Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Az egyesítés kora és körülményei
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.06.23. 05:14

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 5 hozzászólás ] 
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.12. 20:06 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Én azt taláom furának, hogy oké megnövekedett FElső Egyiptom lakosságának létszáma, mert érkeztek délről emberkék. De ha nem találtak maguknak elég élelmet, akkor ezek az amberek mért nem vándoroltak tovább északra?
Csak ezért (na jó ez így elnagyolt) expanziót indítani, egy testvér országgal szemben, akivel jó viszonyban voltak( tényleg ennek hatására romlott meg, a bevándorlók miatt, és az ezt követő problémák miatt, vagy volt ennek egyéb oka is?) - én ezt mondtam furának. Illetve az ezt követő időszak külpolitikáját. Mert ha expanzív ez az ország akkor mért nem hódított már akkor komolyabb területet (mondjuk Núbiát?) -itt nem csak a művelhető terület arányának növekedésére gondoltam...

Egyébként, érdekes, hogy a két ország alapból nem dinasztikusan olvadt össze... egy frigy által melynek utódai lettek volna Kemet uralkodói...

Amit hoztál példa az érdekes, de szerintem ezt a mai kor (is ) okozza ott is és a világ sok részében. Szerintem nem kell messzire menni, hiszen mondjuk itthon, Mo-n is meg van egy fajta lenézettség (nem etnikaira gondolok!),hanem arra,hogy a nagyvárosok, élen Bp. vmilyen szinten azért "lenézik" a vidékieket... Tudom, h ez általánosítás, mert vannak kivételek szerencsére, de létezik egyfajta (jó nem azt mondom, hogy drasztikus) megkülönböztetés ( a gazdasági, vagy életviteli okokra vezetve)
Ez nem volt célzás,csak megjegyeztem, hogy ahhoz hasonló ami a mai egyiptomban előfordul az a világ többi részére is jell.. De erre job példa Olaszország (észak(fejlettebb- dél(kevésbé), vagy Németo. ( a volt Ndk-Nszk régiók különbsége) stb...

.-====o====-.
"Ne csökkentsd a szíved követésére szánt időd,
mert a ka utálata az ő idejének elpazarlása (...)"

- Ptahhotep Bölcsesség-ei

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.12. 19:34 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Pedig ez az ok-okozati összefüggés elég kézenfekvő. A megnövekedett lakosságot el kellett látni földdel és élelemmel. A föld azonban Felső-Egyiptomban a folyamvölgy szűk sávja, a technikai szint mellett a termelés egy adott mértékre korlátozott. Mit lehet tenni? Újabb termőföldeket kell szerezni. Hol? Hát a sivatagban biztos nem, dél felé a kataraktán túl a termőterület még kevesebb és soványabb, úgyhogy marad a vízben gazdag, nagy kiterjedésű dél: Alsó-Egyiptom.
A Két Ország kettősségével kapcsolatos fenntartásaid többé-kevésbé helytállóak, de ezek általában nem mentek az ország belső békéjének rovására. Az ismert ellentétek elsősorban a helyi vezetők, kiskirályok, helytartók egymás közötti hatalmi villongásai voltak, kimondottan Alsó-Egyiptom kontra Felső-Egyiptom összetűzésről én nem tudok. Ugyanakkor a mai napig az ügyefogyott, kétbalkezes ember az egyiptomi viccekben "felső-egyiptomi ember", olyan, mint nálunk a rátótiak. A környezet, és ebből kifolyólag az életvitel annyira más a két országrészben, hogy az nyilván okozhatott ilyen jellegű feszültséget. Beszélgettem Kairóban núbiaiakkal, illetve olyanokkal, akik a jobb munka, jobb megélhetés reményében Felső-Egyiptomból vándoroltak Kairóba, és többször előbukkant, hogy a nehézségeik nem csak a lakhatás drága voltában nyilvánulnak meg, hanem abban is, hogy a Deltában születettek lenézik a délről érkezőket. Ezért ők próbálnak inkább a főváros környékén épített új, mesterséges városokba menni, de ott még kevesebb a munka, és drágább a lakás. De ez már eléggé off ide...

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.12. 18:46 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Ricsi!
Valóban igazad van, ez egy tényleg nagyon érdekes része az egyiptomi történelemnek. Hát ezt az állítást elég nehéz tagadni,de érvelni is mellette a bizonyítékok hiányában. Bár nekem így(!) furcsa, hogy azért mert megnövekedett a lakosság száma Felső Egyiptomban, azért indított expanziót Alsó Egyiptom ellen... (mármint az ok- okozati kapcsolatot furcsállom). Bár a lényegen nem változtat, Felső Egyiptom meghódítja Alsó- Egyiptomot, a fehér és vörös korona viselője lett az immár egységes Kemet királya. Bár az (teljes) egységről van némi kételyem, de ezt egy másik topicban már kifejtettem...
(végig megmarad a Kettős Királyság elnevezés, és szerintem nem oknélkül)

:aws:

.-====o====-.
"Ne csökkentsd a szíved követésére szánt időd,
mert a ka utálata az ő idejének elpazarlása (...)"

- Ptahhotep Bölcsesség-ei

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Egyesítés!
HozzászólásElküldve: 2006.07.01. 12:31 
Írnokpalánta
Írnokpalánta

Bár kevésbé dokumentált és ismert, mégis izgalmas téma az egyesítés!

Rengeteg kérdést vet fel!

Vannak elméletek, melyek szerint afrikai népmozgások duzzasztották fel Felső Egyiptom lakosságát, és ennek hatása az expanzió, következménye az egyesítés.

Mi a véleményetek erről?

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Az egyesítés kora és körülményei
HozzászólásElküldve: 2006.06.30. 17:07 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

ricsi: íme, nyitottam! :)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 5 hozzászólás ] 

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]