Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Bész
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.06.20. 08:40

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Fórum szabályok

Ha egy adott istennel kapcsolatban van közlendőd, vagy kérdésed, itt felteheted! Kérjük, hogy a megfelelő isten témájába írj, vagy ha nincs olyan, akkor nyiss neki új témát, aminek a neve az isten neve legyen! Itt minden regisztrált látogatónak lehetősége van témát nyitni - amíg túlzásokba nem estek. ;)
Ha bizonytalan vagy, hogy a kérdésed melyik témába írd, akkor ne ide, hanem a Problémák és megoldások alfórumba írd be!

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Bész
HozzászólásElküldve: 2009.06.18. 22:07 
Írnokpalánta
Írnokpalánta

Köszönöm szépen!
Pont ilyesmi "jött le" nekem is a leírás alapján, tök jó, hogy te is megerősíted.
Eszter kapni fog egy Bész figurát Egyiptomból és ahogy ismerem, nagyon fogja élvezni a dolgot.

:aws: Zsuzsa

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.06.18. 17:38 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

[off]Alapvetően a divat-ezoterikusokkal sincs túl nagy gond, amíg nem keverik össze a dolgokat. A gond ott kezdődik, amikor összekeverik, és a légbőlkapott, innen-onnan hallott elméletekhez "igazítják" a tényeket, illetve a személyes igazságokat összetévesztik a tényszerű igazságokkal. Ez lehet, hogy ködös egy kicsit, úgyhogy példát mondok: ha azt állítom, hogy a spenót rossz dolog, az személyes igazság: én nem szeretem, tehát nekem rossz, azaz nekem igaz az állítás. Másnak, aki szereti a spenótot, már nem igaz, tehát nem tényszerű. Ugyanakkor, ha azt állítom, hogy nem szabad fotózni a Királyok Völgye sírjaiban, az tényszerűbb, mert többé-kevésbé mindenkire igaz. Persze vannak, akik ilyen-olyan úton engedélyt kapnak a fotózásra, de ők a kivételek. Mindenesetre, még ez is csak tényszerűbb az előzőnél, de nem teljes érvényű igazság.
Ha azt mondom, hogy hiszek a reinkarnációban, az személyes igazság: hiszek benne, és ezen nem változtat, hogy más nem hisz benne. Ha azt mondom, hogy az egyiptomiak hittek a reinkarnációban, az nem tényszerű igazság, sőt, még csak nem is igaz: a vallási irodalmuk éppen arról szól, hogy nem hittek benne. Aki az ellenkezőjét állítja, az összetéveszt dolgokat.[/off]

De lássuk Bészt. Írtam róla a honlap Istenek rovatában is, úgyhogy nagyon bő lére nem akarom ereszteni. Bész a kozmetikumok (!) és a ház, otthon oltalmazó istene volt. (Valójában nem igazán egyértelmű, hogy isten volt-e, mivel a nevét nem isten-determinatívummal, hanem az állatokra, démonokra használt determinatívummal írják, de mivel a népi vallásban igen fontos helyet töltött be, megengedhető, hogy istennek tekintsük.)
Bész ijesztő külseje, karikalábai, lógó nyelve, és időnként harcias megjelenése elsősorban az ártó démonok távol tartására szolgált. Előszeretettel ábrázolták bútorzaton, ágyvégeken, és ez utóbbi számomra (figyelem, ez nem elfogadott tény!) arra utal, hogy valószínűleg a rossz álmokat okozók, az éjszaka ártó démonai, és a gyerekek rossz álmait keltő "szörnyek" ellen is hatott. (Érdekes tanulmányt olvastam valahol arról, hogy a gyerekek kitermelik maguknak az éjszaka rémségeit, a fantáziájuk - talán az ősembertől örökölt atavisztikus félelem révén - létrehozza azt, amitől éjjel meg lehet ijedni, fel lehet riadni, és a szülőkhöz lehet fordulni oltalomért.) Bész tehát ilyen oldalról mindenképpen kívánatos oltalmazó, főleg, ahol kisgyerek van. Érdemes úgy megmutatni a gyermekeknek a Bész-figurát, hogy elmondjuk nekik: ez a csúf törpe egy vidám, táncoslábú, játékos figura, aki levadássza a rosszat, hogy megvédje a gyerekeket.
Másik oldalról Bész a gyermekbetegségek ellen is oltalmat nyújtott, védte a gyermekágyas anyákat, és a családi békét is oltalmazta, így nem csak a gyerekeknek, de a szülőknek is védelmet jelenthet. A népi vallásban olyan nagy szerepet kapott, hogy a Későkor végén, vagy inkább a Ptolemaiosz-korban egy panteisztikus, univerzális, különösen nagy hatalmú istenkép alapjává vált. Erről a panteisztikus istenről Kákosy professzor a Metternich-sztélé alapján írt, talán a Varázslás az ókori Egyiptomban című könyvében.

Én a magam részéről elsősorban kisgyerekes szülőknek szoktam javasolni, hogy ha valamilyen amulettet akarnak hazavinni, vigyenek egy Bész-figurát a gyerekszobába. Többektől hallottam már, hogy működik, a gyerekek elfogadják és szeretik.

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.06.17. 17:06 
Írnokpalánta
Írnokpalánta

Ui: más topikokat átolvasva, hirtelen szükségét érzem gyorsan hozzátenni:
Nem, nem vagyunk divat-ezoterikusok. :wink:

Zsuzsa

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Bész
HozzászólásElküldve: 2009.06.17. 11:29 
Írnokpalánta
Írnokpalánta

Sziasztok!

Az istenek leírását olvasva megakadtam egy időre Bésznél, valamiért nagyon megfogott.
Az jutott eszembe, hogy a 3 éves lányomnak hozok a szobájába egy Bész szobrocskát vagy hasonlót, amulett gyanánt.
Mennyire jó ötlet ez szerintetek, már így mágia szempontból?

Köszi: Zsuzsa

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 4 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]