Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Egy istennő, egy király, egy templom-és még ki? (megfejtve!)
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.09.26. 15:27

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Fórum szabályok

Ez a fórum szigorúan a játéké. Ne rontsd el a többiek örömét! Ha valahol forrásmunkában, szakkönyvben rábukkantál a megfejtésre, NE áruld el, amíg a többség nem kér rá - legfeljebb jelezd, hogy te már tudod. Ha saját magad jöttél rá a megfejtésre, akkor viszont nyugodtan oszd meg örömödet a többiekkel - de készülj arra, hogy esetleg bizonyítanod is kell! ;) Ha úgy gondolod, hogy a többiek még esetleg gondolkodnának a dolgon, használd a [spoiler] BBCode-ot!

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 27 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Egy istennő, egy király, egy templom - és még ki?
HozzászólásElküldve: 2009.01.14. 07:44 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Köszi, elteszem' a nyári ásatásokra! _o_
C

.-====o====-.
"Qui multum peregrinatur, raro sanctificatur..."
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.13. 22:06 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

No végre, ez az! És egyúttal azt is kihámoztad, hogy miért érdekes mindez! :D Valóban, a képeken a Thébai Khonszu-Neferhotep és az Mut, mint Aseru Úrnője láthatóak! Az "Aseru Mutja" is éppen ezért érdekes, mert Herihórhoz kötődik, viszont a reliefeken IV. Ramszesszel láthatóak. Ami azt jelenti, hogy Őszentsége már példát követett, és nem a saját találmánya volt a névválasztás.

(Egyébként "Két Úrnő-név" az a bizonyos.)

Conquistador: :fagyi: Ez akkor a tiéd, remélem, eláll nyárig! ;)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.13. 19:38 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Nekem aztán mondhatod, én még mindig nem tok' olvasni, most viszont csalok is s felhagyok az önálló ötletekkel, van ám nekem szép pár kilós karnakos' könyvem de erre a helyre és a két istenre vonatkozólag csak ennyit találtam

Herihor kartusait viseli a fal, ahol Mut is feltűnik, mint "Mut, Asheru Úrnője" (Mut-Lady of Asheru)... - a szöveg szerint csak Herihor nevében, miszerint a "Hórusz-nevet" Amonhoz, a (ne tépjétek a hajatokat, gőzöm nincs, hogy kell helyesen irni - "Két Úrnő" (vagy tán Két Ország Ura" nevét Muthoz, Asheru Úrnőjéhez, mig "Arany Hórusz" nevét Khonsuhoz rendeli...

Megint másutt Mut "Mut the Great, Mistress of Asheru"... - a Mut-templom és körlete is neki van cimezve...

Khonsut a "nagykönyv szerzői" -Khonsu-Neferhotep-Thébában - "Khonsu-in-Thebes-Neferhotep" néven illetik...

Uff.... beszéltem...

.-====o====-.
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.13. 15:39 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Sajnos egyik sem nyert! Nofertari Merenmut nem istennő volt, nem is tudok róla, hogy istenítették volna, és a képen sem ő látható, hanem Mut istennő egy helyi alakja.
Rejtett szöveg:  Még egy kis segítség  
Mut szóban forgó alakja szorosan kötődik a közeli Mut-templomhoz.

Khonszu esetében összetettebb a helyzet, mert Khonszu egyik aspektusának helyi alakjáról van szó. Ez az aspektusa sok helyen előfordul a karnaki Khonszu-templomban.
Rejtett szöveg:  Még egy 'még egy kis segítség'  
A neve ott szerepel, főleg az utoljára betett képen olvasható szépen. Ráadásul eléggé közismert hieroglifákkal, amelyek azok számára sem okozhatnának nagy gondot, aki kevésbé jártas ebben az írásban. Szerintem, ha más szöveg lenne, simán elsőre felismernétek a szavakat...

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009.01.13. 00:06 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Rejtett szöveg:  Mut-mutatás  
Nofertari Merenmut
[ img ]

Rejtett szöveg:  Honszu először  
Khonszu Pa-Ir-Sekher
[ img ]

Rejtett szöveg:  Honszu másodszor  
Khonszu Heseb-Ahau
[ img ]

.-====o====-.
" A nagy Maat Uszer ideje óta háborítatlan, egyedüli és örök."

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.12. 20:51 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Ülj le, fiam! Elégtelen! :) (A kutya az meg kutya. Hogy pitbull vagy puli, az mindegy, igaz?)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.12. 00:10 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Dehogynem! Az "idegenvezetőm" elmagyarázta, hogy néz ki Nefertari istennő és hogy Mut királyné. Nem vicc, ez tényleg megtőrtént.

Mivel szerintem nem egyedül vagyok ezzel, le merem írni: Mut az Mut, Khonszu pedig Khonszu. Nem értem a kérdést...
Hogy-hogy melyik-melyik?

.-====o====-.
"Az ember retteg az időtől, de az idő is retteg a piramisoktól." /Egy arab közmondás/

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.10. 21:38 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Bigi, esetleg arra nincs ötleted, hogy a nevezett istenek kik lehettek? :) Melyik Mut, és melyik Khonszu?

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.10. 21:20 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Én jártam Ott. Azaz a Mut-körzetben. De azt tudni kell róla, hogy zárva van. Persze némi szimpátiagesztussal (értsd: baksis és arab beszég) meg lehet fűzni a rendőrt...

Viszont nagyon sürgetett a maki. Gép pedig nem volt nálam az éppen aktuális fotó-utálatom miatt.

Amúgy amerikaiak tárják fel épp.

.-====o====-.
"Az ember retteg az időtől, de az idő is retteg a piramisoktól." /Egy arab közmondás/

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.09. 07:28 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

No hát én se irni' se olvasni nem tudok, mindjárt hivom a Philippe-t, nem tudtam, hogy a megfejtéshez epigráfus kell :-)...
Perszee, hogy használhatod a képeket, HoremWeb, nincs rajtuk kopirájt'...
Hogy helyi manifesztációja a két istennek, azt úgy érted, hogy helységhez köthető, városhoz, vagy esetleg ahogy néha Őfelsége is csinálta, magához a királyhoz (béár még nem hallottam, hogy Rajta kivül másra is jellemző lett volna ez...) Mert volt aki annak idején emlegetett nekem ilyesmiket hogy "Khonsu-Aki-Megjelent-Thébában" vagy tán Khonsu-Nofer-Hotep (asszem őt küldte el szobor formájában Őfelsége a Bakhtan-sztélén leirott sztoriban - Párizs, Louvre) bár biztos nem emlékszem erre pontosan, magyarázták ott nekem hogy miért van hogy egyik falon még ilyen feje van, amott már madár, megint amott meg megint más... Ha erről van szó, akkor ő a helyi változat lenne, azaz a thébai
C

.-====o====-.
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 27 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]