vegre bemehessek.

A helyrol annyit muszaly elmondanom, hogy Basztet, a macska kepeben tisztelt szerelem, boldogsag, prfumok, stb. istenno kultuszanak kozpontja volt az okorban. A ma azonban Tell el Baszta terulete nem mas, mint egy jokora terulet tele 1, 2, 3 meteres kovekkel. Allo epulet nincs benne, most epitenek a terulet mellett egy 2 emeletes muzeumot, de nem is ez a lenyeg. A teruleten levo kovek egy resze szep hieroglifakkal, abrazolasokkal diszitett, illetve egy ket szobor is akad. Az egesznek a hangulata az, ami erdekes. Kepzeljetek el, hogy egy baromi nagy reten setalgatsz, es korulotted ossze vissza hevernek igen szepen megmunkalt kovek.

Az eggyetlen zavaro dolog egy kalacsnyikovos csavo volt (mint kiderult a turisztpolisz), aki fejebe vette meg az elejen, hogy nekem folyamatosan arabul fog pofafni. Nem erdekelte, hogy nem ertem, neki ezek szerint ez a dolga. Az nem zavart, tok jo akarkivel arabul beszelni, de ezen a helyen valahogy nem hianyzott. Aztan valahogy megis sikerult vele megertetnem, hogy en megvagyok a guide nelkul is, ez utan csak allt egy ko arnyekeban, es varta hogy befejezzem. Meg persze nem maradt el a baksis kuncsorgas. Eldontottem, hogy ma nem adok minden majomnak, de olyan jo kedvem volt, meg olyan olcson megusztam az odautat, hogy meg tobbet is adtam neki, mint amire szamitott.

A hazautam mar kalandosabb volt, mer kitalaltam, hogy meg elnezek Banhaba, ami ugyan nem esik utba, de arra fele is lehet menni Kairoba, csak egy picit kerulo. Szinten egy rompark van ott, amit szivesen megneztem volna, de rohadtul nem akart egyik busz se arra menni, amit megkerdeztem. Aztan egy csoka a fejebe vette, hogy o elmagyarazza nekem, hogy menjek oda. Persze egy szot se ertettem belole, ugyhogy mondtam neki, hogy akkor megis inkabb Kairoba mennek. Megallitott egy buszt, ami ugyan nem Kairoba ment, de valamiert pofazott egy csomot az utasokkal meg a soforokkel. Az egesznek az eredmenye az lett, hogy kiszallt egy csavo, aki legalabb minimalisan tudott angolul, es azt mondta, hogy o majd segit. Egy busszal bementunk Zaqaziq kozpontjaba (meg a jegyemet sem hegyta, hogy kifizessem, es ott keresett nekem egy iranytaxit, ami Kairoba megy. Ezen kivul megadta az emailjet es a telefonszamat, hogy akarmi gondom van keressem fel. En szepen elmentem iranytaximmal Kairoba, o meg gondolom keresett egy masik busz, ami hazaviszi. Szamomra is nehez felfogni, hogy mi visz ra egy embert arra, hogy hazafele menet leszalljon a buszarol azart, hogy visszabuszozzon egy idegennel oda, ahonnan elindult es utba igazitsa ot. Szinte hihetetlen, de ilyen emberek is vannak.

Szoval miutan megerkeztem Kairoba marcsak 3 busszal kellett mennem es mar haza is jutottam. Az egyik buszsoforom volt oly kedves es megtapasztaltatta utasaival az amerikai akciofilmek uldozos jeleneteit. Szaguldozott a busszal, sorra kerulgette az autokat, savokat, szembelyovoket leszarva. Mindenesetre izgalmas volt.

Holnap megprobalok elintezni par papirt, hogy valamit haladjak a jelentkezes teren. Mit ne mondjak szivesebben utaznek inkabb, meg egy csomo helyen nem voltam.

.-====o====-.

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2008.07.12. 01:46 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Kedden volt szerencsen szembesultem az arab burokraciaval. Az meg haggyan, hogy a 3. helyen az 5. epuletben talaltuk meg (nem en, hanem egyiptomi barataim) a helyet, ahol be lehet iratkozni. De persze amig nem mesz oda a csavohoz, es nem ragod a szajaba, hogy mit akarsz, addig leszarnak. Aldogalhattsz az irodajaban egy orat, ot nem erdekli. Nahh annyit sikerult megtudni, hogy milyen papirokat kell beszernem, elsokent. De valszeg ez meg csak egy resze, majd ha ezek meglesznek, akkor mar szoba allnak velem, es elmondjak, hogy mi kene meg. Szoval semmi erdemlegeset nem csinaltam ma. A n9ap viccet azonbanban muszaly elmondanom. Egyiptomi barataim mar mind voltak Magyarorszagon, ezert tudnak egy picit magyarul (kiveve Maged, o majdnem tokeletesen beszel magyarul, mivel itt Mo.n lakik). Szoval a kocsiban elkezdtek egymasnak magyarol karomkodni. Volt ott minden, persze egyiptomi akcentussal. Nahh jo, igy lehet hogy nem vicces, de en majd megfulladtam a rohogestol.

A mai nap semmittevesebol elegem van, holnap megprobalok eljutni Zaqaziqba, e mellett van az okori Basztet (macska) istenno kultuszhelye. Minimum 3 busszal kell mennem, szoval erdekes lesz. De megprobalom, maximum sose jutok haza Kairoba. Nahhh de most alszom, mert kemeny menet lesz holnap.

Mindenkinek minden szepet.

Jahhh es ha Kairoban jartok, menjetek el a Madinat Naszrban levo Gezira kavezoba. Baromi jo friss mangolevet es pipat adnak. En majdnem minden este ott vagyok!

.-====o====-.

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2008.07.12. 01:43 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Itt a hetfoi adag, bar nem volt valami izgalmas nap.

A lagnagyobb bajom, hogy kezdek rosszul allni anyagilag. Egy het alatt elment 45000ftom. Az elet rohadt olcso, a belepok is, a gond az utazassal van. A metro keves helyen jar, gyalog eltevedek mint a ♫♪☺ meg minden messze van, villamost eddig egyet lattam, a busz meg a fene tudja, hogy hova megy. Ma voltam a Ramszesz palyaudvaron, hogy megtudjam, hogy hogy tudok vonnatal kozlekedni. Tok kulturalt, van egy informacioi kulon a turistaknak. Es meg angolul is jol beszeltek. Az mas kerdes, hogy a csavo azt mondta, felejtsem el a vonatot... Mert hogy ♫♪☺ es a busz jobb. Magyarazta, hogy melyik buszbalyaudvarrol hova tudok eljutni, csakhat mondtam, hogy hogy nez ki egy buszpalyaudvar. Szal kivancsi vagyok, hogy hogy fog menni.

Amugy ma nem csinaltam semmi erdekeset. Rohadt szarul volt a pocim reggel (egyiptomi kajabetegseg), szal kb egesz nap aludtam. De a torkom mar meggyogyult, valami rohadt jo gyogyszert kaptam ra.
A nap legerdekesebb esemenye, hogy miutan beszalltam egy minimum otven eves taxiba kisse fustologni kezdett a gep. Az meg nem zavart, hogy amikor beultem odebb ment fel meterrel az ules, illetve hogy nehezen hozta meg a gep a 40 km/ht, de ez mar igen. A muszerfalbol kilogott egyket vezetek, es az egyik elkezdett fustolni. A sofor meg kicsit buzeralta, majd ment tovabb... Itt senkit se erdekel az ilyesmi. Ha fustol hat fustol...

Holnap megyek egy baratommal beiratkozni az egyetemre (Dzsamiatu al Azhar). Helyrol annyit, hogy meg elso nap voltam ott, meg joparszor beneztem es valami csodalatos. Van egy kb. 2000 negyzetmeteres mecsete (969 ota), es csodaszep. Voltam a minareteiban is (nemi baksisert), es telleg olyan, mint amilyennek elkepzeltem. Asszem telleg ez az a hely, ahol tanulni akarok. Szoval most kisse izgulok, hogy mi lesz holnap.

.-====o====-.

Vissza a tetejére
HozzászólásElküldve: 2008.07.12. 01:37 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Szobat ejjel gondoltam vegre kihagyom a kairoi ejszakat, hogy aludjak. Nahh ebbol az lett, hogy otig nem birtam elaludni. Plusz rohadtul fajt a torkom. Mar megtanultam arbul, hogy (fenebe van itt az idezojel) "(meglett) faj a torkom". csakhat a gyogyszertar nincs nyitva ejjel, sot meg reggel sem volt, mer vegre idoben felkeltem. Taxiba szalltam es elvitettem magam gizaba. Onnan elvileg egy 333as busz jar Abu Szirbe, ahova menni akartam. Nah a buszt ne ugy kepzeljetek el, mint itthon. Nincs rairva semmi, ossze vissza mennek, egy csavo kiabal az ajtoban, hogy mi a vegallomas, es mindenhol lelassit, ahol emberek allnak az uttcan. Megallo nem nagyon van, mindenki szol, ha le akar szallni, a busz lelassit, aztan ugorj le... Egy rohadtnagy teren voltam, ahol nem talaltam senkit, aki beszelne angolul. A ter tele volt buszokkal. Valahogy megtudtam, hogy egy ora mulva hol lesz a buszom, de nem volt valami meggyozo az info. Elkezdtem setalni, hogy keressek egy helyet, ahol ihatok egy kavet. Erre egy minibusz (ami pont ugyanugy kozlekedik, mint a nagytestvere) ram uvolt arabul, hogy a gizai piramisokhoz megyek e. Mondtam, hogy nem, Abu szirbe, erre mondja, hogy nem baj, elmegy oda is. Kiderult, hogy miutan mindenki laszallt, utana privatban akar elvinni engem abu szirbe (ami persze nem tudja hol van). Ez ugy derult ki, hogy valaki a buszon tudott angulul vegre. Gondoltam ez legalabb biztos, a buszpalyaudvarra ugysem talalok vissza, ugyhogy megalkudtunk. Elmentunk Abu Szirbe, majd kiderult, hogy epp zarva vannak. Uj piramist epitenek, vagy restauralnak, vagy miafene. Nah megint nem jott ossze, amit akartam, mondtam a sofornek, hogy akkor menjunk Szakkaraba.

Delben ertem oda. Ez egy falucska, csakugy, mint Dahsur tele datolyapalmakkal. Vettem belepot, majd eleg furan neztek ram, amikor mondtam, hogy nekem nem kell taxi, gyalog akarom bejarni a helyet.

Szakkaraban egy hatalmas teruleten van egy rakat piramis, masztabak (sirok), templomok, miegymas. Nekilattam, maszkaltam sirrol sirra, setaltam a sivatagban, kozbemn minden sirhoz elokellet keriteni egy manuszt, aki kinyitja. Ez meg haggyan, de ugy gondolta, hogy akkor mar ad egy kis idegenvezetest is. Csakhat angolul nem nagyon beszelt, baromsagokat mondott, aztan tartotta a kezet baksisert. Es persze mindig keveselte, amit adtam. Egy ket helyen elvittek nem latogathato helyekre, szinten nemi baksisert. Mindenhol ki van irva, hogy a sirokban nem lehet fotozni. Amikor erre rakerdeztem, annyit mondtak, hogy baksis, baksis. Vagyis csak penz kerdese minden. Egy csavo felajanlotta, hogy csinal rolam egy kepet, hatterben Dzsoszer piramisaval. Gondoltam, miert ne. Aztan jott a baksis, baksis... Egy csoka felajanlotta, hogy szamarral elvisz egy sirhoz, ami gyalog messze lenne. Megalkudtunk, majd elszamaragoltam oda. Megneztem a sirt, majd a helyi orbodeghoz hivtak. A sztorihoz tartozik, hogy a helyi szemelyzet rendorokbol es sirnyitogatokbol all. De hivtak egy kis orbodeba, jol elbeszelgettunk arabul. Kozben baromi jol esett egy meleg tea. Tudom ez furan hangzik, mivel egesz nap a 40 fokban maszkaltam a sivatagban, de telleg jo volt. Ezen kivul egy csomo rendorrel es siros csokaval osszehaverkodtam. Egy kepeslaparustol kaptam ingyen egy nagyon szep kepet.

A mai napban annyi volt a rossz, hogy ugy szamoltam, hogy 1,5 liter viz eleg lesz. Hat ez nem jott be, rohadtul szomjaztam. De nemi vizet is kaptam egy rendortol nemi arab szoert cserebe. Mikor mar kihaltam a maszkalasban, elindultam lefele, kozben meg dumcsiztem egy bodegaban egy arccal, majd leerve a parkoloba tobb rendor is ugy gondolta, hogy raerek. Veluk is egy csomot beszeltem, pedig senki nem tudott angolul. ezutan elindultam Szakkaran keresztul gyalog, meg otletem sem volt, hogy hogy jutok haza. Egy dolog jart az eszemben, hogy viz kell, minnel elobb. Talaltam is egy boltot, leultem iszogatni, majd kerdezte a boltos, hogy kell e taxi, mert jo penzzer szivesen elvisz. Ebbol vegul annyi lett, hogy elvitt egy kozeli kisbusz allomasra, es onnan jotottam be Kairo kozbontjaba kisbusszal, majd metroval. Megkerestem a boltot a Khan el Khaliliban, ahol pegnap mondta acsoka, hogy dolgozzak, de zarva volt. Ezek szerint vasarnap nincsenek nyitva ejjal nappal.

.-====o====-.

Vissza a tetejére
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 24 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]