Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Ki a király? És a neje?
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.06.19. 19:04

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Fórum szabályok

Ez a fórum szigorúan a játéké. Ne rontsd el a többiek örömét! Ha valahol forrásmunkában, szakkönyvben rábukkantál a megfejtésre, NE áruld el, amíg a többség nem kér rá - legfeljebb jelezd, hogy te már tudod. Ha saját magad jöttél rá a megfejtésre, akkor viszont nyugodtan oszd meg örömödet a többiekkel - de készülj arra, hogy esetleg bizonyítanod is kell! ;) Ha úgy gondolod, hogy a többiek még esetleg gondolkodnának a dolgon, használd a [spoiler] BBCode-ot!

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 56 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Ki a király? És a neje?
HozzászólásElküldve: 2009.01.23. 22:21 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Egyelőre nem árulom még el, várjuk meg, hogy Conquistador mire jut. :) A Columbós hasonlatot meg köszönöm, megtiszteltetésnek veszem. Elvégre ugyanaz a cél: kideríteni az elkövető, vagy jelen esetben az "áldozat" kilétét, és lehetőleg egyértelműen bizonyítani is.

Seshat: erre a Nofertári szoborra utaltam, de a feladvány még mindig a bubasztiszi kolosszus. A kartusról én is azt írtam, hogy olvashatatlan - pedig megpróbáltam mindenféle számítógépes praktikát is bevetni, hogy feljavítsam, de nem lehetett. Ellenben a karnaki Nofertári kartus még ebben a kis méretben is ragyogó jól olvasható. :) Az tutira Nofertári-Merenmut.

Mond nektek valamit a Potsdami Egyetem Történeti Intézete, mint név?

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.23. 12:24 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

[ img ]

Szia HoremWeb!
Ugye nem ezt kérdezted? Mert az én szerény ismereteim szerint ide, mármint a szobor mellé az van írva, hogy Nofertari Merenmut , a két föld úrnője, nagy királyi hitves
Vagy nem? Ami a szoborkolosszus alján lévő cartoucht illeti, abszolut nem olvasható! Egyébként ebben is "látok" egy mer jelet. Nem lehet, hogy mégiscsak Ő? A Nagy Ő! :lol:
Hogy II. Ramszesznek volt-e köze Bubasztiszhoz? Most kapásból nem tudom, de miért pont ehhez a helyhez ne lett volna köze? :D
Állítólag (én nem voltam ott :D ) Bubasztiszban van egy vörös gránit szobor(töredék), amelyik II. Ramszeszt ábrázolta (az arca mellett van a cartouchban a neve) ezt a szobrot "újrahasznosították" és Basztet templomában állt. Hogy ő nyúlt le egy szobrot, vagy őt nyulták le :lol: nem tudom, a lényeg, hogy II. Ramszesznek volt köze Bubasztiszhoz (is). Nos, ennyire jutottam. Mit szólsz hozzá? Most már elárulod, hogy kicsoda a szobor?

.-====o====-.
:aws:

Seshat

"Az ember meghal, teteme elporlad. ...
A könyv azonban megőrzi emlékét mindaddig, amíg olvassák.
A könyv maradandóbb egy jól megépített háznál, vagy
egy nyugati sírkamránál."
(Chester Betty papyrus)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.23. 06:29 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

HoremWeb írta:
Amennyire a vatikáni Tejére emlékszem, ez ahhoz képest is vaskos egy kicsit, ugyanakkor elég hasonlóak az arányai, mint a X. pylon melletti Nofertárinak (igaz, az Őfelsége lábainál adorál, és nem önálló szobor). (Ja, és gondolom, neked nem kell magyaráznom, hogy a X. pylon az Karnakban van, ott a II. Amenhotep-szentély mellett...) Mindenesetre elgondolkodtató. Teljesen egyértelműen kizárnád, hogy made by Oszorkon? A stílusjegyek alapján való saccolás egyébként nem egy rossz módszer, főleg, ha valakinek gyakorlata van benne ;) Én is szoktam vele élni, és javuló tendenciát mutatnak az eredményeim :D

De ki ám, az én szememnek III. Ramszesztől kezdve a legtöbb szobor kezd bájosan bumfordi lenni, aztán majd egészen más fejberendezése lesz a ptolemeus' szobroknak... A stilus nekem meg is áll a ramesszidák bukásánál, de a legtöbb ilyen hölgyet az Újbirodalom produkálja, van egy pár nagyon szép kicsiben is, bronzba álmodva.

A mellékalakok a nagy szobrokon szerintem egészen mások, már csak talán azért, mert be van határolva a szobrász lehetősége, hogy odanyomorgassa őket, s a nagy testvérük, illetve Uruk s Parancsolójuk is többnyire bumszli.

Ps: HoreWeb, te tudod amúgy, ki ez? Néha olyanokat kérdezel mint Columbo! :-)

Na most már nem tom megállni hogy ha beérek a munkahelyre, elő ne kotorjam ezt az átkozott hölgyeményt valami weblapról, most aztán már az én csőrömet is piszkálja, hogy ki ez...

.-====o====-.
"Qui multum peregrinatur, raro sanctificatur..."
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.22. 22:38 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Amennyire a vatikáni Tejére emlékszem, ez ahhoz képest is vaskos egy kicsit, ugyanakkor elég hasonlóak az arányai, mint a X. pylon melletti Nofertárinak (igaz, az Őfelsége lábainál adorál, és nem önálló szobor). (Ja, és gondolom, neked nem kell magyaráznom, hogy a X. pylon az Karnakban van, ott a II. Amenhotep-szentély mellett...) Mindenesetre elgondolkodtató. Teljesen egyértelműen kizárnád, hogy made by Oszorkon? A stílusjegyek alapján való saccolás egyébként nem egy rossz módszer, főleg, ha valakinek gyakorlata van benne ;) Én is szoktam vele élni, és javuló tendenciát mutatnak az eredményeim :D

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.22. 18:02 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Teje, III. Amnehotep.
Oszorkon csak uzurpálhatta.

Csak saccolom ám, ahogy szoktam, a stilusjegyek alapján.
A Meritamon-szobor sokkal finomabb, ez olyan jó kis vaskos, s III. Amenhotep is szerette a "nagyot", mármint a méreteket...

Őfelsége anyjának, Tujának van egy hasonló szobra a Vatikán Múzeumban, ha jól tudom, az csudálatosan finom ehhez képest, de nem esküszöm meg rá hogy nem vésették át... A kettő között, mármint a két király között nem nagyon tudok nagyméretű női szobrot, ami megmaradt volna...

C

.-====o====-.
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.22. 17:50 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Na mizu? Ugye nem adtátok fel? Vagy szabad a gazdi?

Emlékeztetőül: az első kérdés úgy szólt, hogy a szobor hátulján lévő feliratban melyik király neve szerepel? A helyről már tudjuk, hogy Per Baszt, sőt, a kereszteződésben álló szoborról is tudjuk, hogy Básztet az, az ő macskusz alakjában. A nagy kérdés végül is csak az, hogy a szobor, mármint a kolosszus, kit ábrázolhat? I. Karomamát? Esetleg Meritamont? Vagy valaki mást?
Próbáltam a szövegben kibogarászni a királyné nevét (ott van ám, szépen kartusba írva egy név a szobor alján), de még a Photoshopos bűvészkedés sem hozott eredményt. Ellenben vannak források, amik választ adhatnak a kérdésre. Sőt, olyanok is szép számban, amik nem! :)

Ne akarjatok biztosra menni. Igazándiból ötleteknek és érveknek örülnék a legjobban. Szerintem mindannyian nagyon ügyesen böngészgetünk mindenféle tudós könyveket, és készségesen elhisszük azt, amiket ott olvasunk. De mire jutunk a saját ismereteinkkel? ;)
Ja, és még egy dolog: bár gonoszkodom itt ezerrel, de sosem mondtam, hogy tévedni szégyen. Érvelni az ötleteink mellett, és belátni a tévedéseket - az viszont valami. Úgyhogy csak bátran! És akár engem is el lehet küldeni a melegebb éghajlatra (és ha ez a Nílus-völgyet jelenti, készségesen el is indulok), ha nem értetek egyet velem - de érveket mondjatok! ;)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.20. 19:56 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Ahh, kezdem érteni. Vagyis éppen azért nyitttad ezt a témát, mert valamit megfejtettél?

Így már világos, mert elsőre túl könnyűnek tűnt. Mert hogy aki véhihülte az erről szóló előadás a Vámbéry-n, illetve járt is ott, az mindent tud. Legalábbis azt hittem eddig.

De az előadásban az is szerepelt, hogy nagyon sok a ramesszida kavics, ami Per-Ramszesz közelségével magyarázható.

.-====o====-.
"Az ember retteg az időtől, de az idő is retteg a piramisoktól." /Egy arab közmondás/

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.20. 19:35 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

HoremWeb írta:
Conquistador: nekem is a "ki a khirály?!" reklám jutott eszembe, ezért lett a topik címe ez. :D Amúgy ne feledd végtelen gonoszságomat, amikor azt a következtetést vonod le, hogy ha Meritamon a szobor modellje, akkor Őfelsége a király. Előbb nézd meg újra a kérdést. ;)
Ami meg az ahmími Meriamont illeti: sürgősen meg kellene nézni... :)

Ajjaj', má' megint csipkedik a kisebbet :Széth: , Őfelsége Nagy KIrályi Felséggé tette a lányát, MeritAmunt, miután a második felesége az örökkévalóságba távoza, sőt, még az utána következőt, Bentantát is... Vagy rosszul tudom?

Meg kellene bizony, még sosem jártam arra, Amirék azt mondták, ott aztán nem kvártélyozhatom be magamat rajzolni, igy sokáig nem is érdekelt aztán mutattak róla egy képet s besárgultam...

.-====o====-.
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.20. 17:48 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Kiya legjobb esetben is csak khirályné, de ez ide (is) off! Mellesleg a "szomszéd" fórumban lévő hozzászólás is több mint egy éves. Sőt.

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009.01.20. 16:08 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Kiya király? :lol:

.-====o====-.
" A nagy Maat Uszer ideje óta háborítatlan, egyedüli és örök."

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 56 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5, 6  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]