Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Micsoda a hogyishívják?
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.06.20. 08:39

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 32 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: ankh
HozzászólásElküldve: 2007.07.20. 09:17 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

DGen írta:
..., ha veszek egy ilyen keresztet a nyakláncomra az nagyon cink ?:)

Szerintem csak akkor gáz, ha egy 20 cm-es és fél kilós ankh keresztet akasztassz magadra :D annak biztos nagy "nézettsége" lenne.
Egyébként nekem is egy ilyen ezüst medálom van a nyakláncomon, szép emlékként Luxorból, nagyon szeretem hordani, mert egyszerű és szép.

.-====o====-.
[ img ]
"Óh, Nut anya! Terítsd ki szárnyaidat fölöttem, miként az örökfényű csillagok!"
(Tutanhamon koporsófedelének felirata)

Vissza a tetejére
Hozzászólás az előzmény idézésével  
 Hozzászólás témája: Re: ankh
HozzászólásElküldve: 2007.07.19. 22:04 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

DGen írta:
Már csak arra lennék kíváncsi, ha veszek egy ilyen keresztet a nyakláncomra az nagyon cink ?:)
Szerintem egyáltalán nem az. Sokan viselnek ilyet, még csak nem is lesz túlságosan feltűnő.
Arra azonban készülj fel, hogy lesznek olyanok, akik összetévesztik a kopt kereszttel (ha még a Wikipédián is van ilyen), vagy elkezdenek Egyiptomról kérdezgetni. De még ez sem lesz borzasztó gyakori, úgyhogy tartanod nem kell tőle.

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Vissza a tetejére
 Hozzászólás témája: ankh
HozzászólásElküldve: 2007.07.19. 19:19 

Nagyszerű válaszokat kaptam köszönöm szépen a jelentésével kapcsolatosan :)
Már csak arra lennék kíváncsi, ha veszek egy ilyen keresztet a nyakláncomra az nagyon cink ?:) Mert nekem ez a kereszt jobban tetszik, mint a rendes és, hogy lesz-e hátrányom evvel kapcsolatosan illetve előnyöm? jó kérdés mi ?:D

Vissza a tetejére
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.07.19. 09:00 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Meritaton írta:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Ankh
Ez a Wikipedia cikk nagyon rossz, igencsak ráférne egy alapos szerkesztés. Eleve ott kezdődik, hogy az ankh és a kopt kereszt két, gyökeresen különböző dolog.
A kopt kereszt egyenlő szárú kereszt, amelynek a végein két-két, esetenként 45°-ban döntött plusz ágacska van, és az így kiadott tizenkét ág a tizenkét apostolt jelképezi. Az ankh-hoz csak topográfiai köze van! (Vagyis annyi, hogy Egyiptomban használták.) Majd megpróbálok képet is feltenni róla, ha jól emlékszem, akkor van otthon.

[később]Nem volt, úgyhogy megrajzoltam: [ img ] Ez már tulajdonképpen egy változat, ez gyakoribb: [ img ]
A különbség elég jól látható, azt hiszem :) :wink:

Itt élőben is látható, bár erősen stilizált formában:
[ img ]
Malakiás atya a Szent Bisoj kolostor szerzetese. A sapkáján tizenhárom látható a stilizált keresztből: tizenkét apostol és Krisztus jelképei. Az építészetben jobban kivehető formában jelenik meg:

[ img ] [ img ]

Mindkét képet a Szent Bisoj kolostorban készítettem, még 2004-ben.
Szóval mégiscsak találtam képet róla... :) [/később]

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

A hozzászólást 3 alkalommal szerkesztették, utoljára HoremWeb 2007.07.19. 23:04-kor.

Vissza a tetejére
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.07.19. 08:08 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

tA hwt-nTr djw (HoremWeb után szabadon..:-))
Az S34 -es jelről van szó.
Gardiner csak ennyit ír róla: csomó vagy pánt/szíj, különösen szandál-szíj.A szandál szíj szóban ideogrammként szerepel. .....kb ennyi......
Amúgy a "szandál szíj" szóban mivel ideogramm, ezért csak ő maga és egy függőleges vonal szerepel, ami (a függőleges vonal) azt szokta jelölni hogy az adott hieroglifa "szószerinti értelmét" kell venni. Vagyis amit ábrázol azt az értelmezést kell kiolvasni belőle.
Remélem ez így érthetőnek tűnik.....

.-====o====-.
"Ami az embert illeti, agyag és szalma az, és Isten az ő teremtője."
,
ir rmT , amaw dHAwt pA, nTr pAy.f qd

[ img ]

Vissza a tetejére
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.07.18. 21:01 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Ahet-Aton (lélekben. Testben főleg Miskolc.)
HoremWeb írta:
Ha valakinek van ismerete arról, hogy az :anx: jel hogyan alakulhatott ki, ossza meg velünk, svp. Nagyon kiváncsi lennék rá, de elfogadható teóriával még nem találkoztam. Az gyanús azonban, hogy meglehetősen régi szimbólum lehet.

én találtam durvább elméletet is, mint az eddig felsoroltak, lásd: http://hu.wikipedia.org/wiki/Ankh

szerintem amúgy kötelet ábrázol, állítólag Memphisz egyik neve, az Ankh-taui is valami olyasmit jelent, hogy "ami összeköti a Két Földet".

.-====o====-.
~ * ~ Ragyogóvá válik a föld, amikor megjelensz a horizonton ~ * ~

:aton: :mrjjt: :B1:

Vissza a tetejére
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.07.18. 19:56 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

DGen: Hát ez az isten + ember összeállítás valami borzasztó belemagyarázás lehet. Az egyiptomiaknál az isten szimbóluma (és hieroglif jele) :nTr: , az emberé pedig (nem túl meglepő módon) :A1: (nők esetében :B1: ). Mindkettő ősrégi, és gyakorlatilag változatlan maradt a fáraókor 3000+ éve alatt...

Amúgy érdekes, hogy az európai kultúrán nevelkedett elme mi mindent lát az :anx:-ba. A legtetszetősebb, bár szerintem téves "megfejtés" szerint a vízszintes vonal a sivatag, a függőleges vonal a Nílus, a felső hurok pedig a Nap, együtt az egész pedig az ember (szemből, széttárt karokkal). Ebben még talán lehetne is valami, ami az egyiptomi gondolkodásmódhoz közel állhatna, de valójában nincs.

Ha valakinek van ismerete arról, hogy az :anx: jel hogyan alakulhatott ki, ossza meg velünk, svp. Nagyon kiváncsi lennék rá, de elfogadható teóriával még nem találkoztam. Az gyanús azonban, hogy meglehetősen régi szimbólum lehet.

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Vissza a tetejére
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.07.17. 20:22 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

DGen írta:
:aws: - az első szimbólumra gonodolok.

:anx:

.-====o====-.
" A nagy Maat Uszer ideje óta háborítatlan, egyedüli és örök."

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Uséb-Maat 2008.12.02. 06:44-kor.

Vissza a tetejére
 Hozzászólás témája: Re: ANKh kereszt
HozzászólásElküldve: 2007.07.17. 19:20 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

tA hwt-nTr djw (HoremWeb után szabadon..:-))
DGen írta:
DGen írta:
Rövidke keresgélés után rájöttem az én "Anubisz kereszt" -em az ANKH kereszt :)
Ami, ha jok az információim az örökélet jelképe: :aws: az első symbolra gonodolok. Elvileg 2 szimbolumból van össze rakva Istenből és Embererből.
Remélem nem írtam hülyeséget és remélem így már betudjátok azonosítani és több információt tudtok róla írni, mert csak ennyit tudok róla...
Pl: minek a rövidítése az "ANKh" és mindent róla!

Hogy az örökélet jelképe lenne e ,azt nem tudom....arról sem hallottam semmit hogy két szimbólumból van összerakva.
Amit tudok hogy alapvetően az élet jele az ősi egyiptomi szimbolikában,számtalan reliefen lehet látni amint egy-egy isten ezt nyújtja egy királynak...
Alapvetően egy "ankh"-nak ejtendő három hangból álló (háromradikálisú) hieroglifáról van szó, amit tényleg használnak az "ankh" szó leírásakor, ami nem mást jelent mint él/élet/élni.Ha ezt a szót rövidítve írják le akkor csak ezt az egyetlen egy hieroglifát használják, ha nem akkor még két hieroglifa is társul hozzá.
Természetesen más szavakban is meg lehet találni az ankh hieroglifát mint pl ankhw ami az "élők"-et jelöli. Vagy pl. ott van a szintén "ankh"-nak írt szó amit "fül"-nek lehet fordítani.
Remélem ez segített valamennyire.

.-====o====-.
"Ami az embert illeti, agyag és szalma az, és Isten az ő teremtője."
,
ir rmT , amaw dHAwt pA, nTr pAy.f qd

[ img ]

Vissza a tetejére
 Hozzászólás témája: ANKh kereszt
HozzászólásElküldve: 2007.07.17. 10:13 

Rövidke keresgélés után rájöttem az én "Anubisz kereszt" -em az ANKH kereszt :)
Ami, ha jok az információim az örökélet jelképe: :aws: az első symbolra gonodolok. Elvileg 2 szimbolumból van össze rakva Istenből és Embererből.
Remélem nem írtam hülyeséget és remélem így már betudjátok azonosítani és több információt tudtok róla írni, mert csak ennyit tudok róla...
Pl: minek a rövidítése az "ANKh" és mindent róla!
Előre is köszönöm!
Jah és ilyen még nem volt, hogy az első hozzászólásomért témát nyitottak volna, bár lehet saját magamnak megválaszóltam a kérdésem egy részét azért köszönöm ezt is :D :seth:

Vissza a tetejére
Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 32 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]