Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Kronológia
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.09.22. 18:15

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 43 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.04.21. 12:14 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

HoremWeb írta:
Ez így nem teljesen helytálló. Horemheb felesége Mutnodzsmet volt, aki feltételezhetően azonos Nefertiti hugával, ilyen formán az Amarna-ház, és a XVIII. dinasztia felé megvan a királyi vérvonal szerinti kötődés.

Bocsánat, úgy értettem, hogy ő maga nem volt királyi származású. Hisz elvileg ez a legfontosabb! Hallottam már Mutnedzsemetről, de ez megintcsak egy a "valószínű hipotézisek" közt, mivel nem bizonyították be!

.-====o====-.
"Az ember retteg az időtől, de az idő is retteg a piramisoktól." /Egy arab közmondás/

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.04.21. 11:09 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Bigi írta:
A Kemet viszont elsősorban nem ilyen fajta honlap, de természetesen ha hibát találnék (amire sok esélyt nem látok), akkor azt nem így jelezném!
Pedig nálunk is előfordulnak hibák, ez szinte elkerülhetetlen. Más kérdés, hogy a lehető leghamarabb igyekszünk javítani ezeket, és éppen azért, mert nem napi frissítésű portálról van szó, ez valamivel egyszerűbb, és kevésbé is szúr szemet.

Bigi írta:
Annak én is látom értelmét, hogy az ilyesmit meg kellene írni a szerzőnek. Könyvel kapcsolatban már magam is tettem ilyesmit, de persze válaszra sem méltattak!
Ez bizony eléggé gyakori. Ezért is becsülöm annyira a Gold Book-ot, mert a visszajelzéseink (a tietek is, amit itt a fórumon tettetek!) hatására nagyon komoly erőfeszítéseket tettek. Ami még szembeszökő volt, hogy a (tényekre, konkrétumokra alapuló) kritikáinkra érdemi és udvarias válaszokat kaptunk tőlük. Erre persze lehetne vállat vonni, hogy hát ez a minimum, de a tapasztalat nem ez. Azt kell mondjam, hogy ez a ritka kivétel a kiadók részéről.
Bigi írta:
Horemheb kapcsán (...) rokoni kapcsolatra még utalást sem talált senki a dinasztia többi uralkodójával.
Ez így nem teljesen helytálló. Horemheb felesége Mutnodzsmet volt, aki feltételezhetően azonos Nefertiti hugával, ilyen formán az Amarna-ház, és a XVIII. dinasztia felé megvan a királyi vérvonal szerinti kötődés. Az elmélet Heinrich Brugschtól származik, és néhány felirat is alátámasztja, de a valódi igazolása talán az lenne, ha a Horemheb szakkarai sírjában talált női múmiát (ami valószínűleg Mutnodzsmet múmiája) és az "Idős Hölgyet" (Elder Lady - II. Amenhotep sírjában kialakított rejtekhelyen talált Amarna-kori múmiát) DNS-vizsgálat során összehasonlítanák. Erről pár éve a KMT egyik számában volt egy hosszabb cikk.
Bigi írta:
Az utána következő I. Ramszesz szintén nem leszármazottja egy királynek sem, Horemhebhez hasonlóan katonatiszt volt. Ez alapján ugyan úgy tekinthetnénk őt is a korábbi dinasztia tagjának. Csakhogy ő már hagyott fiú örököst, I. Széthit. Ezáltaltal megteremtett egy új dinasztiát, a XIX.-et.
Horemheb ténykedése azonban valójában lényegesen közelebb állt ahhoz, amit a XIX. dinasztia képvisekt, ezért lenne logikus ide sorolni.

Ez így igaz! Nem tudom azonban, hogy I. Ramszesznek nem volt-e királyi vérvonalból való felesége (egy könyvem ugyan már van, amiben utánanézhetnék, de még Tigryssnél tartózkodik - ő hozta nekem Egyiptomból, amiért örök hálám). Az általam ismert felesége, Szitré, valószínűleg nem érte meg, hogy a férje a Két Ország trónjára kerüljön. I. Széthi Szitré fia, így az új vérvonal valóban elfogadható; tehát logikus az is, hogy Horemhebet a XVIII. dinasztiához, I. Ramszeszt a XIX. dinasztiához számítsuk. A dinasztiák besorolása persze nem mindig a tényleges genealógiai adatokra alapul, hiszen vannak példák a "családon belüli" dinasztiaváltásra is, ahol a politikai vagy vallási változások indokolják a különálló egységbe sorolást. Ezzel a logikával Horemheb a XIX. dinasztia alapítója lehetne, de a családi vonal úgy látszik erősebb. :)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.04.21. 07:54 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

tA hwt-nTr djw (HoremWeb után szabadon..:-))
HoremWeb írta:
...Másrészt, így, forrás nélkül az idézet nem egészen tisztességes az anno-val szemben, hiszen lehet, hogy a cikkben van magyarázat, és akkor ez hitelrontás. Az meg nem szép dolog, sőt...
Igazából eszembe sem volt bármiféle hitelronást "végrehajtani". A válasz, hogy miért forrás nélkül raktam ki az idézetet: HoremWeb írta: [később] Megtaláltam a cikket, és nincs benne arra vonatkozó információ, hogy miért így sorolja be a XX. dinasztiát a szerző. Alighanem felületességből, mert a kitétel egy egészen más témájú cikk végén, amolyan levezetőként szerepel. [/később]

.-====o====-.
"Ami az embert illeti, agyag és szalma az, és Isten az ő teremtője."
,
ir rmT , amaw dHAwt pA, nTr pAy.f qd

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.04.20. 13:29 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Bocsánat, ha nem volt egyértelmű! Azt akartam írni, hogy én még nem találkoztam olyan egyiptomi híreket bemutató oldalt, ahol ne lettek volna hasonló hibák! A Kemet viszont elsősorban nem ilyen fajta honlap, de természetesen ha hibát találnék (amire sok esélyt nem látok), akkor azt nem így jelezném!

Annak én is látom értelmét, hogy az ilyesmit meg kellene írni a szerzőnek. Könyvel kapcsolatban már magam is tettem ilyesmit, de persze válaszra sem méltattak!
A gond szerintem az, hogy annak, aki írja a cikket (gondolom más nyelvű források alapján), valószínüleg nem sok külömbség van a XIX. és a XX. dinasztia között, mivel nem ismeri Egyiptomot. Ez persze nem bűn, sőt nem is mulasztás, mivel neki nem ez a dolga. Azt pedig nem várhatjuk el egy internetes magazintól, hogy egyiptológusokkal ellenőriztesse a cikket... Szóval félő, hogy ha szólunk is, a következőben ugyan úgy lesznek hasonló hibák.

Horemheb kapcsán annyi, hogy ha minden igaz, Manethón munkái alapján soroljuk a XVIII. dinasztiához, bár rokoni kapcsolatra még utalást sem talált senki a dinasztia többi uralkodójával. Az utána következő I. Ramszesz szintén nem leszármazottja egy királynek sem, Horemhebhez hasonlóan katonatiszt volt. Ez alapján ugyan úgy tekinthetnénk őt is a korábbi dinasztia tagjának. Csakhogy ő már hagyott fiú örököst, I. Széthit. Ezáltaltal megteremtett egy új dinasztiát, a XIX.-et.
Horemheb ténykedése azonban valójában lényegesen közelebb állt ahhoz, amit a XIX. dinasztia képvisekt, ezért lenne logikus ide sorolni.
Mivel ez az elfogadott, ezt ismerheti mindenki, a cikk szerintem biztos nem "új elméletre" alapoz. Vagy ha véletlen mégis, az szerintem súlyosabb hiba, mert azt valószínüleg nem sokan ismerik..

.-====o====-.
"Az ember retteg az időtől, de az idő is retteg a piramisoktól." /Egy arab közmondás/

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.04.19. 21:09 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Bigi: ezt értelmezd nekem légyszi! :) Most akkor hibázunk, vagy sem? :)

Amúgy ennek a dinasztia-mizériának egyetlen okát tudom elképzelni: a cikk szerzője összekeverte a XX. dinasztiát és a Ramesszida-kort. A számok szerintem akkor sem jönnek ki, de az már csak a hab a tortán. Tény és való, hogy mostanában újabb kutatási eredmények és korszerűbb(nek vélt) elméletek fényében időnként átvariálnak dinasztiákat (nem egy ilyennek megvan a maga teljesen helytálló és indokolható tudományos alapja), és ezek köré akár iskolák is épülhetnek - de arról még nem hallottam, hogy a XIX. és XX. dinasztiát összevonták volna. Ha II. Ramszeszt a XX. dinasztiához soroljuk, ki van a XIX-ben? Pl. Horemheb (aki a tradíció szerint még XVIII., de van ráció abban, hogy a XIX-hez soroljuk), I. Ramszesz (vagy már ő is XX.?), I. Széthi - és kifújt?

Szívesen meghallgatnám a cikk szerzőjének az érveit. Akár még rendszer is lehet benne, de el nem tudom képzelni, hogy micsoda.

dexcore: tudsz mondani (bocs, írni) egy linket is? Hátha a cikkből kiderül valami. Másrészt, így, forrás nélkül az idézet nem egészen tisztességes az anno-val szemben, hiszen lehet, hogy a cikkben van magyarázat, és akkor ez hitelrontás. Az meg nem szép dolog, sőt... Ha meg nincs, hát okulás lehet.
Talán érdemes lenne egyébként a szerkesztőknek is jelezni, ha valóban hibás a cikk. Nekik is érdekük (meg nekünk is), hogy segítsük egymást a hibák elkerülésében és kijavításában. (Nem az a baj, ha hibázik valaki, hanem ha hibásan is hagyja az információt.)

[később] Megtaláltam a cikket, és nincs benne arra vonatkozó információ, hogy miért így sorolja be a XX. dinasztiát a szerző. Alighanem felületességből, mert a kitétel egy egészen más témájú cikk végén, amolyan levezetőként szerepel. [/később]

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.04.19. 20:38 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Talán úgy, hogy egy bromság!!! Én még nem találtam olyan internetes történelmi hírekkel foglalkotó oldalt (a Kemet elsősorban nem ilyen), ahol ne írtak volna még hasnló képzavarokat...

.-====o====-.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.04.19. 18:02 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

tA hwt-nTr djw (HoremWeb után szabadon..:-))
:m-Htp: mindenkinek!
Ezt most nem tudtam hogy hova rakjam szóval ide teszem:
idézet az Anno online történelmi magazinból:
A 20. dinasztia az egyiptomi Újbirodalom utolsó nagy uralkodóháza volt, melynek regnálása alatt összesen 12 fáraó váltotta egymást a főváros, Théba élén. A sort olyan nagy nevű uralkodók fémjelzik, mint a hettitákkal vívott qadesi ütközet vezére, II. Ramszesz, vagy a “tengeri népeket” legyőző III. Ramszesz, akinek uralkodása után megkezdődött Egyiptom hanyatlása.
Szóval hát a XX. dinasztia nem csak 10 fáraóból állt??? és hogy kerül oda II. Ramszesz???
:aws:

.-====o====-.
"Ami az embert illeti, agyag és szalma az, és Isten az ő teremtője."
,
ir rmT , amaw dHAwt pA, nTr pAy.f qd

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.10.08. 23:29 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Nefertáré: A honlapunkon tekintélyes Könyvajánlót találsz, elsősorban abban érdemes körülnézned. Az érintett korokkal (is) foglalkozó, leginkább ajánlott könyvek szerintem:
  • Kákosy László: Ré fiai (későbbi kiadásokban Az ókori Egyiptom története és kultúrája címmel)
  • Ian Shaw: Az ókori Egyiptom története

Mindkét könyv kapható még elvileg - az előbbi számos utánnyomást ért meg, és az internetes könyváruházaknál is szokott lenni. A másodikat nemrégiben adta ki a Gold Book kiadó, és a honlapjukon tudtommal megrendelhető - még olcsóbb is, mint boltban.
Ha a Királylistánk linkrendszerét megnézed, már abból is látható, hogy három átmeneti kor volt, gyakorlatilag az Óbirodalom és a Középbirodalom között az első, a Középbirodalom és az Újbirodalom között a második, az Üjbirodalom és a Későkor között a harmadik.
Mindegyik átmeneti kor erős hatalmi visszaesést jelentett, amikor az addig leigázott területek elvesztek - ezt vehetjük úgy is, mint külső támadást. Valójában azonban épp a Második átmeneti kor idején érte Egyiptomot az első igazi külső támadás - erről a Mi témáik között, a A Puszták Fejedelmei címmel olvashatsz bővebben. Ekkor "ázsiai" népek szivárogtak/törtek be a Deltába, és uralmuk alá hajtották Alsó-Egyiptomot. Ezekről kapta a Második átmeneti kor (egy része) a Hykszosz kor nevet is.

Remélem, hogy tudtam segíteni!

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Átmeneti korszakok
HozzászólásElküldve: 2006.10.08. 15:51 

Üdv minenkinek!

Az átmeneti korszakokról szeretnék némi felvilágosítást kérni, ugyanis a könyvekben, csak a fáraók nevei vannak felsorolva és hát ez nekem nem elég.
Mit is szeretnék pontosan tudni? Hát valami ilyesmit, hogy: hány átmeneti korszakot számítunk, érte-e Egyiptomot a különböző korszakok alatt támadás (pl.: nomád népektől, meg mindenféle ilyesmit, amit az átmeneti korszakokról csak tudni lehet.
Ha valaki könyvet is tudna ajánlani, azt nagyon jó lenne! :)
A választ előre is köszönöm! _o_
Üdv:
Nefi

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2006.05.17. 19:10 
Írnokpalánta
Írnokpalánta

A minószi kultúra nekem is a legnagyobb kedvenceim közé tartozik (Knosszoszban található Európa legrégibb fennmaradt kőburkolatú útja - számomra ez is Európa egyik jelképe) szóval viszonylag sokat olvastam a témáról. A Thíra kitöréséről szóló időpontok a legkülönbözőbbek: Dr. Móczár István, aki, bár szakmáját tekintve orvos, igényes könyvet írt a témáról, a grönlandi jégmintákra hivatkozva 1644-et tartja a legkorábbi lehetséges időpontnak (aközül a 8 közül, melyek mellett más-más bizonyítékok szólnak s melyek közül a legkésőbbi 1450 a kerámiastílusok alapján). Graham Phillips, aki a Bibliával próbálja összeegyeztetni az eseményeket, izlandi jégminták alapján a kitörést 1390-re teszi. Marinatosz professzor 1970-ben 1500-ra becsülte, fák évgyűrűi alapján pedig 1628-1626 körülre tehető, az Akrotírit eltáró G. Doumas professzor 2003-ban szintén 1628-ra tette és más is jutott u.ilyen következtetésre, szóval ez nem lehet annyira új adat. Egy Santoriniről szóló utikönyvben akadtam rá Angelos Galanopoulos professzor véleményére, aki egyfelől meg van győződve róla, hogy ez volt a Platón által leírt esemény (ami egyébként valószínű), valamint Marinatoszhoz hasonlóan 1500-ra teszi. Hát egy szuszra nekem ennyi a dátumsztori, valóban nagyon zűrös.
Anhesz

.-====o====-.
La sabiduría nos llega cuando ya no nos sirve de nada.
(Gabriel García Márquez)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 43 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]