Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Kérdések könyvekkel kapcsolatban
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.09.23. 09:52

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 221 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.06.15. 14:02 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

HoremWeb

Köszönöm az információkat. Ha azt mondod, megéri az árát, megveszm. Nekem még kicsit olcsóbb is, mint a bolti ár. :m-Htp:

.-====o====-.
:aws:

Seshat

"Az ember meghal, teteme elporlad. ...
A könyv azonban megőrzi emlékét mindaddig, amíg olvassák.
A könyv maradandóbb egy jól megépített háznál, vagy
egy nyugati sírkamránál."
(Chester Betty papyrus)

Vissza a tetejére
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.06.13. 20:01 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Hát, részleteket egyikből sem tud meg, legalábbis olyan szinten, hogy "ha egy krokodilt arra akarsz kényszeríteni, hogy reggelente behozza az újságot, akkor ezt-és-ezt kell tenned". Egyébként viszont...
Kákosy részletesebb, szárazabb is, és inkább elemez. Rosalie David felületesebb, de olvasmányosabb. Ha tényleg a középiskolai fokon akarod megismerni az ókori mágiát, akkor a javaslatom:

előbb RD, aztán Kákosy Tanár Úr. _o_

De ez csak magánvéleményem, saját tapasztalatokból merítve, úgyhogy nem biztos, hogy másokra is igaz.

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Vissza a tetejére
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.06.13. 16:54 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Ha az egyszeri usébti középiskolás fokon szeretné behatóbban megismerni Kemet bűvöletszertartásait, akkor a Kákosy (Varázslás az ókori Egyiptomban) -, vagy a Rosalie David (Vallás és mágia az ókori Egyiptomban) - papirusztekercset emelje le a polcról? :roll:

.-====o====-.
" A nagy Maat Uszer ideje óta háborítatlan, egyedüli és örök."

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Uséb-Maat 2008.11.27. 01:43-kor.

Vissza a tetejére
 Hozzászólás témája: 100 Hieroglifa
HozzászólásElküldve: 2006.06.09. 15:34 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Seshat: éppen most olvasom. Nem a hieroglifákon van benne a lényeg, hanem azon, hogy egy-egy hieroglifa mögött milyen világszemlélet áll. Érdekes, de helyenként nekem elnagyolt. Másoknak ez lehet, hogy "szerencsére" :D
Lényeg az, hogy olvasmányos, nem túl mély de percíz, kisebb átsiklásokkal és a feltételezett olvasói kör miatt apróbb átcsúszásokkal. Színes? Nem mondanám. Legalábbis a képek szintjén nem.
NB. ebből a könyvből senki nem fog megtanulni "hieroglifikus nyelvül", de kifejezetten nem is ez a szerző célja. (Nem áltatja az embert, mint Hilary Wilson az ő könyvével.)

Barry Kemp egyébként jónevű egyiptológus, és nem csak a ponyvairodalom kiadóinak kitalációja. A kötetet Fábián Zoltán lektorálta, akinek legutóbb a Vámbéry Egyiptomi hétvégéjén hallhattuk az előadását a nyugat-thébai khokha-dombi sírrendszer feltárásáról és az ahhoz kapcsolódó érdekes észrevételekről. Szóval nagyjából megéri a könyv a 3200 Ft-ot, asszem, bár azt azért nem mondanám, hogy még olcsó is ennyiért. De legalább színvonalas.

(Fábián Zoltánt sokan a Nefermenu-sír révén ismerhetik. A khokha-dombi ásatások e sír feltárásából nőtték ki magukat.)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Vissza a tetejére
 Hozzászólás témája: új könyv
HozzászólásElküldve: 2006.06.09. 11:27 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Üdv minden érdeklődőnek!

Megjelent egy új könyv ebben a témában;

100 hieroglifa : a világ egyiptomi szemmel / Kemp, Barry
Budapest : Corvina,[2006]. - 226 p.
2879,-- Ft

Látta már valaki? A Corvina kiadó neve ugyan talán garancia a minőségre,
de valószinűleg ez is csak egy szép színes album. Persze ez nem baj, de "egyiptomiul" tanulni bizonyára ebből sem lehet. Ezeknek a kiadványoknak
nem is ez a célja, erre a célra van számos tankönyv, igaz többnyire "külföldiül", angolul, németül, franciául - lehet választani!
Azért megnézem, amint lehet.
Ha valaki látta már és tud róla véleményt mondani, érdeklődéssel várom. :roll: :roll:

.-====o====-.
:aws:

Seshat

"Az ember meghal, teteme elporlad. ...
A könyv azonban megőrzi emlékét mindaddig, amíg olvassák.
A könyv maradandóbb egy jól megépített háznál, vagy
egy nyugati sírkamránál."
(Chester Betty papyrus)

Vissza a tetejére
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.06.03. 16:50 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Samara Morgan írta:
HoremWeb, Te jössz :D

Itt vagyok... :o)))
Ja, hogy Hilary Wilson? Szép könyv. Sokkal több jót nem tudok róla mondani.
Ez persze annyiból nem igaz, hogy érdekes olvasmány, stb. - de amire AXL akarja használni, arra nem igazán alkalmas. Nagyjából képet lehet kapni arról, hogy mit is lát az ember, de arról semmit sem fog tudni, hogy mikor kell egy partikulát használni, vagy hogyan képzünk igéből melléknevet - nem is beszélve az olyan finomságokról, hogy mi a sDm-f és a sDm-n-f forma között a különbség és minek az? (Csak felvágok ám, még én sem tudom! Egyelőre...)

Ha valaki a hieroglifákat komolyan tudni akarja olvasni, akkor a nyelvvel is meg kell barátkoznia, nem elég a "hangértékeket" (micsoda buta kifejezés egy olyan nyelvre, amely nem jelölte a magánhangzókat!) kell ismerni. E nélkül semmi haszna annak, hogyha tudom, hogy a sasmadár az valami "a", és a nád virága leginkább "iodh". Ellenkező esetben viszont mennyei boldogság, amikor azt látod, hogy <mn:n:T-Htp:t*p><ra-nb-ph-tj> és tudod, hogy az bizony a deir el-baharii templomot építtető Mentuhotep szobra volt!

Sajnos a gyönyörű Aidan Dodson-könyv sem sokkal használhatóbb a tanulásra, az is inkább esztétikumként és kulturális érdekességként foglalkozik a hieroglifákkal (mellesleg nagyon igényesen). És a rossz hír: Meruira sem bíztatott sok jóval, legalábbis közeljövőbeni frissítéssel nem. Tartok tőle, hogy kénytelen leszek én megtanulni olyan szinten a nyelvet... - de erről ne is álmodjatok egyhamar! ;o)

AXL: miért nem próbálod ki a Vámbéry Ármin Keleti Szabadegyetemet? Ha ilyen erős az elhatározásod, ott a helyed. Érdemes!

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Vissza a tetejére
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.06.03. 12:31 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

AXL írta:
Sziasztok! Kezdő szinten foglalkozom a hieroglif írással, és azt kérdezném, megfelelő segítség lenne számomra Hilary Wilson - A hieroglifák rejtélye c. könyve? Vagyis segítheti akár kissé a tanulást?

Szia, AXL!

Nem tudom, hol tartasz a tanulásban, én néhány éve ebből a könyvből (ami nem erre a célra készült) akartam megtanulni hierogliful. Hát... nem sikerült. Többszöri nekifutásra is az ábrák maradtak, amik voltak: csodálatos, de érthetetlen rajzok. Derengett ugyan valami, de sokkal többre mentem ezzel a honlappal, mikor egy éve végre lett internetem és felfedeztem a Kemetet.
H. Wilson könyvére visszatérve még laikusként is feltűnt egy-két durva hiba, például jó nagy keveredés van Alsó- és Felső-Egyiptom földrajzi elhelyezését illetően, Felső-Egyiptom hol Délen, hol Északon található, így aztán az sem meglepő, hogy a vörös korona hol a déli, hol az északi részt volt hivatott képviselni. Nem hinném, hogy Wilson fejében volt káosz a könyv megírásakor. A fordítót valszeg az zavarhatta meg, hogy Észak mint égtáj felül, Dél pedig alul van a térképen.
Én mégis szeretem ezt a könyvet, nagyon sok érdekességet találtam benne.
Hogy segítheti-e kissé a tanulást, azt majd megmondják a nálam okosabbak (HoremWeb, Te jössz :D ).

Ahogy elnézem, a hieroglifákkal foglalkozó könyvek spektruma nem olyan színes, mint az istenek panteonja, de egy könyvet mindenképp szeretnék a polcomon látni: Aidan Dodson: A hieroglif írás az ókori Egyiptomban-t.

Ja, és sajnos Davies könyvét nem ismerem.

Üdv: Morgan

.-====o====-.
"Ó, anyám, Nut, emelj föl engem - leányod vagyok. Oszlasd szét fáradságomat!"

- Felirat Hatsepszut második szarkofágjáról -

Vissza a tetejére
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.05.31. 21:01 
Írnokpalánta
Írnokpalánta

és még egy könyvről szeretnék kérdezni: Davies: Egyiptomi hieroglifák c. könyve (Hermit kiadó). Szóval, vélemény?

Vissza a tetejére
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.05.31. 18:39 
Írnokpalánta
Írnokpalánta

Sziasztok! Kezdő szinten foglalkozom a hieroglif írással, és azt kérdezném, megfelelő segítség lenne számomra Hilary Wilson - A hieroglifák rejtélye c. könyve? Vagyis segítheti akár kissé a tanulást?

Vissza a tetejére
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.05.22. 21:29 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Samara Morgan: Üdv az írnok-palánták sorában! :o) (Conquistador: vigyázz, te is nemsokára megkapod az osztrakon-koptatók sárga csíkocskáját... :D )

Mit kell tudni Wallis Budge-ról? Nos, a British Museum egyik kurátora volt, és a leletszerzési módszereiről rémtörténeteket mesélnek - állítólag főként a tudományos ellenlábasai. Azt még a Wikipedia objektivitásra törekvő szerkesztői is elismerik, hogy nem állt tőle a műtárgycsempészet, megvesztegetés, de ott határozottan a vetélytársakra mutogatnak - nevesítve is, ráadásul nem is kisebb személyiséggel, mint Sir Flinders Petrie-vel.

Ha a Wikipedia-nak hiszek, akkor nyelvzseni tudós, aki korának minden eszközével a tudományért dolgozott, és ez bizonyos szempontból így is lehet. Ellenben az egyik fő munkájaként felsorolt Ani-papirusz fordítás-ban még lelkes laikusként is találtam fura dolgokat, és mások is említették már, hogy nem igazán Budge alkalmas alapnak a HK fordításhoz...

Azér annak valami oka biztosan van, hogy Sir Ernest Alfred Thompson Wallis Budge megkapta a neve elé azt a nagy tiszteletet érő három betűt, de én ezek után nem bízom benne. Ennek ellenére nem azt mondom, hogy egy-az-egyben feketebárány, de amolyan feketebárány. Féle. Szerűség... Esetleg sötétszürke. :o)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Vissza a tetejére
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 221 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 18, 19, 20, 21, 22, 23  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]