Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Egyiptomi motívumok a műemlékeinken
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.06.19. 14:58

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 11 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Egyiptomi motívumok a műemlékeinken
HozzászólásElküldve: 2008.03.25. 01:01 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Valahol valami nem stimmel (lehet, hogy nálam, lehet, hogy a Wikipedia-nál), mert ők csak egy török obeliszket írnak, én viszont úgy tanultam, hogy Isztambulban 12 is akad... Ennek megpróbálok utánanézni - szerencsére akad Isztambulban élő (török) ismerősöm. :) A római 8 vagy 9 "vitába" nem bocsátkozom bele, mert a cikk is írja, hogy egy obeliszk elkerült onnan, így maradt 8. Én meg hiszek neki. :)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2008.03.24. 23:43 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Mielőtt tűvé tennénk a világot a tűkért - az epigonokat is felsoroló wikis obeliszk-kazal.

.-====o====-.
" A nagy Maat Uszer ideje óta háborítatlan, egyedüli és örök."

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Uséb-Maat 2008.12.03. 17:08-kor.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2008.03.24. 21:14 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

HoremWeb írta:
A Rómában állított obeliszkek valóban elsősorban térformáló szerepet kaptak, és az obeliszkeket egyesével állították fel, nem párosával. (Így a térhangoló funkciójuk nem működik.) Azt azonban el tudom képzelni, hogy egy Rómát jól ismerő személy el tudná mondani, melyik obeliszk kihez-mihez kötődik...

Nem állítom, hogy nagyon jól ismerem Rómát, de hat obeliszket megtaláltam a kilencből három nap alatt, két másik pedig a Piazza del Popolót és a S. Maria Maggiore előtti teret díszíti.

.-====o====-.
[ img ]
"Óh, Nut anya! Terítsd ki szárnyaidat fölöttem, miként az örökfényű csillagok!"
(Tutanhamon koporsófedelének felirata)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2008.03.24. 12:28 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

dexcore írta:
A 16.századi nagy barokk átalakítások keretében Rómát plédául telis-tele szórták obeliszkekkel. Újonnan kialakított nagy terek közepére helyezték őket, de ezek inkább térjelző/térformáló értékűek voltak semmint megemlékező jellegűek.
A "telis-tele" Róma esetében kilenc obeliszket jelent, amelyek zöme tudtommal még az ókorban érkezett Rómába. (S.P.Q.R. - ahogy egy olasz barátom fordította nekem: "sono porchi, questi Romani"1.) Más kérdés persze, hogy ennél egyetlen városban van csak több egyiptomi obeliszk: Isztambulban tizenkettőt találhat, aki keres.
A Rómában állított obeliszkek valóban elsősorban térformáló szerepet kaptak, és az obeliszkeket egyesével állították fel, nem párosával. (Így a térhangoló funkciójuk nem működik.) Azt azonban el tudom képzelni, hogy egy Rómát jól ismerő személy el tudná mondani, melyik obeliszk kihez-mihez kötődik...

1 Disznók ezek a rómaiak (olasz)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2008.03.22. 06:18 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Nekem is Gulyás András Párizsról szóló előadása jutott eszembe, amikor nyáron a kolozsvári temetőben jártam. Ott szinte mindenfele obeliszkeket látni. Sőt, még egy komplett piramis is látható egy görögös domborművel.

.-====o====-.
"Az ember retteg az időtől, de az idő is retteg a piramisoktól." /Egy arab közmondás/

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2008.03.17. 18:12 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Gondolom akkor Rómát majmolja a Szt. István-Bazilika előtti két obeliszkes szökőkút...
C

.-====o====-.
"Qui multum peregrinatur, raro sanctificatur..."
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2008.03.17. 14:31 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

tA hwt-nTr djw (HoremWeb után szabadon..:-))
HoremWeb írta:
Tete_ankh_aton: szóltam :)

"Elgondolkodtam azon is, hogy az obeliszk, mint emlékmű-forma, mennyire eredhetett Egyiptomból. Szerintem, bár nem értek eléggé a művészettörténethez, így nem vagyok biztos benne, a római korban Egyiptomból Európába hurcolt obeliszkek ......"

A 16.századi nagy barokk átalakítások keretében Rómát plédául telis-tele szórták obeliszkekkel. Újonnan kialakított nagy terek közepére helyezték őket, de ezek inkább térjelző/térformáló értékűek voltak semmint megemlékező jellegűek.

.-====o====-.
"Ami az embert illeti, agyag és szalma az, és Isten az ő teremtője."
,
ir rmT , amaw dHAwt pA, nTr pAy.f qd

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2008.03.17. 12:58 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Tete_ankh_aton: szóltam :)

Kicsit kiterjesztettem a témát, és - amint akár észre is vehették egyesek - új, önálló helyet is kapott, mert nem csak a temetkezési szokásainkban jelennek meg egyiptomi motívumok, de más emlékműveinken is. Valóban, a temetőkben feltűnően gyakoriak az obeliszkek, de egyéb emlékműveinknek is gyakran részei, sőt, időnként önállóan testesítik meg az emlékművet. (Most ugyan főleg a magyar emlékművekben gondolkodnék, mégis egyből a Washington-emlékmű jut eszembe, mint magától értetődő példa.) De ha emlékszik valaki még Budapest szovjet emlékműveire, ott is gyakori volt az obeliszk: a Gellért téri, vagy akár a Szabadság téri emlékmű is obeliszk, némi kiegészítéssel.

Elgondolkodtam azon is, hogy az obeliszk, mint emlékmű-forma, mennyire eredhetett Egyiptomból. Szerintem, bár nem értek eléggé a művészettörténethez, így nem vagyok biztos benne, a római korban Egyiptomból Európába hurcolt obeliszkek éppenséggel lehettek olyan kulturális minta, ami az obeliszket a megemlékezésre figyelmeztető emlékmű egyik alapértelmezett formájává avatták. (Másik ilyen forma a - gondolom római eredetű - diadalív, kapu). Felmerült bennem az is, hogy a középkori pestiskeresztek, szentháromság-szobrok oszlopszerű formájában mennyire lehet benne az obeliszk. Ha esetleg valaki közületek jártas a művészettörténetben és tud erre válaszolni, nagyon örülnék neki, ha megtenné! Azt hiszem, ez elég érdekes téma ahhoz, hogy komolyabban foglalkozzunk vele.

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Re: Bocs, hogy off leszek...
HozzászólásElküldve: 2008.03.17. 08:45 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Nálunk az I- II. világháborús emlékművekben jelentkezik ez az obeliszkszerűség megnyívánulás. Azért írtam szerűséget, mert nem teljesen az, habár annak nevezik itt, de szerintem nem éppen olyan, ugyanis a mi "obrelszkünk" az úgy néz ki, hogy van maga a 4 oldalú hasáb, meg a teteje obeliszkszerűen kicsúcsosodik, de az egyik oldala az egy faragott emer. (fú ez értelmes lett, remélem sikerült érthetően leírni, ha nem akkor szóljatok igyekszem majd jobban körülírni :) )

.-====o====-.
"Ne csökkentsd a szíved követésére szánt időd,
mert a ka utálata az ő idejének elpazarlása (...)"

- Ptahhotep Bölcsesség-ei

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Re: Bocs, hogy off leszek...
HozzászólásElküldve: 2008.03.16. 23:44 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Az "obelixek" állítása valóban divat-téma az európai temetkezési kultúrában, de elég jól tartja magát. Nemrégiben Gulyás Andrisnak volt egy diavetítéses előadása egy Egyiptomi szombaton, ahol egy francia temetőben "járt", egyiptomi motívumok után kutatva. Érdemes lenne alaposabban körülnézni a magyarországi temetőkben is, hogy a jól felismerhető obeliszkeken túl milyen egyiptomi motívumok jelennek meg még. A piramis is előfordul, bár Gulyás Andris vetített anyaga alapján azt kell gyanítani, hogy némileg módosult, inkább az obeliszkekhez hasonló formában. Sőt, Párizsban a naosz formájú kripták, sírboltok is szép számmal feltűnnek.
Mindezt állítólag a XIX. század húszas éveinek felfedezései, illetve még korábbról: a Napóleon-féle expedíció és annak kutatási eredményei nyomán divatba jött kelet- és egyiptommánia, valamint a romantika számlájára írhatjuk.

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 11 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]