Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Birodalmi propaganda, avagy ... (Megfejtve!)
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.09.24. 11:15

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Fórum szabályok

Ez a fórum szigorúan a játéké. Ne rontsd el a többiek örömét! Ha valahol forrásmunkában, szakkönyvben rábukkantál a megfejtésre, NE áruld el, amíg a többség nem kér rá - legfeljebb jelezd, hogy te már tudod. Ha saját magad jöttél rá a megfejtésre, akkor viszont nyugodtan oszd meg örömödet a többiekkel - de készülj arra, hogy esetleg bizonyítanod is kell! ;) Ha úgy gondolod, hogy a többiek még esetleg gondolkodnának a dolgon, használd a [spoiler] BBCode-ot!

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 18 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Birodalmi propaganda, avagy ... (Megfejtve!)
HozzászólásElküldve: 2009.05.14. 08:35 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

:m-Htp: Uséb-Maat!

Hát.... konkrétan nem volt jelen Z.H., bár az engedélye
biztosan kellett hozzá.
De valószínűleg jobban jártunk volna, ha ő van ott, mert
a kommentátor akkora marhaságokat mondott, hogy alig kaptam levegőt. Akkor már inkább Z.H.

.-====o====-.
:aws:

Seshat

"Az ember meghal, teteme elporlad. ...
A könyv azonban megőrzi emlékét mindaddig, amíg olvassák.
A könyv maradandóbb egy jól megépített háznál, vagy
egy nyugati sírkamránál."
(Chester Betty papyrus)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.05.13. 19:41 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Conquistador írta:
... s az utolsó kategóriába azok tartoznak, amiket véletlen magad fedezel fel, aztán ott tűnődsz a cucc felett, mi is lehet az...
Majdnem úgy, mint a "III. Thotmesz templomnál", legutóbb? :) Nekem az nagyon nagy feeling volt!

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.05.13. 19:25 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

A jó' élet', idenézzetek...
http://www.youtube.com/watch?v=_DYqDl3b ... re=related

Off tudom, de továbbgörgettem a jutubot'... :Széth: :ammit: :nem: :bumm:

.-====o====-.
"Qui multum peregrinatur, raro sanctificatur..."
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009.05.13. 15:30 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Seshat írta:
Pár pillanatra "betekinthettem" I. Széthi régóta vágyott és régóta nem látogatható sírjába.
Csak nem Z.H. idegenvezetésével ?

.-====o====-.
" A nagy Maat Uszer ideje óta háborítatlan, egyedüli és örök."

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.05.13. 11:28 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Seshat írta:
Kellene már egy olyan utat szervezni, amikor főleg olyan helyekre mennénk, ahol még nem voltunk, vagy nem sokan voltak. Rengeteg ilyen hely van!
T

Nosza', rajta :-) Jó pénzért mindent :Széth:
Ha segitség kell, jelentkezzetek Őfelsége Evilági' Vezérképviseletén...
Az a baj, hogy sok hely nehezen megközelithető, még többről pedig csak ismeretség útján lehet tudni, hogy egyáltalán létezik/létezett, s az utolsó kategóriába azok tartoznak, amiket véletlen magad fedezel fel, aztán ott tűnődsz a cucc felett, mi is lehet az...

.-====o====-.
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.05.13. 08:58 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Szia!

Esz a sárga irigység :D !
Ezekre a helyekre már régen szerettem volna eljutni. A QV-ben voltam legutóbb, de elmennék újra, mert sietve, "kutyafuttában" tudtuk csak megnézni a látogatható sírokat. Igaz, voltam pár extra helyen - ne legyek telhetetlen? - de az vagyok!!! Remélem egyszer összejön. Kellene már egy olyan utat szervezni, amikor főleg olyan helyekre mennénk, ahol még nem voltunk, vagy nem sokan voltak. Rengeteg ilyen hely van!
Tegnap kapcsolgattam a tévécsatornák között és véletlenül a DoQ csatornán valami egyiptomos volt. Megvártam mi lesz belőle és annyi hasznom volt, hogy pár pillanatra "betekinthettem" a régóta vágyott és régóta nem látogatható I. Széthi sírjába. Őket beengedték! :evil:
Egyébként közben annyi marhaságot mondtak, hogy majd' fel robbantam! Ilyenkor mindig eszembe jut, mekkora felelőssége van (volna) az ismeretterjesztésnek! Nem tudom kinek és miért jó marhaságokkal etetni a tájékozatlan nézőt, amikor korrekt információt is adhatnának. Na, persze lehet, hogy drágább volna megfizetni egy szakértőt!
I. Széthi gurnai temploma is a vágyott helyek között szerepel. És még mennyi minden.....!
Még egy pillanatra visszatérve az előző témára:
Ciprusra én sem szavaznék. Csak tipp természetesen, de ez a hely talán valóban inkább Kilikia - Szíria, a kisázsiai partvidék területére eshetett. Az bőven belefér Tothmesz hódításaiba - és akkor igazat is mondott! :lol: Ramszesz meg csak másolta, ami igazán nem meglepő.
Ennek egyébként még J. Strange érvei sem mondanak ellent, legalábbis amit olvastam belőle. Ebből az sem derül ki, végül is miért jutott arra a következtetésre, hogy Keftiu=Ciprus?
No, ezt már nem én fogom megfejteni :D - de jó volt megvitatni!

Üdv.

.-====o====-.

Seshat

(Chester Betty papyrus)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.05.12. 21:00 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Számomra J. Strange kicsit furcsa. :) Ahogy az angol mondaná: just strange. Sokkal inkább Wainwright következtetése a szimpatikusabb (és itt szó szerint csak szimpátiáról van szó!). Persze ehhez kellene pontosan ismerni a III. Thotmesz-féle Győzelmi himnusz szövegét, és abban a Keftiu név pontos kontextusát. (Meg is kellene néznem, hátha itt figyel valamelyik könyvben...) Azonban az, hogy III. Thotmesz is legyőzöttként említette, nálam kizárja, hogy Ciprus legyen. Nálam az, hogy Őegérsége Ciprust is meghódította volna (vagy legalábbis egy részét), az már kiveri a biztosítékot. Anélkül is hatalmas dolog, amit elért, és valahogy a tengeri hadjárat nem illik számomra bele a róla alkotott képbe.

A másik kérdésedre hadd ne válaszoljak még. Sok-sok oldalt igényelne, és még rengeteg munkám van vele, hogy például a 23?-i Szombatra megírjam a publikus képekből a DVD-ket (közel 8GB az erősen szűrt anyag is...).
Csak egy-két csemege gyanánt:
  • Malkata
  • Deir el-Shelwit
  • I. Széthi gurnai temploma (eddig nem jött össze, de most!)
  • QV
  • III. Ramszesz sivatagi sztéléi a QV közelében
  • ...stb.
Ezek egy jó része egyébként nagy-nagy mértékben Conquistadornak köszönhető _o_ (Meg annak, hogy át akartak verni minket a hőlégballonozással - bár akkor elmaradtak volna a részletek.)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.05.12. 08:12 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Hello HoremWeb!

Hát akkor egyet értünk! :D
A forrásunk ugyanaz! Ezek szerint az egyiptológia még
mindig nem tudja megdönthetetlen bizonyossággal lokalizálni Keftiut.
Én semmi más forrást nem találtam, sem tudományosat,
sem népszerűt. Minden esetre a közkeletű azonosítással szemben (Keftiu==Kréta), a "wiki" cikkben hivatkozott források alapján (is)
egyre inkább úgy gondolom, Keftiu nem Kréta. De, mint az
egyiptológiában annyi más, ez is jó sokáig szolgálhat még
vita tárgyául a szakembereknek és amatőr érdeklődőknek.
Minden esetre számomra J. Strange érvelése eléggé meggyőző.

No, mi újat és érdekeset találtál még Kemetben? (Egyre jobban
sajnálom, hogy nem voltam ott! :cry:

Üdv.

.-====o====-.

Seshat

(Chester Betty papyrus)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Re: Birodalmi propaganda, avagy Őfelsége kissé füllentős?
HozzászólásElküldve: 2009.05.11. 17:05 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Seshat: igen, mind a négy válaszod találkozik az elképzeléseimmel. Azért nem azt írom, hogy jók, mert ezt biztosan legfeljebb csak az elsőről állíthatnám. Keftiu neve szerepel a képen, és az a közfelfogás szerint Kréta, amit legjobb tudomásunk szerint nem foglalt el soha Egyiptom. A "birodalmi propaganda" fontos eleme volt azonban, hogy amit megfogalmazunk, az megvalósul (pontosabban: amit a szív kigondol és a száj kimond...), így azzal, hogy Őfelsége felvésette a falra, hogy Keftiu a "nyomorult legyőzött" népek között figyel, mágikusan hatalmat biztosított Keftiu felett, és szinte már a zsebében is érezhette az országot. Csakhogy...
Keftiu azonosítása - annak ellenére, hogy az általános vélekedés szerint Kréta - nem igazán megalapozott. A korai elképzelések szerint Keftiu a filiszteus "őshaza" (magyarul sajnos nem tudom a nevét, angolul viszont Caphtornak hívják), és valahol Szíria északi részén, vagy a Cipruson volt. Ez a nézet változott meg (Sir Arthur Evans hatására), és így alakult ki a Keftiu = Kréta azonosítás. 1931-ben G. A. Wainwright gyűjtött számos bizonyítékot arra vonatkozóan, hogy Keftiu nem lehetett sem Kréta, sem Ciprus, hanem valószínűleg a Földközi-tenger keleti medencéjét északról határoló Kilíkia kellett legyen. Ehhez a geográfiai adatok mellett III. Thotmesz egyik győzelmi feliratát (a Győzelmi himnuszt) használta fel, ahol Keftiu neve a Földközi-tenger északkeleti partján azonosított területek között szerepel. Merthogy nem II. Ramszesz volt az első, aki legyőzöttnek állította be Keftiut. Hogy a kör bezáruljon, a nyolcvanas években J. Strange a mellett érvelt, hogy a szövegekben Keftiu mellett, attól élesen elkülönítve jelenik meg a Krétára utaló "sziget a tenger közepén" jelző, tehát Keftiu nem lehetett Kréta, hanem - Strange szerint - Ciprus kellett legyen.
No, ezen menjen el, akinek lánctalpas a szemüvege... (Az egész gondolatmenetet az angol nyelvű Wikipédiáról vettem, ahol a Caphtor szócikk, amely Keftiu azonosításával is foglalkozik, kiemelkedően jól el van látva hivatkozásokkal, és látszólag megbízható, de általam nem hozzáférhető anyagokra utal - mindenesetre hiteles forrásnak tűnik.)

A lényeg tehát az, hogy az első, helyszíni gondolat, miszerint Őfelsége a wishful thinking kőbevésésére adott utasítást, azaz vagy a birodalmi propagandát erősített, vagy egyszerűen csak füllentett, kicsit megingatja az, hogy a Keftiu név nem azonosítható eléggé egyértelműen. Viszont legjobb tudomásom szerint II. Ramszesz nem jutott el Kilíkiába és/vagy Ciprusra (ez utóbbi azonosítás nekem sántítani látszik). Ha azt vesszük alapul, hogy Keftiu Kilíkiában volt, akkor viszont III. Thotmesznél jogosan jelenhet meg a legyőzöttek listáján Keftiu. Őfelsége pedig - tőle éppenséggel nem idegen módon - copypaste-olta III. Thotmesztől a nevet. És mivel a füllentést egy ilyen nagyformátumú uralkodóról felettébb tiszteletlenség lenne feltételezni (meg ráadásul Conquistador is leharapná a fejemet, derékból), maradjunk annál, hogy a Két Ország rendíthetetlen egységének mágikus megerősítését célul kitűzve alkalmazta ezt, az egyébként Egyiptomban ritkának egyáltalán nem számító eljárást.

Összességében gratulálok a megfejtéshez, azt hittem, hogy hosszabb kör lesz. :) És gyakorlatilag minden benne volt, a 4. kérdés válasza is.

Conquistador: legjobb tudomásom szerint bizonyított, hogy legalább a hykszosz kortól (és tovább) kereskedelmi kapcsolatban állt Egyiptom és Kréta, ami egyfajta ilyen "meghosszabbított kar". És újra a birodalmi propagandára kell utaljak, amelyben a kereskedelmi árukat időnként előszeretettel állították be hadizsákmányként, vagy a leigázott nép adójaként.

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Re: Birodalmi propaganda, avagy Őfelsége kissé füllentős?
HozzászólásElküldve: 2009.05.11. 13:41 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Hát én ugyan nem mondhatom meg, helyes-e amit gondolsz mert a HoremWeb Őfelsége megkérdezése nélkül harapná le a fejemet... :nem: a végszót a Főadmin mondja ki :-)
Érdekes viszont, épp egy ﻓﺺ, vastag regény van a kezemben, hóttfikció' persze, cime - II. Ramszesz, a kolosszusok épitője... Abban az ötvenes éveihez közeledő Félisten éppen egy Keftiu szigetére irányuló cuccbeszerző körútról ábrándozik. Bietak élénken boncolgatja a Földközi-tengeri kapcsolatokat, elvileg elképzelhető lenne, hogy Hősünk is arra tévedt - ha nem is személyesen, csak valamiféle "meghosszabbitott karja" által.

.-====o====-.
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 18 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]