Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Amarna-kor (uralkodói család, politika)
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.06.25. 20:42

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 43 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.11. 13:15 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Dexcore!
Köszi szépen,így már értem,hogy mért könyvelte el mindkét fél a saját győzelmének ezt a csatát.
Mit hallottatok Avariszról?Mert amit most olvasok könyv abban aztírják,hogy nem tudják pontosan hol volt ez a (fő)város...meghogy a mükénéi kultúrával kapcsolatban álltak a hükszoszok...vagy volt még más olyan nép is mely bevonult a deltába és szinte nyomtalanul eltűnt?(ezt a részt nem értettem túlságosan...)-majd ha a részletes történelmi leíráshoz érkezek akkor talán :)

:aws:

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.11. 09:50 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

tA hwt-nTr djw (HoremWeb után szabadon..:-))
:m-Htp: !Tete_ankh_aton
A kádes-i csata igazából tényleg senkinek nem végződött a győzelmével...II.Ramszeszt először jól félrevezették, magukat szándékosan elfogató elllenséges katonák, Muwatallis hadseregének helyzetével kapcsolatban. így Ramszesz csak egy hadosztállyal nyomult előre a 4 helyett. Mikor odaért a város alá akkor látta ,hogy egy sokkal nagyobb sereg van sokkal közelebb mint azt ő hitte. A hettiták szétszedték a 2. majd az első egyiptomi hadosztályt (a nevüket most nem tudom ,valaki segítsen ki). Ramszesz nagy győzelmi feliratai, azthiszem erről a részről szólnak: mikor a nagy kavarodásban már vesztésre állt a csata akkor Ő és Amon mentették ami menthető és hősiesen küzdöttek és csatára szólították a menekülőket. Aztán megérkezet a 3. és 4. hadosztály is. Muwatallis nagy serege ennek ellenére képes volt tartani az állásait így ténylegesen döntetelen lett a csata.Ramszesz elutasította a
békeajánlatot. Ezután Őfelségének már nem volt más dolga mint visszatérni Kemet földjére a zsákmányokkal és elújságolni a győzelmét.

Abban tényleg igazad van hogy amit az ókorban nem írtak le az nagyon nem is élte túl az évezredeket.....így hát az egyiptomiak féleleme attól ,hogy ha a nevük eltűnik akkor örökre meghalnak, nem is olyan alaptalan egy bizonyos szemszögből.
A külpolitikai levelek ügyében most így nagy hirtelen én is Anheszenpaatonra tippelnék.

.-====o====-.
"Ami az embert illeti, agyag és szalma az, és Isten az ő teremtője."
,
ir rmT , amaw dHAwt pA, nTr pAy.f qd

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.10. 21:14 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Nagyon érdekes tényleg hogy hogyan jöttek be,illetve honnan.Milyen furcsa,hoy az egyiptomiaknak ebben (is) milyen igazuk van,ha megsemmisítik a feljegyzéseket,neveket eltörlnek,akkor tényleg néma halálra ítélik...Mert ha nincs írásos emlék,ill bármilyen forrás,lelet,lehetetlen rekonstruálni az eseményeket,ill. magát a létezésüket....Viszont mit mondanak más tudósok?pl asszírológusok,ill. a közel kelet népeivel foglalkozó szakemberek?(bár azt hiszem maga Asszíria nem is létezett még akkor,nem vagyok jártas ennek a kornak a törtélmében,nem tanítják közép suliban XD),nincsenek feljegyzések erről a népről?(mint pl. az araboknak volt mirólunk magyarokról)?És milyen furcsa,hogy kultúrák,nyelvek lettek semmivé,mennyi ilyen birodalom született ill. hanyatlott le ebben a térdségben...
A hettiták is egy érdekes téma sztem.Róluk azt tudom hogy kis-ázsiai nép,melynek a Földközi-tenger keleti partján terült el a birodalmuk(ha jól tudom)Egyiptom háborúzott is vele(ha jól tudom II.Ramszesz alatt zajlott a kadesh-i csata...-témyelg ennek mi lett a imenetele?Mert mind2 nép magának könyvelte el a győzelmet(de ilyen nincs...).Akkor ott vannak a különleges külpolitikai levelek(melyek megint felvetnek ilyen kérdéseket,hogy ki,mikor,és miért,hogyhogy.stb..),melyeket az amarna kor végén élt királynő fogalmazott meg(én szerintem Anheszenpaaton/Anheszenamon).

Érdekel,hogy ti tudtok vmi úja,vagy javítsatok ki ha félre lennék tájékoztatva :) (és remélem nem baj,hogy megint ideírtam egy Amarna kori problémakört... :oops: )

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.10. 17:37 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Nem azt mondtam, hogy tilos az Amarna-korról beszélni, csak azt indokoltam meg, hogy miért ilyen kevés mifelénk az Amarna-korral kapcsolatos írás (szinte semmi)! Semmi okod az elnézés-kérésre, hiszen nem csináltál semmi kerülendőt. :)

A hykszoszokkal kapcsolatban meg úgy értettem a dolgot, hogy az ázsiaiak közé bekeveredhettek kis számban líbiaiak is. A hykszosz alapvetően ázsiai szerintem. És hogy hogy kerültek oda? Az egyik az egyik ajtón jött be, a másik a másikon, és találkoztak. :) Na jó, ez persze nagyon leegyszerűsítés! :)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.10. 09:20 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Üdv!
Akkor elnézést kérek így utólag is...
MIndenképpen megnézem akkor Meritaton honlapját,nagyon érdekel. :)
Még vmit a hükszoszokról.Hogy lehet ázsiai is meg líbiai??líbia egyiptom másik oldalán van,ezt nem értem,egyszerre jöttek volna be idegenek a deltavidékre?

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.09. 19:34 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

dexcore: Köszönöm én is, hogy válaszoltál ezekre a kérdésekre. Ami Horemheb, majd Paramessze trónrakerülését illeti, épp mostanában fejeztem be Kitchen Pharaoh Triumphant című könyvét, amit azzal kezd Kitchen, hogy hogyan kerültek egyáltalán trónra a Ramesszidák. Nagyjából úgy, ahogy leírtad. Kitchen nagyon árnyaltan, érthetően vezeti le az egész trónutódlási mizériát - ezért is nagy kár, hogy magyarul nem olvasható. A lényeg az, hogy Paramessze Horemheb kijelölt utódaként, sőt, valószínűleg társuralkodójaként került a trónra, és katonai múltja miatt erősen élvezte a hadsereg támogatását, valamint az újjászervezett papságét. Széthi Paramessze trónrakerülésekor már felnőtt férfi kellett legyen, sőt, valószínűleg az ifjú Ramszesz herceg is élt már, és láthatóan biztosított volt a trónutódlás későbbi menete, ami stabilitást és biztonságot adott Egyiptomnak.

Ami a hykszoszt illeti, én azon a véleményen vagyok, hogy ázsiai eredetű, kevert népesség kellett legyen, és egyértelműnek látszik számomra a lassú beszivárgás - nagyon jó, hogy felhívtad a figyelmet a behurcolásra is! Érdekesség, hogy erőteljes mükénéi hatás is kimutatható, így akár még az sem kizárt, hogy líbiaiak is lehettek közöttük - de nem ez a jellemző, hanem az ázsiai eredet. Ahogy az is egyértelmű, hogy kulturális szempontból erősen asszimilálódott csoportról van szó, amely azonban őrzött részleteket a saját kultúrájából is, amit még "be is csempészett" az egyiptomi vallásba is - ld. Resep, Baal, Anath, Asztarte, stb...

Visszatérve az Amarna-korra: nem véletlenül nem foglalkozunk az Amarna-időszakkal a honlapunkon. Egyik kedves barátunk és fórum-társunk, Meritaton egy igen jó honlapot állított össze erről az időszakról, és elég részletesen foglalkozik a királyi családdal is. Jobbat nem tudnánk csinálni, így hát az Amarna-időszakot Meritaton Amarnai Weboldalaira hagyjuk. :wink: Szerintem Amarna-rajongóknak kötelező olvasmány! :D

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára HoremWeb 2007.08.11. 16:01-kor.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.09. 08:03 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Dexcore!
Köszönöm szépen,mindkét kérdésemre elég kielégítő választ adtál(elég sok új infót tudtam meg) :).Mindenképpen megveszem ezeket a könyveket ha tudom,és el fogom olvasni,köszi az ajánlást :).Remélem egyszer lehull a lepel erről a korról (is)...

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.09. 07:55 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

A hükszószok..fú....hát igen....ez szerintem egy elég zavaros téma. Mindenképp valamilyen kis-ázsiai népről van szó. Idézek a wikipédiából:

"északnyugati sémi eredetű nép (kánaániták vagy amoniták), akik i. e. 1720 és i. e. 1710 között benyomultak Egyiptom területére, és legyőzték a Középbirodalom fáraóit"
Na mármost, a származásra vonatkozólag nem tudom , de erre a benyomulásra vonatkozólag eléggé csalóka ez a mondat így. Úgy állítja be a dolgot mintha egyszer csak puff , egy külső hódító horda berobbant volna Egyiptom földjére és meghódította volna azt. Én azok alapján amiket olvastam inkább ,beszivárgásnak( esetenként behurcolásnak lásd II. Amenemhat) nevezném ezt a folyamatot. Avariszban az ő saját jellegzetességeiken kívűl igen jól kimutathatóak a kultúrális keveredés nyomai. Ehhez idő kell. Aztán ha jól emlékszek akkor az avariszi uralkodók egy egyiptomhoz közeli hivatalnoki rendszert és kultúrális összképet tartottak fenn( és itt nemcsak arra gondolok hogy felvették a különböző egypitomi címeket), ami megincsak nem nagyon vall egy "benyomuló" hordára.
A származásuk tényleg igen kemény viták tárgya lehet.......
Ha ilyesmik érdekelnek két nagyon jó könyvet tudok ajánlani, amolyan saját vesszőparipáimat (nem alaptalanul):

Kákosy László- Az ókori egyiptom története és kultúrája
Ian Shaw- Az ókori egyiptom története

Ezekből sok mindent megtudhatsz az adot témákról.

.-====o====-.
,

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.09. 07:34 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

:m-Htp: Tete_ankh_aton!

Az amarna kori királyi család rokoni szálai ha jól tudom elég kibogozatlanok még. Itt van amit igy nagy hirtelen össze tudok szedni :elfogadott hogy Szemenhkaré és Tutanhaton királyi hercegek voltak és közeli rokonok. Elképzelhető ,hogy Ehnaton fiai de inkább III.Amenhotep lehetett az apjuk és Teje esetleg Szitamon az anyjuk.

Ay, Ehnaton vezírje és a katonai klikk vezére lehetett és Horemhebnek is erős katonai befolyása volt lévén hogy ő volt Ehnaton tábornoka. Ők támogatták előbb Szemenhkarét(legalábbis Ay) és utána az ifjú Tutanhamont. Ekkor Horemheb már alkirályi pozícióban volt. Tutanhamon halála után az özvegye Anheszenpaamon kétségbeesett lépéseket tett ,hogy legitim férjet találjon magának. Még a hettita királynak is írt ez ügyben. De mivel ezek a kísérletek nem valósultak meg ezért a "legerősebb ember" felesége lett Egyiptomban: Ay-é. így legitimizálhatta Ay az ő királyságát. (valószínű I.Tothmesz is így csinálta ezt anno Jahmesz királynővel)

Ay igen valószínűleg társuralkodójának választotta Horemhebet aki így legitimizálta magát a hatalomba.Paramessze Horemheb vezírje volt. Őt vette maga mellé uralkodó hercegként Horemheb és őt jelölte az utódjának . Ez szerintem elég legitimitást biztosított neki (no meg a katonaság,meg a sok katonából kinevezett pap... ).Nagyon széles és befolyásos támogató réteg állhatott Horemheb és Paramessze mögött ami biztosította uralkodásuk zavartalanságát.
I. Ramszesz-nek már volt fia: Széthi. így mivel nem külső emberre szállt a trón ezért inkább lehet őt dinasztia alapítónak nevezni. Bár vannak rá utalások ,hogy a Ramesszida uralkodók őt(Horemhebet) tekintették saját dinaszitájuk alapítójának.
Azt nem tudom hogy a főpapok mivel magyarázták ezeket de...: Horemheb azt "írja" hogy az újra megnyitott templomokat katonái színe-javával töltötte fel mint papokkal. Ezek az emberek nem fogják azt mondani arra aki őket helyezte hatalmi és megbecsült pozícióba hogy hát:" izé kéremszépen itten valami hibáddzik". Ezenkívűl a királyi vérrel legitimizált Ay jelölte őt ki utódjának, ígyhát nem volt kec-mec. Meg szerintem Egyiptomnak akkor már éppen elég volt a zűrzvarból, nem kellett nekik még egy trónviszály.

.-====o====-.
,

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.08. 17:01 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Van még egy kérdée ami foglalkoztat :oops:
Hogyan kerülhetett Aj halála után Horemheb a trónra??NEm volt legitimitása hozzá,mivel nem vett el királyi családból származó nőt, igaz a felsegée Nefertiti huga volt (ha minden igaz..)De ha már ő volt az uralkodó egyszeriben dinasztiaalapítónak is kellett volna lenni nem?Jó az persze más kérdés,hogy nem született örököse...És mi a helyzet I. Ramszesszel??Ő neki meg plána nem volt legitimitása a trónhoz,hiszen neki tényleg semmi köze nem volt a trónhoz...És mivel magyarázták ezt a főpapok?Mert ez felveti azt a kérdést,hogy akár közemberből is lehet király nem?

Megjegyzem,egyébként nincs problémám Ramszesszel,csak vhotgy az elv ami nekem furcsának tűnik...

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 43 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]