Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Egy ritka istennő
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.06.25. 01:36

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Fórum szabályok

Ez a fórum szigorúan a játéké. Ne rontsd el a többiek örömét! Ha valahol forrásmunkában, szakkönyvben rábukkantál a megfejtésre, NE áruld el, amíg a többség nem kér rá - legfeljebb jelezd, hogy te már tudod. Ha saját magad jöttél rá a megfejtésre, akkor viszont nyugodtan oszd meg örömödet a többiekkel - de készülj arra, hogy esetleg bizonyítanod is kell! ;) Ha úgy gondolod, hogy a többiek még esetleg gondolkodnának a dolgon, használd a [spoiler] BBCode-ot!

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 15 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Egy ritka istennő
HozzászólásElküldve: 2009.06.11. 16:57 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Nos igen, Seshatnak már elárultam, hogy mi az én megfejtésem, de azért akinek tippje van, írja meg! Azért maradtam annál, hogy privátban küldöm el a megfejtést, hogy akinek van még kedve fejet törni, annak alkalma is legyen a sikerélményre.

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.06.10. 09:09 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

:aws: mindenkinek!

Még egyszer megnéztem a képet és tényleg annyira nem stilizált, csak szokatlan annak a "valaminek" :D a megszemélyesítése . Így még soha nem láttam. Jó kis rejtvény, megint tanultunk valamit!

:1000: _o_

.-====o====-.
:aws:

Seshat

"Az ember meghal, teteme elporlad. ...
A könyv azonban megőrzi emlékét mindaddig, amíg olvassák.
A könyv maradandóbb egy jól megépített háznál, vagy
egy nyugati sírkamránál."
(Chester Betty papyrus)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.06.08. 17:48 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Nos... Seshatnak elküldtem privátban néhány kellőképpen homályos infót, és úgy fair, hogyha ide is felteszem. Hátha Minea is meggondolja magát, és beírja, amit a kézbesítés előtt törölt priviben írt... vagy valami jobbat, ha az nem volt jó.

Kettővel ezelőtti hozzászólásomban feltettem a költői kérdést, hogy processziós jelenetben lehet-e megszemélyesítő istennő, és egyáltalán, az ilyen megszemélyesítések hol szoktak lenni. Tartok tőle, hogy ez nem elgondolkodtatott benneteket, hanem összezavart... :( Pedig ha átgondoljátok: a nomosz- és területmegszemélyesítések két helyen szoktak előfordulni:
  • - A király győzelmeit bemutató "diadalmenet"-ábrázolásokon, ahol felvonultatják a legyőzött népektől szerzett zsákmányt: itt a legyőzött népek sorakoznak, hátrakötözött kézzel, és a testük helyén a kartushoz hasonló városfal-gyűrűbe írt nevükkel. Ez az ábrázolás nem olyan.
  • - Az isten, vagy a király dicsőségére rendezett felvonulásokon, ahol a különböző - rendszerint hazai - területek bemutatják az áldozati ajándékaikat, az egyes területek istenek vagy istennők alakjában jelennek meg, fejükön a területük nevével vagy szimbólumával. Ebbe teljesen beleillik ez a dombormű.
(Van még egy harmadik is, de annak csak jóval korábbi előfordulásáról tudok, bár lehet, hogy a római korban is létezett. Erre Menkauré hármasszobrait tudom hirtelenjében példának hozni, ahol a király egyik oldalán Hathor, a másik oldalán egy-egy terület istene, vagy inkább megszemélyesítése jelenik meg, átölelve és támogatva az uralkodót. Ez a dombormű határozottan nem illik ebbe a képbe.)

Az esznai templom számomra mindig egyfajta csömört jelent abból a szempontból, hogy az ottani hieroglifák ékes tanúságot tesznek arról, mennyire nem voltak már a tudatában az egyes jelek eredetének, szerepének az építők. A legborzasztóbb számomra a rekhyt-madarainál látható. A rekhyt-madár jellegzetes tartásban gubbaszt a nb-hieroglifán, és két karját adoráló tartásban nyújtja előre a dua-csillag felé. A jelenet egyértelmű: a madár isteneknek kijáró imádatban részesíti az éppen aktuális valamit (rendszerint a király kartusait). Esznában a rekhyt-madár egyedül csücsül a kosárkáján, és a keze előtt - horribile dictu! egy virágocska van. Ha már rómaiaknál tartunk, hadd idézzem Cicerót: Oh, tempora, oh, mores! No meg sic transit gloria mundi.
A kis latinóra után :) némi indoklás ehhez az eszmefuttatáshoz: az esznai templom ilyenfajta torzításai megjelennek a sima szövegekben is. Itt vannak a szinte felismerhetetlen, Széth-farkú nyúlállatok, nyúlfülű, sakálfarkú öszvérek, gumikacsa-kinézetű w-fürjcsibék, és hasonlók. A domborművön a hölgy fején lévő jel nem ennyire torzított, egyértelműen beazonosítható, csak egy ici-picit dizájnosabb lett a szokásosnál.

Ha ezek után szabad a gazda, akkor írjátok azt, de jobban örülnék a megfejtéseknek - vagy legalább próbálkozásoknak. Tévedni nem szégyen, senkit nem fogunk bántani! :)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.06.08. 15:31 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Igen! A képeid között meg is találtam, de akkor sem tudom
kicsoda! Most már nagyon szeretném tudni! [-o<
Részemről "szabad a gazda"!

.-====o====-.

Seshat

(Chester Betty papyrus)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.06.05. 19:40 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Valóban van valami hasonlóság, de elég light :D Az a fejdísz (ami nem lépcső) elég sokat elárul...
Felmerült még, hogy esetleg Menhyt az, akit Esznában tiszteltek, mint Khnum társát. Őt azonban oroszlánfejjel szokás ábrázolni - az esznai templom előtt van is egy szobra, amit előszeretettel tévesztünk össze Szakhmettel (csak hát ő Ptah hitvese, mit keresne Khnum oldalán? Bár Egyiptomban...) Menhytről itt a Képtárban van is kép. Szerintem nem hasonlít a domborművön látható hölgyre :)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.06.04. 12:53 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Hm.... Nem talált :mrjj: :oops:

Nem figyeltem eléggé! Úgy olvastam, Elephantinéban
készült a kép. (Azért a Nilométer lépcsője hasonlít a fésűre :lol: Nem?)
Hát akkor tovább találgatok, de most már nem nyilvánosan.
Privátban megy a további ötletem.

Üdv.

.-====o====-.

Seshat

(Chester Betty papyrus)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.06.03. 22:14 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Vigyázat, nem árultam el, hogy hol készült a kép! Annyit mondtam, hogy az elephantinei főistenség egyik, leginkább római kori templomának falán. No meg azt, hogy valószínűleg egy processziós jelenet (tudjátok, viszik a cuccost őfelségének meg az istennek). Az ilyen jelenetekben perszonifikáció... ti el tudjátok képzelni? Hol szoktak perszonifikált alakok megjelenni?
Még annyit segítek, hogy a római kori templom legrégebbi részei is erősen ptolemaidák, szóval egyiptomi léptékkel mérve egy vadiúj templomról van szó. Ebből talán kiderülhetett, hogy nem Elephantinén van... :)

Minea: Kiváncsi vagyok, hogy szerinted mi az a "hajcsavaró" :) amit visel... Egyébként, ha magad jöttél rá a megfejtésre, beírhatod ám! És nyugodtan lehet több kört is futni, itt a közös felfedezés a játék lényege, és nem az, hogy ki találja ki először. Ha felütöttél egy szakkönyvet, és abban oda van írva, hogy ez teszemazt Hemetniszueterneheh fodrásztól jövet, akkor ne írd be. Ha magad jöttél rá, valamilyen logikával, vagy ismerettel a birtokodban, akkor jöhet a megfejtés. Ha nem akarod, hogy mindenki messziről lássa, akkor használd a [spoiler] BBCode-ot - amit abba írsz, addig nem látszik, amíg az ember a Mutat gombra nem kattint.
Így kell használni:
Kód:
[spoiler="Ez a cím utal arra, hogy mi lehet a spoilerben"]Ez az elrejtett tartalom, ami csak a doboz megnyitásakor látszik.[/spoiler]

Ez lesz az eredménye:
Rejtett szöveg:  Ez a cím utal arra, hogy mi lehet a spoilerben  
Ez az elrejtett tartalom, ami csak a doboz megnyitásakor látszik.

Ha ez nem szimpatikus, küldd el privát üzenetben, aztán konzultálunk! :)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.06.03. 17:45 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Nekem van egy ötletem, hogy mi van a hajában, s ki az istennő. De nem tudom úgy elárulni, hogy az ne megfejtés-szerű legyen. Hogy csináljam? :)

V.

.-====o====-.
"Mindezt csupán a magam kedvére írom, és ez különböztet meg minden más írótól, a múltban és a jövőben egyaránt." (Mika Waltari: Szinuhe)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.06.03. 09:41 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Még pár megjegyzés:

Gyorsan "előástam" ez a képet, az "elméletem" illusztrálására.
[ img ]
Közben eszembe jutott, hogy nomosz istennő/jelvény nem valószínű, mert Elephantinénak más volt a jele.
Gondoltam még arra is, hogy esetleg Szothis, de soha ilyen formában nem láttam (ettől persze még lehet :D )
Maradok a "lépcsőnél" azaz Nilométer.
Vagy rossz találgatás, HoremWeb?

.-====o====-.

Seshat

(Chester Betty papyrus)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.06.03. 08:46 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Kedves HoremWeb!

Ha ebből te tudod, kicsoda a bájos hölgy? - le a kalappal!
Szóval ötletelek;
1) Elephantine: nos, ugye Khnum fő kultuszhelye, a köré szerveződő triász tagjai Szatet és Anuket, de őket így ábrázolva soha nem láttam, szerintem ők nem lehetnek

2)Ilyen attributummal soha nem láttam egyetlen istennőt sem, de attól még lehet ... :lol:

3) Gondolhatnánk arra, hogy egy nomosz istennő/perszonifikáció, vagy...

4)... a fején az a fésű-szerű micsoda nem lehet lépcső!? Nézzétek meg az elephantinei nilométert! Nekem úgy tűnik, azt jelképezheti. Nem? Az egyiptomiak rengeteg dolgot "perszonifikáltak/deifikáltak". Hátha a nilométert is megjelenítették ilyen formában.

Nos, HoremWeb, mit szólsz hozzá?

Hogy Te ezt észrevetted? Én biztosan legalább háromszor elmentem mellette!

Üdv.

.-====o====-.

Seshat

(Chester Betty papyrus)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 15 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]