Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Kronológia
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.06.19. 19:04

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 43 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.05.03. 23:33 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Bár könyvvel kapcsolatos a problémám, mivel kronológiai problémáról van szó, remélem jó helyre írom.

Bizonyárasokan ismeritek Kákosy László :+: és Varga Edit: Egy évezred a Nílus Völgyében című könyvét. (Aki nem, annak ajánlom, hogy olvassa el, nagyon érdekes és pontos.) A Szerzők tudását ismerve nagyon furcsának tűnik (nyilván az én hibám, ezért kérem, hogy javítsatok ki!) amit az egyik képaláírásban olvastam.
Az 59. kéttábla (a képjegyzékben 85-ös számmal találjátok) egy Szeneb nevű törpe családszobrát ábrázolja. A csalárfő gyermekei mellett, két oldalt két kartus látható, egyik Dzedefré, a másik Hufu nevével (még így képen is jól olvasható). A képaláírásban azonban az szerepel, hogy 5. dinasztia végi a szobor.

Tudom, ez nem egy nagy "hiba", csak valahogy nagyon furcsa, hogy sem Kákosy László, sem Varga Edit, sem pedig Wessetzky Vilmos (ő lektorálta) nem vette észre...

.-====o====-.
"Az ember retteg az időtől, de az idő is retteg a piramisoktól." /Egy arab közmondás/

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.04.25. 19:50 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

dexcore írta:
szóval tudom hogy a Shaw bácsi könyve újjabb információkon alakul , meg azt is tudom hogy a dinasztia alapú kronológiák elég mesterségesek (szegény Manethón jól megkapta) ennél fogva többféle értelmezés lehetséges...., de szóval mi a véleményetek ezekről , mennyit tudtok, melyik az elfogadottabb ?

Én a Shaw-féle kronológia mellett érvelnék, pontosan azért, mert új kutatási eredményeken alapul. Viszont itthon még a Kákosy-féle az elfogadottabb, és könnyen ütközhet az ember olyan falba, hogy "de Kákosy ezt írja". Én pl. a névalakok átírásánál futok bele mindig ebbe az ellenállásba, ami tényleg nem egyértelmű (ld. a nevekről és írásmódokról szóló témám a Mi Témáink között), de nagyon jól példázza a tradíciók hatalmát az egyiptológiában.
Tehát ha el tudod fogadtatni, akkor maradj a Shaw mellett.

.-====o====-.
ÉSzAH

"A tudományos eredmények értéktelenek, ha nem társul hozzájuk a lélek nemesedése. ... A tudományból erkölcs nélkül hiányzik a bölcsesség, és ezért még a természet is szégyenkezik."
/Seligmann/

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.04.24. 13:10 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

dexcore írta:
(hasogatom a szőrszálakat 1000-el ) :lol:

De, XI. dinasztia, valamit elnéztem! :oops: :oops:

.-====o====-.
"Az ember retteg az időtől, de az idő is retteg a piramisoktól." /Egy arab közmondás/

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.04.23. 23:48 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Bigi írta:
míg Horemweb erre nem jár, érd be ennyivel!
Sőt, az után is...
Mindkét besorolás mellett hasonló érvek vannak. A Shaw-féle besorolás nekem annyival jobban jön be, hogy a "Birodalmakat" az erős, központosított uralom (illetve annak legalább alapszinten való működése) jellemzi, míg az átmeneti korokat ennek hiánya, megrendülése. Nem feltétlenül a kifejezett válság, akár trónviszály, külső hódítás, hanem a hatalom funkcionalitása. Ebben az értelemben viszont már a VI. dinasztia vége sem Óbirodalom... Az viszont hülyén nézne ki, ha azt mondanánk, hogy II. Pepi még óbirodalmi uralkodó, de ugyanabban a dinasztiában a következő király már nem az - kiváltképp azért, mert vajmi keveset lehet tudni róluk. Ugyanezért számítjuk a XI. dinasztiát a Középbirodalomhoz, elvégre bután venné ki magát, ha azt mondanánk, hogy III. Antefig bezárólag még nem Középbirodalom a XI. dinasztia, csak a Mentuhotepek fénykorától az. Ráadásul kissé igazságtalan is lenne az Antefekkel szemben, akik elég sokat hozzátehettek ahhoz, hogy a követőik kézben tarthassák a Két Országot, és megtörténhessen az újraegyesítés.
(A különféle kronológiákkal is az egy komoly gond, hogy a párhuzamos uralkodások [és egyáltalán, az időbeli párhuzamosságok] teljesen össze tudnak kavarni dolgokat, és ezeket nagyon körültekintően, minden részletre figyelve lehet csak kibontani.)

Hasonló a helyzet a XIII-XIV. dinasztiával is, gondolom én. A Második átmeneti kor nem azonos a hykszosz-korral, hanem az utóbbi az előbbinek egy része. Igazán az a nehéz ennek meghatározásában, hogy ismét nagyon kevés tényszerű ismeret van az adott korokról, de azok arra mutatnak, hogy a XI. dinasztia alatt megalapozott, és a XII. dinasztia alatt tökélyre vitt központosított királyi hatalom kicsúszott az uralkodók kezéből, és szétaprózódott, mígnem a XIII-XIV. dinasztia párhuzamosan uralkodó királyai mindenről szóltak, csak nem egy erős, központosított hatalomról.
Persze szokásom szerint durva és elnagyolt általánosításokkal élek, mert lusta vagyok pontosan körülnézni az ügyben (így hajnali egy óra tájt...), úgyhogy ez csak szerény sejtés... jó éjt!

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.04.23. 23:39 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Királylista-lista 8-[

.-====o====-.
" A nagy Maat Uszer ideje óta háborítatlan, egyedüli és örök."

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.04.23. 22:50 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

tA hwt-nTr djw (HoremWeb után szabadon..:-))
Azér kösz Bigi! De Mentuhotep Nebhepetré nem a XI. dinasztiában élt? (hasogatom a szőrszálakat 1000-el ) :lol:

.-====o====-.
"Ami az embert illeti, agyag és szalma az, és Isten az ő teremtője."
,
ir rmT , amaw dHAwt pA, nTr pAy.f qd

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.04.23. 21:19 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Szerintem a legjobb, ha tudod mindkettőt! Általában úgy szokás számolni, hogy a VII. dinasztia még óbirodalmi, de előfordul sok esetben, hogy már nem. Ez szerintem azért nehéz, mivel az átmeneti kort egy zűrzavarhoz szokás kötni, annak meg nincs eleje és vége, mivel már a kialakulása is egy folyamat! Az I. átmeneti kor végét pedig Mentuhotep Nebhepetrének köszönhetjük (X.dinasztia).
A XIII-XIV. dinasztia kérdése még nehezebb, mivel több király is uralkodott egyszerre. Ezért van az, hogy a XIII. és XIV. dinasztiát mindkét korszakba besorolják, mivel ekkor kezdődött a hükszoszok előretörése, mellyel szép lassan (vagy kevésvé lassan) fél Egyiptomot meghódították. A következő, XV. dinasztiát nevezik Hükszosz dinasztiának, ők az idegen uralkodók, de velük (ha jól tudom) párhuzamosan, vagy részben párhuzamosan uralkodott a XIII. és a XIV. dinasztia.
Hát röviden ennyi, remélem segítettem! míg Horemweb erre nem jár, érd be ennyivel!

.-====o====-.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.04.23. 20:44 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

tA hwt-nTr djw (HoremWeb után szabadon..:-))
Csak véleményeket kérnék az alábbi dolgokkal kapcsolatban:
Szóval van a Ian Shaw féle Ókori egyiptom történetében és "A" Kákosyban is van kronológia, és az előbbiben a 7. és 8. dinasztia az óbirodalomban van az utóbbiban az első átmeneti korban, az előbbiben a 13. és 14. dinasztia a középbirodalomban van az utóbbiban a második átmeneti korban..........
szóval tudom hogy a Shaw bácsi könyve újjabb információkon alakul , meg azt is tudom hogy a dinasztia alapú kronológiák elég mesterségesek (szegény Manethón jól megkapta) ennél fogva többféle értelmezés lehetséges...., de szóval mi a véleményetek ezekről , mennyit tudtok, melyik az elfogadottabb ?

.-====o====-.
"Ami az embert illeti, agyag és szalma az, és Isten az ő teremtője."
,
ir rmT , amaw dHAwt pA, nTr pAy.f qd

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.04.21. 17:03 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Akkor ezek szerint én éltem tévedésben eddig :D! Köszönöm, de mostanság nem lenne időm bíbelődni az angol szöveggel (fizika érettségi, töri verseny, miegymás...:))

.-====o====-.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.04.21. 13:59 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Nem, ez sokkal több a valószínű hipotézisnél, hiszen bizonyítékok szólnak mellette, és elvi kétségek ellene. A mindent kizáró bizonyíték hiányzik ugyan, de ebben az esetben a királynő és Nefertiti húgának különböző volta tűnik hipotézisnek.

Nem Horemheb az első uralkodó, aki maga nem királyi származású, és nem is ez számított. A királyi vérvonal női ágon öröklődik (erőteljesen leegyszerűsítve a dolgot), így a vérvonalat hordozó királynő férje legitim és jogos uralkodó, akár még a dinasztián belül is. III. Amenhotep esetében ezért van akkora jelentősége annak, hogy nem királyi vérből származó nőt emelt maga mellé a trónra (Tejét).

(Ha kell, el tudom küldeni a KMT-féle Mutnodzsmet-cikk OCR-rel felismertetett, de feldolgozatlan változatát .doc-ban - angolul.)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 43 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]