Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Nevek és írásmódok
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.09.21. 14:35

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 76 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Nevek és írásmódok
HozzászólásElküldve: 2008.03.17. 14:43 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

tA hwt-nTr djw (HoremWeb után szabadon..:-))
Még valamelyik témában valaki emlegette a művészet ,vallás , politika szavak egyiptomi megfelelőjének hiányát. Ide csak annyi ,hogy Ipuwer intelmeinek fordításában (Kákosy László :ih: -Az Alexandriai időisten 81.old) a következőt találtam : "..az ellenségek megfosztják az országot a művészetétől ..."

Kiváncsi lennék melyik egyiptomi szót fordították "művészetnek" ! !

Amúgy a fentebb tárgyalt szavak (művészet ,vallás , politika ) hiánya , talán az egyiptomi nyelv, absztrakt fogalmak kifejezése iránti hiányosságaiban is gyökerezhet. :nb: Kákosy :ih: említi ezt a fajta nyelvi "inkompetenciát" ami kiválóan látszik a Gardiner által is említett "bemegyek és odahozzák nekem" fogalomból ami nem mást jelent mint a "köztulajdont".

.-====o====-.
"Ami az embert illeti, agyag és szalma az, és Isten az ő teremtője."
,
ir rmT , amaw dHAwt pA, nTr pAy.f qd

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.03. 20:52 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Szia Éva! Vagy szia c-i-c-u-s? :)

Így nem egészen azonosítható be egy-két jel, jobb lenne látni. Van pár olyan apróság, ami mellett esetleg elmész, de a jelek azonosításához fontos lenne.
Amúgy az alapján, amit eddig leírtál, akár még az is elképzelhető, hogy van valami értelme a "szövegnek". De a legfontosabb az ilyen ajándékoknál, hogy neked tetsszen. :)
Ha tudsz képet mutatni, biztosabbat tudunk mondani. Ha segítség kell a kép belinkeléséhez / beszúrásához, keress meg privátban, és örömmel segítek.

Ne vedd rossz néven, hogy a másik két hozzászólásodat töröltem, de az a szokás nálunk, hogy egy dolgot csak egy helyen tartunk meg (sőt, csak egy helyre írunk be - de néha, főleg az új barátainknál, elfér az ilyen botlás is).

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.03. 19:31 

Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem.Kaptam egy kerámia párologtatót amit hieroglifák díszítenek.Kíváncsi lennék,hogy jelentenek-e vmit.
Az első sorban egy hullámos vonal,mellette egy kör az alján egy kereszt(nőstényjel:) mellette egy szem(szemgolyóval)
A következő sorban egy félkör található íves felével felfelé,mellette egy balra néző keselyű mellette egy balra néző vipera és végül egy ugyanolyan félkör mint az elején.
Lehet hogy semmit se jelentenekés most jót nevettek rajtam,de azért érdekeln...
Nagyon szép az egyiptomi írás,remélem egyszer én ismegtanulom!A segítséget pedig előre is köszönöm!

Eva

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.06.05. 23:20 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Nem rossz! Oda kell rá figyelni, hogy mikor mondja, hogy feltételezésről van szó, és mikor tényekről, mert mindkettő előfordul rajta. Viszont elég jó hivatkozásokkal, korrekten. Az Idővonala viszont túl nagy falatnak bizonyult, helyenként meglehetősen következetlen.

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.06.04. 20:39 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Én meg EZT az oldalt ajánlom király nevek ügyében....amúgyis elég hasznos, kiv. vagyok a véleményetekre az oldallal kapcsolatban.

.-====o====-.
,

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.06.04. 15:07 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Uséb-Maat írta:
Én egy ideje EZT a királylistákat listázó oldalt szoktam lapozgatni, ahol a találomra kiválasztott :>-3
III. Thotmesz (:aws:) preanomen-jét olvastam Men-Kheper-Ré-nek. =;

Ezt én is használgatom, de nagyon sok benne a pontatlanság és a bizonyítatlan adat, úgyhogy csak óvatosan.
Amúgy III. Thotmesz ( :aws: ) praenomen-je valóban Menkheperré, de itt nem arról van szó. A ra-n-Xpr sehogyan sem jön össze a ra-Xpr-mn-nel, márpedig a jelsorrend nem mindegy. De nem csak a kartusokat, hanem a szövegszerűen megjelenő praenomen-eket is néztem ezen, és ott sincs olyan, ami hasonlítana a feltételezhető Nikheperré névre, vagy az analóg módon elképzelhető változatokra. És ebben nem csak a n megfeleltetése a problémás, hanem még inkábbb a Xpr elhelyezkedése.

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.06.03. 22:19 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Én egy ideje ezt a királylistákat listázó oldalt szoktam lapozgatni, ahol is III. Thotmesz praenomen-jét olvastam Men-Kheper-Ré-nek. :roll:

.-====o====-.
" A nagy Maat Uszer ideje óta háborítatlan, egyedüli és örök."

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Uséb-Maat 2008.12.02. 04:57-kor.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.06.03. 18:41 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Jó lenne egy kép az eredeti kartusról, mert nekem is teljesen ismeretlen, ráadásul egy kissé furcsa is ez a név. De ha valóban így volt írva, akkor Nikheperré (Létezése Ré-é [Réhez tartozik]) lehet. Nem emlékszem, hogy találkoztam volna vele.

[később]Átnéztem két elég részletes (ám nem túl megbízható) királylistát, különös tekintettel a praenomen-ekre, de nem találtam még csak hasonlót sem. Megint csak azt mondom, hogy látni kellene azt a nevet... [/később]

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.06.03. 12:00 
Írnokpalánta
Írnokpalánta

:aws: dexcore

Bevallom, nem vagyok biztos a két hullámban..
Lehet, hogy a jel az ami Uséb-Maat levelében is szerepel.
Nagyon elmosódott a nyomat.
Egy nagyon régi könyvben láttam. a Rózsakeresztesekkel összefüggésben
De a sorrend az biztos, Ré, vitatott jel, majd szkarabeusz.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.06.03. 09:37 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Kedves Orka! Hol láttad ezt a nevet? Most buzgón keresem hátha találok valamit mert bevallom így elsőre nem rémlik ilyen uralkodói név.....szóval abban a két hullámban biztos vagy?

.-====o====-.
,

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 76 hozzászólás ]  Oldal 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]