Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Ozirisz
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.06.20. 00:51

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Fórum szabályok

Ha egy adott istennel kapcsolatban van közlendőd, vagy kérdésed, itt felteheted! Kérjük, hogy a megfelelő isten témájába írj, vagy ha nincs olyan, akkor nyiss neki új témát, aminek a neve az isten neve legyen! Itt minden regisztrált látogatónak lehetősége van témát nyitni - amíg túlzásokba nem estek. ;)
Ha bizonytalan vagy, hogy a kérdésed melyik témába írd, akkor ne ide, hanem a Problémák és megoldások alfórumba írd be!

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 24 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: ...
HozzászólásElküldve: 2007.09.23. 21:01 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Hehe', látjátok, megmondta a buta Conquistador hogy Hunefer a hunyó... :Széth:

.-====o====-.
"Qui multum peregrinatur, raro sanctificatur..."
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.09.23. 15:54 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

tA hwt-nTr djw (HoremWeb után szabadon..:-))
Egy minimális magyarázat a Hunefer papiruszhoz amiről beszélgettünk:

Katt ide
Amúgy igazából nem sokmindent mond amit mi nem tudtunk/vagy találtunk ki, inkább olyan megerősítés féle.
Kicsit tekerni kell lefelé az oldalt és a közepe-vége felé a "Featured scrolls" -részen belül és ott is van .
:aws:

.-====o====-.
"Ami az embert illeti, agyag és szalma az, és Isten az ő teremtője."
,
ir rmT , amaw dHAwt pA, nTr pAy.f qd

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.09.22. 15:22 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Én mondtam :wink: :)

Ma az Egyiptomi Szombaton dr. Varga Edith Tanárnő _o_ a sírmellékletekről, elsősorban a koporsókról és papiruszokról tartott előadást, és abban megerősítettabbéli véleményemben, hogy Ozirisz miféle "objektumban" látható. Ahogy ő mondta, "sátrában vagy szentélyében" - a HK adott jeleneténél ez általános ábrázolási mód.

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.09.21. 22:11 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Köszi HoremWeb hogy kiderítetted h. a Hunofer papiruszról van és valóban tényleg onnan van ez részlet.

.-====o====-.
,

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.09.21. 20:06 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

dexcore írta:
... a halottak könyvéből való ,talán az a rész amikor a halottat bemutatják Ozirisznek miután mérlegelték a szívét.Még keresgélek ezzel és az eredetével kapcsolatban...

Elég egyértelműnek tűnik, hogy az a rész, és Hunofer papiruszának részlete - ha megnézed a mérlegelésnél Ammit barátunkat (isten mentsen tőle, hogy az ellenségünk legyen!), ismerős lehet az Istenek rovatunk Ammitról szóló részéről. No, onnan tudom, hogy ez a Hunofer-papirusz. :) (Tulajdonképpen Ammit súgta meg. Tanulság: Ammit ma megismersz, ne halaszd holnapra - bocs, ez tényleg gyenge volt! :) )

Tete_ankh_aton: Hórusz azt keresi ott, hogy a HK (Halottak Könyve) szerint a szív megmérettetése után az arra méltó holtakat Hórusz mutatja be a Kedves Papának (Ozirisznek), és így juthat Ozirisz társaságába. Ozirisz a szentélyében (egy naoszban) trónol, de tekinthető a királyi trónus baldachinjának is, vagy istensátornak - én, rászokva az egyiptomiak sokoldalúságára, egyszerre tekintem az ilyeneket mindháromnak. :)

Minden templom, szentély és egyéb hasonló építmény maga a világ, kicsiben. Arra készült. A makrokozmosz leképzése az isten lakhelye számára, központi részében gyakran az Ősdombra utaló szimbolikával, ami Ozirisz esetében különösen hangsúlyos. Emlékezz vissza a teremtésre :wink: - az Ősvízből kiemelkedik az Ősdomb, amit először ér a fény, és ahol az élet kezdődik. Az egyiptomi felfogásban a ciklikusság igen fontos szerepet játszik az újjászületés, megújulás révén, és teljesen logikus (már persze ezek alapján), hogy Ozirisz, az Alvilág Királya az alvilági Ősvízből kiemelkedő Ősdombon trónol. Nézd csak meg, ebben a hozzászólásomban már megpedzettem, hogy erről lehet szó, pedig akkor még nagyon-nagyon haloványlila volt a gőzöm arról, hogy mivel is állunk szemben. :)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.09.21. 15:49 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Én is erre a következtetésre jutottam :)
bár nem vagyok otthon teljesen a témábn, mit keres ott Hórusz? ő viszi a halott lelkét Oziriszhez, hogy Ozirisszé váljon?
És még egy dolog. Így egészében látva a képet, Ozirisz hol trónol? Min belül. Az egy templom? Vagy maga a világ kicsiben ábrázolva(2 oszlop+van teteje, és ezen belül van az ősvíz...)

.-====o====-.
"Ne csökkentsd a szíved követésére szánt időd,
mert a ka utálata az ő idejének elpazarlása (...)"

- Ptahhotep Bölcsesség-ei

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.09.21. 14:55 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Nah úgynézki hogy ez a Kép amit megtaláltam egy nagyobb részlet-összefüggésben a halottak könyvéből való ,talán az a rész amikor a halottat bemutatják Ozirisznek miután mérlegelték a szívét.Még keresgélek ezzel és az eredetével kapcsolatban.Talán még le is tudnám fordítani a Hórusz feje feletti feliratot ha még látnám is...mondjuk nagyon felbontásban.Ime a kép: (Nehari HoremWeb, de nem tudom berakni kisebben)
Kattints ide a képért!

Moderálta HoremWeb - túlméretes kép! Ez a lehetőség neked is fennáll - és így külön ablakban nyílik meg, tehát akár még együtt is látható a szöveggel, szóval ne rettenj vissza tőle!

.-====o====-.
,

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.09.21. 08:37 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Conquistador: szinte biztos vagyok, hogy abból indult ki a fejtegetés.

dexcore, Tete_ankh_aton: Ozirisz trónusának alapját valóban az alvilági vizek, tkp. az Ősvíz jelképét jelentő víz-ábrázolás alkotja, párhuzamként nézd meg az Oziriont, vagy a gízai Ozirisz-sírt - a víz mindkettőben igen fontos elem.

Az, hogy a lótusz a valóságban a felszínen úszik, itt nem érdekes. A vallási jelentősége a születés, keletkezés helye, az ifjúsággal, egészséggel, keletkezéssel kapcsolatos szimbolikája, és ebben mindegy, hogy úszik-e vagy kiáll - a lényeg az, hogy kiemelkedik. A kiemelkedés, felemelkedés kulcsszó!

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.09.20. 21:39 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Hát érdekes... Ami a lótuszt illeti, nekem is úgy fest, mintha a tóból emelkedne ki (ami a valóságban is így van)- mire nem jó a rendszertan gyakorlat:) Maga a virág valóban a vízfölé emelkedik, vagy azon úszik ( most nem vagyok biztos abban, hogy melyik jellemző a nílusi tündérrózsára...) a levelek, meg amit kiemelkedve ábrázoltak, szerintem az csak esztétikai okokból rajzolták úgy, mert a valóságban azok a víz felszínén úsznak, kivétel, ha sűrűn állnak, és nem férnek el, akkor olyan emiatt lehetnek a víz fölött...

.-====o====-.
"Ne csökkentsd a szíved követésére szánt időd,
mert a ka utálata az ő idejének elpazarlása (...)"

- Ptahhotep Bölcsesség-ei

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Ozirisz
HozzászólásElküldve: 2007.09.20. 19:59 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

A kirakott képpel kapcsolatban: azon gondolkoztam hogy az Ozirisz trónja alatt levő talapzat nem lehet egy tó-talán az ősvíz- egyfajta felülnézeti ábrázolása?? Egyrészt mert :
ott vannak rajta azok a hullámoknak látszó vonalak ,

aztán gyakorta csináltak ilyen nézet váltásokat egy rajzon belül, a tavakat pedig előszeretettel ábrázolták így,

végül pedig a lótusz amin a négy Hórusz fiú áll mintha egy a tavon lebegő lótusz levélhez kapcsolódna.

Bárkinek meglátás/Vélemény?
:aws:

.-====o====-.
,

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 24 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]