Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - A "Két Bigyó"
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.09.25. 10:50

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Fórum szabályok

Ha egy adott (elsősorban vallási) ábrázolással kapcsolatban van közlendőd, vagy kérdésed, itt felteheted! Ha nem találsz létező témát hozzá, akkor nyiss neki új témát, aminek a neve kellő információt adjon az ábrázolás azonosításához! Itt minden regisztrált látogatónak lehetősége van témát nyitni - amíg túlzásokba nem estek. ;)
Ha bizonytalan vagy, hogy a kérdésed melyik témába írd, akkor ne ide, hanem a Problémák és megoldások alfórumba írd be! (Legfeljebb majd átteszem a neki járó helyre.)

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 56 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: A "Két Bigyó"
HozzászólásElküldve: 2009.07.02. 09:39 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Üdv Conquistador!

Hát....., hogy a Ramesszeumban előfordul-e nem tudom, de
lehet. A Ramesszeum az imádatod tárgya? :lol:
Amikor ott jártam (két éve) nem figyeltem erre.
Valószínűleg akkor még engem sem érdekelt annyira, hogy mi ez a "bogyó" :D . Azért majd átnézem az ott készült képeimet, hátha véletlenül előfordul valamelyiken.
Most már nagyjából tudom mit jelenthet, de a pontos szimbolikája, jelentése/funkciója még "tudományos" megerősítésre vár. :-k
Azért köszi!

.-====o====-.
:aws:

Seshat

"Az ember meghal, teteme elporlad. ...
A könyv azonban megőrzi emlékét mindaddig, amíg olvassák.
A könyv maradandóbb egy jól megépített háznál, vagy
egy nyugati sírkamránál."
(Chester Betty papyrus)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.06.26. 21:04 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Ti tudjátok, én ehhez nem értek, nem is nagyon kattanok a "bigyóra"... Ha netán akad belőle a Ramesszeumban, majd télen megkérdezem az ottaniakat. Tényleg, ott is van?

.-====o====-.
"Qui multum peregrinatur, raro sanctificatur..."
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.06.26. 11:52 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Üdv Conquistador!

Az általam "bigyó"-nak titulált valami nem jogar, sajnos nem is hasonlít arra, amit "megrestauráltatok" és nem az uralkodó fogja, sőt általában ritkán fogja "valaki", inkább áll valahol, általában a fáraó mögött/előtt, néha egy oltáron. Azt hiszem korábban már arra az álláspontra jutottunk, hogy valószínűleg a kék lótusz levele (ami többnyire alul egy 'sen'-gyűrűben, vagy 'ankh'-ban végződik). Ünnepi ceremóniákon, áldozat bemutatásokon jelenik meg és funkciója hasonló lehetett, mint a lótuszvirágnak, vagyis hosszú (örök) élelet (és uralkodást?) kívánt a fáraónak.
Ennek a feltételezésnek igen nagy a valószínűsége, ebbe bele is nyugodnék, de még boldogabb lennék, ha erről valahol szakirodalomban találnék megerősítést (vagy cáfolatot). A 'bigyó' szimbolikájára vonatkozóan pontosabb adatokkal eddig senki nem szolgált. Ha valakinek van ötlete, szabad a gazda! :D
Itt egy példa, a sok közül, [ img ]
Ennél sokkal szebb és tisztább ábrázolásokat lehet látni pl. Karnakban Hatsepszut Vörös kápolnájának falain (és még számos helyen), de most nem tudom előásni azokat a képeket (a fórum korábbi hozzászólásaiban is biztosan van).

HoremWeb, bár ott (mármint a mocsárban :lol: ) jól érezné magát, lótusz ide - lótusz oda, azért remélem nem süllyed végleg a feledés homályába :lol:
Hogy miért pont ez a 'bigyó' érdekel? Csak! A többinek talán ismertebb, érthetőbb a szimbolikája, erre viszont sehol nem találtam magyarázatot.

Seshat

.-====o====-.

Seshat

(Chester Betty papyrus)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.06.25. 18:56 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

nimá', sikerült...

Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

.-====o====-.
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.06.25. 18:55 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

megrestauráltuk a "bigyót", a képet viszont képtelen vagyok ide illeszteni, ott van az albumban Őfelsége és a bigyó cimmel...
Szerintem ez az izé az...

Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.

.-====o====-.
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.06.24. 07:41 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Van egy profi visleterekonstrukcióm Őfelségéről, egy figura, itt áll az asztalomon a munkahelyen s dirigál - egy angol műhelyből való, hogy is fejezzem ki magam, "modellkatona" vagy mi a fene, aki gyűjti az ilyet, tudja, mire gondolok. O "bigyó" ott a kezében, egy jogar - sajno most vettem épp észre hogy valaki az asztalomhoz nyúlt s letörte - :Széth: :Széth: :Széth: . csukott bimbó alakja van. Ha megragasztottam szegényt, s lesz otthon is netem, lefotózom
C

.-====o====-.
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.06.23. 17:15 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Mivel ez a kérdés még mindig nem nyert megoldást, ellenben rendesen elsüllyedt a feledés - nos nem mocsarába, de ingoványába, áthelyeztem ide, hátha így újabb lendületet kap, mint rejtély. :D

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.12.11. 10:16 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

:m-Htp: kingtut!

kingtut írta:
nem véletlen a „bigyó” visszatérő ábrázolása

Neked is köszönöm a választ. Tulajdonképpen Te is azt erősited meg, amit Dzsehutimesz is írt . Annyit azonban megjegyeznék, hogy a lótuszvirág valóban a sírokban állandóan visszatérő ábrázolás, de a kiinduló kérdésem nem is ez volt. Az a bizonyos "bigyó" - most már tudjuk, hogy valószínűleg a kék lótusz levele - általában a fáraó valmilyen ünnepi ceremóniáján tűnik fel és nem sírokban. Lásd, a korábbi hozzászólásaimat és az azokhoz mellékelt képeket.
Ezzel együtt, amit az eddigi kutatásokból és hozzászólásaitokból leszűrhetünk az, hogy ezeken az ünnepi ceremóniákon, áldozat bemutatásokon stb. megjelenő "bigyó"-nak is valószínűleg hasonló jelentése, funkciója lehetett, vagyis, hosszú (örök) élelet (és uralkodást?) kívánt a fáraónak. Legalábbis én eddig erre a következtetésre jutottam - remélem nem teljesen hibásan.
Ha kifejezetten a "bigyó" szimbolikájára vonatkozó adatot talátok, továbbra is várom, hogy megosszátok velem (és a többiekkel)
Nagyon köszönöm _o_

.-====o====-.

Seshat

(Chester Betty papyrus)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.12.11. 10:00 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

:m-Htp: Dzshutimesz!

Dzsehutimesz írta:
hogy a bigyónk benne sincs.....

A Kemp könyvet végig olvastam, sajnos nincs benne szó a "bigyó" szimbolikájáról, de ha jól emlékszem még a lótuszról sem.
Bár (majdnem) egy szót sem tudok németül, de egy kolléganőm gyorsan lefordította nekem a hivatkozott idézetet. Nagyon köszönöm a fáradozásodat.
Addig már eljutottunk, hogy bizonyára az újjászületéssel, az örök élettel van kapcsoaltban a lótusz virág és levél (a bigyó) ábrázolás. Tehát Te is ezt erősíted meg.
Még egyszer köszi _o_

.-====o====-.

Seshat

(Chester Betty papyrus)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.12.09. 21:33 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

:m-Htp: Bigyósok!

seshat írta:
Rengeteget lapozgattam a könyveimet és meg kellett állapítanom, hogy szinte egyetlen sírábrázolásból sem hiányzik a lótusz.

Sok helyen lehet olvasni, hogy az ókori egyiptomiak „szerelmesek voltak a halálba”, vagy hogy életük legfontosabb eseménye a haláluk. Szerintem viszont pont mivel annyira szerették az életet, - és tudtak élni! - mindent elkövettek, hogy ez a jólét a túlvilágon is biztosított legyen számukra.
Ezért nem véletlen a „bigyó” visszatérő ábrázolása pont a halottkultuszban és valószínű, hogy az ábrázolt növény – egyiptomi kéklótusz – a megfigyelt élettani hatása miatt lett fontos és jelképszerű.
Vegyészeti elemzéssel kimutatták, hogy a kéklótusz hatóanyagainak vegyi összetétele és hatásának mechanizmusa 97%-ban megegyezik a Gingko biloba (páfrányfenyő) vegyi anyagaival. ( A gingkó élő kövület, elszigetelt, önálló faj a növényvilágban igénytelen a légköri- és talajviszonyokra, nincs ismert kártevője. Amerikában a fiatalság elixírének tartják, az ősi Kínában is alkalmazták leveleit és magját gyógyító hatásuk miatt. Memóriaserkentő, szív- és érrendszeri zavarokat gyógyító, hat a férfierőre.)
Ha ezek a tulajdonságok a kéklótuszban is fellelhetők, ott a helye a sírokban minden ábrázoláson, felruházva az elhunytat az összes jótulajdonságával a túlvilági életben. Feltűnő az is, hogy a sírok képein a nők szagolgatják a virágot, - vagy a koporsók és múmiamaszkok gyakori diszítőeleme - ami narkotikus hatását feltételezi, és ezért van az elhunytak arcán is „édeni” mosoly.
[ img ][ img ]

.-====o====-.
[ img ]
"Óh, Nut anya! Terítsd ki szárnyaidat fölöttem, miként az örökfényű csillagok!"
(Tutanhamon koporsófedelének felirata)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 56 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]