Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Nevek és írásmódok
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.06.20. 00:49

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 76 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 4, 5, 6, 7, 8
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.07.11. 20:09 

A kő az nagyon régi, és bár nem vizsgáltattam be, de szinte biztos vagyok benne, hogy eredeti. Hogy miért is, azt most megpróbálom okfejteni. ;)
Első ami szembe tűnik ha miliméterről miliméterre átvizsgáljuk, hogy látszik a nyoma, hogy nem ez a foglalat volt az eredeti foglalata, mert 4 ponton szimetrikusan nyoma van a rögzítőfüleknek. Az elszíneződésből és a kövön lévő nyomokból azért lejön, hogy azon a 4 kis felületen a kő sokáig védve volt azon hatások ellen, amely hatások a követ "öregítették".
Vagyis a jelenlegi foglalata nem az eredeti foglalata.
A jelenlegi foglalata is viseletes darab, és nagyon durva munka.
Durva az esüstlemez kialakítása is, és egyáltalán nem pontos, jól látszik, hogy egyik helyen szélesebb, mint máshol. és viszont. Persze ettől még nem kellene legalább a középkorba tenni a korát, de további szemrevételezéssel látszik, hogy az esüst tok át is van alakítva. (Na innentől érdekesebb a dolog)
A felső részén a toknak, keretnek jól látszik, hogy egyszerűen lefűrészelték a tetejét igen durván, (és régen) vagyis eltávolítottak róüla valamit. Valamit ami eddig ott volt, tehát eredetileg az ezüsttok, vagy keret részét képezte.
Mivel a csavart minta körben azért azt mutatja, hogy a mester díszítette a tárgyat így ezt semmiképpen sem tehetjük a tok keletkezési, vagyis készítési idehjére, mert akkor a mester szépen elmunkálta volna a vágási felületet, mint ahogy máshol is van. Márpedig ha egy ékszerről utólag eltávolítanak egy részt, vagy eltávolított valaki, annak kőkemény oka kellett hogy legyen, pld hogy valami ott elromlott, meghibásodott, megsérült.
Feltételezem, hogy ez eredetileg egy ereklyetartó volt, és annak az ajtaja hibásodott meg, vagy sérült meg annyira, hogy az éppen soros (barbár) gazdája, simán lefűrészelte róla azt a felső részt, ahol is a tartó teteje volt rögzítve, "zsanérral" együtt!
Hogy menniy lehet a kora az ezüst keretnek, persze vitázhatunk rajta, de azt teljesen kizárható, hogy akár a XIX sz.-ban készült volna. Épp a fentebb említett méretpontatlanságok miatt. A XIX században már nem adtak ki a kezükből az ezüstművesek ilyen munkát. Ezért ezt én minimum 300 évesnek gondolom, de persze ettől még lehet 2300 éves is. vagy mégrégebbi.
Az én dilemmám az, hogy bár kerestem, de nem találtam hal kialakítású medállt a régi egyiptomi tárgyak között. Vagyis a halat nem tartották annyira szent állatnak, hogy ékszert készítettek volna róla, mint pld egyébb állatokról. (pld skarabeusz) ... és akkor itt van ez, aminek van valami köze Egyiptomhoz, csak éppen nem tudható jelenleg, hogy mi lehet az.
Hamisításra azért nem gondolok, mert hamisítani ismert, és a köztudtaban lévő informákciókra építve érdemes hamisítani.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.07.11. 19:27 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

:m-Htp: Maatkaré, ezt az U4-et nem tudom, hogyan vetted ki belőle, nekem az isteneknek sem jön össze :o) A többivel nagyjából egyetértek, bár azért elég fura az egész. Nem stimmel az írás iránya, a feltételezhető Izisz lehet Izisz-Hathor, de esetleg Maat is...
Nagyon az a gyanúm, hogy tévút lehet direktben megpróbálni lefordítani. Valószínűbb, hogy ha eredeti, akkor valamilyen kriptográfia, de az is lehet, hogy utánzat - ami nem jelenti azt, hogy nem régi. A harmadik variáció, hogy a készítője nem tudott írni, csak emlékezetből odavetett jeleket, hogy eladhassa amulettként - nem volt ez sem ritka dolog, ha jól tudom.

Ugyanakkor az ezüst foglalat sem tűnik túl réginek, az ilyen hibák lehetnek a gyenge kidolgozás eredményeként is. Az ezüst puha fém, és ez a foglalat nem eléggé karcos, megviselt - szerintem legalább XIX. századi lehet, de inkább kora XX. Még ha valamilyen textíliába csavarva tárolták is, jobban cserződött volna, sárgásabb lenne a fénye - márpedig a kép nagyjából színhelyesnek látszik. Az is biztos ugyanakkor, hogy nem egy új darab, mert az erli (a karika, amivel fel lehet függeszteni) többször volt újra forrasztva. (A munkám miatt valamennyire ismerem az ezüstöt.)
Az amulett korára tippelni sem mernék. (Állítólag az egyiptomi fajanszot kiválóan lehet úgy "antikolni", hogy megetetik a pulykával. Mire viszontlátják, "ősrégi" lesz :) )

csekk: az Izisz és Ozirisz ábrázolás (de még inkább az Izisz és Hórusz ábrázolás) nem kavar bele az elméletedbe, mert az egyiptomi ókeresztény hitvilágban nagyon jól elfért az Izisz - Mária, Hórusz - Jézus párhuzam. Nagyon nem ritka a korai őskeresztény emlékek között az ilyen keveredés. Maga a Madonna gyermekével is egy Izisz a gyermek Hórusszal téma továbbélése az új környezetben. Szóval ettől még lehet ókeresztény. :)
NB a hal, mint amulett, nem éppen gyakori egyiptomi motívumként sem, de azért akad - ld. a debreceni Déri Múzeum gyűjteményében is van.
:aws:

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.07.11. 12:24 

Köszönöm az információkat!
Kezd érdekes lenni a dolog.
Az ékszer egy déltiroli zsidó család hagyatékából származik. Ott vásároltam meg sokszáz egyébb ékszerrel együtt, amelyek javarészén már túladtam.
Ez a darab azonban egyrészt megfogott, másrészt mivel ez tűnt a legrégibbnek a végére hagytam.
Mivel zsidó ékszerek voltak többségben ezért feltételeztem, hogy a medáll ókeresztény ékszer.
Igen ám, de ha egyiptomi Istennév, nevek is vannak rajta, akkor ez bekavar az elméletembe. :(
Talán nem is ókeresztény?
Vagy tényleg van valami kufirc a kereszténység keletkezési ideje körül????
Hm.
Ha segít valami a nagyfelbontású képeket ide feltettem hogy bárki megnézhesse, aki elmélkedik az ábrák, írás megfejtésén.
http://www.fullextra.com/users/csekk/

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.07.11. 08:19 
Írnoknövendék
Írnoknövendék

:m-Htp: csekk!

Igen fura írásjelek. Első ránézésre két isenfigura látható rajta, az egyik talán Ozirisz, a másik Maat vagy talán Ízisz (szárnyas istennő). Aztán jön az U4-es jel, bár mondom furán meghúzták a szárát és még fejjel lefelé is van. Ha a feltevésem helyes, akkor MAa-xrw, igazhangú felirat áll rajta + a két istenalak.

.-====o====-.
:aws:
Maatkara

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.07.10. 21:49 

Szeretnék segítséget kérni tőletek, hátha nektek könnyebben, vagy gyorsabban megy, mint nekem.
Az a helyzet, hogy tulajdonomba került egy nagyon régi ékszer, azaz konkréten egy medáll, amely hátulján hieroglifák találhatóak.
Azt szeretném megtudni, hogy mi lehet a szöveg? kb, vagy ha lehet akár pontosan.
A medáll egy ókeresztény ékszer, és valószínűleg egyiptomi származású. A hal formából gondolom hogy keresztény, hiszen ez volt a "jelük,
és abból, hogy jól láthatóan nagy becsben tartották az elmult párezer évben, hiszen ezüst ereklyetartóba helyezték, amely nagyrészben még most is fennmaradt.
Íme a képek róla.

túlméretes kép a hátuljáról
túlméretes kép az elejéről

[ img ]

Képméret miatt moderálta HoremWeb 2006 július 11-én

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Nevek és írásmódok
HozzászólásElküldve: 2006.05.09. 22:54 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

A régi fórum ugyanilyen című témájának hozzászólásait itt találod meg. --- Javítottam a linket, most már működik!

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 76 hozzászólás ]  Oldal Előző  1 ... 4, 5, 6, 7, 8

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]