Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Amarna-kor (uralkodói család, politika)
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.06.20. 14:06

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 43 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.25. 22:09 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Köszi szépen, ööö addig a részig akkor még nem jutottam el ( a pa-t mint kétradikálisú jelet vettem már de jelentés nélkül).
Hogy-hogy annyiféleképpen írták le a nevét??Eltekintve a néváltoztatástól és a pa- kihagyásától...
Furának találom, hogy szegénynek anniyféleképpen írták le a nevét abban a korban

:aws:

.-====o====-.
"Ne csökkentsd a szíved követésére szánt időd,
mert a ka utálata az ő idejének elpazarlása (...)"

- Ptahhotep Bölcsesség-ei

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.25. 21:24 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Ld. Nyelv és írás :arrow: Szótár. A pA a hímnemű, a tA a nőnemű határozott névelő az Újbirodalomtól kezdve.

Anheszenpaaton esetében azért hímnemű, mert az (egyébként kétnemű) Atonra vonatkozik, ami alapesetben (gömb, vagy korong értelemben) hímnemű szó. Tehát Anheszenpaaton nevének jelentése: Élete a Gömbé / Atoné
(Ha megfejtetted magad, jelöld ki a kettőspont utáni részt, és láthatóvá válik, hogy én hogyan fordítottam.)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.25. 19:00 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Sziasztok!

Mit jelent a "pa" hieroglifa nevek esetében? Itt Anheszenpaatonra gondolok, mert Meritaton honlapján olvastam, hogy néhol kihagyták a nevéből (és gondolom így a jelentése is változott... nem?)
Egyébként itt szeretném még megjegyezni, hogy nagyon szép azaz oldal, nekem nagyon tetszik, látszik az igényes munka és a rászánt rengeteg idő, és alapos kutatás. Köszönet érte, hogy láthattam

.-====o====-.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.20. 19:54 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Köszi szépen dexcore!

Igyekszem megbírkózni a fordítással :)

.-====o====-.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.20. 13:37 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

tA hwt-nTr djw (HoremWeb után szabadon..:-))
:m-Htp: Tete_ankh_aton!
III.Amenhotep sírjáról egy elég jó összefoglalót találsz itt:

katt ide

.-====o====-.
"Ami az embert illeti, agyag és szalma az, és Isten az ő teremtője."
,
ir rmT , amaw dHAwt pA, nTr pAy.f qd

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.19. 18:55 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Üdvözlet!
Nem tudjátok, hogy megtalálták-e III.Amenhotep sírját? Illetve ha igen, akkor vannak a sírban eltérések a korábbi kultuszhoz képest? (gondolom Ehnaton nem a hagyományokat követve temette el apját, mikor már javában :aton: kultuszában élt)- vagy mégis??

.-====o====-.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.12. 21:52 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Igazad van HoremWeb, én is tudom azt, hogy nem olvastam eleget ahhoz (főleg nem szakmai könyveket), hogy sok esetben legyen egyáltalán összehasonlítási alapom. De ezen most próbálok már javítani.

Azt hiszem nem kellett volna felhoznom a témát, inkább csenben kellett volna maradnom és gondolkodni (bár akkor se lett volna meg az összehasonlítás)

Én nem így értettem amit írtam, HoremWeb, én nem írtam azt, hogy vallási felkelést okozott volna, vagy mikor Ehnatonról írtam, hogy a nép kelt fel (legalábbis nem akartam,de sztem nem is)

Én csak azt akartam ebből kihozni, hogy az átmeneti korokban voltak felkelések, melyek nem minden esetben egy idegen nép miatt alakult...pl. első átmeneti kor. Abban teljesen igazad van, hogy a hatalomra törő "kiskirályok" miatt volt nagy zűrzavar, a hatalom miatt... csakhogy területileg valóban 2 részre szakadt az ország... és még arra gondoltam, hogy az egyesítést kiváltó események miatt (is) történt (mert azt olvastam, hiteles könyvben, hogy nem felejtették el azt ami az egyesítésnél történt), de nem radikálisan értettem... a 2. átmeneti korban viszont már a hükszoszok ellen voltak lázadások, meg ismét hatalomhoz jutó emberkék, párhuzamos dinasztiák stb...

Nem akartam ekkora port verni, bocsánat :oops:

.-====o====-.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.12. 21:21 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Hát ezek után egészen biztos, hogy nem jó forrás... Sose higgy a szépirodalomnak! A legjobb és leghitelesebb műben is lehetnek írói változtatások, amik a szépirodalomban megengedett művészi eszközök. Amíg nincs akkora tapasztalatod a szakirodalmakból, hogy felismerd, mi a szerző fantáziája és mi a történelmi tény, addig a szépirodalmi műveket (és a ponyvát is) kezeld úgy, hogy fikció!

Egyébként a köznapi ember ilyen szinten nem nagyon foglalkozott a "nagy istenekkel" - ismerte valószínűleg a legendákat és mítoszokat, de "személyesebb" vallási kapcsolatban a "népi" istenekkel (Bésszel, Tawerettel, stb), a városa istenségével és a mestersége és a személyes patrónusával (ha volt neki olyan - nem feltétlenül volt) állt. Az, hogy most az Amon-papság vagy a Ptah-papság volt-e a fáraó szíveszottya, nem nagyon foglalkoztatta. Így igazából az ellentét kimerült abban, hogy mikor melyik templom kapott többet a fáraótól, ami udvari intrikákat esetleg eredményezhetett, de vallási felkelést??? Ahhoz az egyiptomiak túlságosan is pozitivisták és elfogadók voltak. Ha az egyik templom papjaitól azt hallották, hogy az ég fekete, a másiktól meg azt, hogy zöld, akkor békésen elfogadták azt, hogy ők ugyan kéknek látják, de mivel nem érhetnek fel a Nagy Istenekhez ésszel, az ég valójában fekete és zöld. (Nem volt ilyen, ezt csak arra hoztam példának, hogy a látszólagosan nyilvánvaló ellentéteket is képesek voltak befogadni.) Echnaton ellen sem a nép lázadt fel, hanem az előkelők körében volt elégedetlenség - akik jelentős, vagy legalábbis számottevő része viselt papi funkciókat is, és érzékenyen érintette az addigi istenek tilalma. És nem volt lázadásról szó még ekkor sem: Tutankhamon - valószínűleg Horemheb és/vagy Ay, a tanácsadói tanácsára - állította vissza a régi vallást, azaz az udvar előkelőségeinek nyomására - de nem lázadása miatt. A személyes vallásosság ugyanis nagymértékben különbözött az államvallástól, és nem lehetett olyan nagyon nagy kihatással az utóbbi az előbbire egy ilyen - mentalitás szempontjából nézve nagyon rövid - idő alatt.

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.12. 21:04 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Na jó ,lehet,hogy egy kicsit túl sok mindent belegondoltam :oops: meg rosszul is fogalmaztam, valóban a rivalizálás az erre jó szó. Nem ősi ellentétre gondoltam, hanem de asszem oda is írtam hogy Újbirodalomban pl ... Bár ezt az "ellentétet" igazából a viharok a Níluson trilógiában olvastam ami akkor lehet h nem a alegjobb forrás...

de örülök hogy tisztáztuk :), és köszi

.-====o====-.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.12. 20:53 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

tA hwt-nTr djw (HoremWeb után szabadon..:-))
Kedves Tete_ankh_aton , én nem hiszem hogy vallási alapon ilyen kifejezett és körvonalazott ellentétek lettek volna észak és dél közöt mint ahogy azt említetted Ptah és Amon esetében. Az kétségtelen hogy papságaik között lehett hatalmi rivalizáció¸de mindketten állami istenségek voltak-tehát az egész országban tisztelt és templomal rendelkező istenek.A helyi jellegük valóban előtérbe került az adott helységekben és ha egy dinasztia onnan származott el, de alapvetően mindkettőjüket tisztelték alsó és felső egyiptomban is.Amon pedig csak később került be a "felsőházba" így ő ezért sem lehetett ősi ellentét okozó. És bár mindkettőjükhöz tartoztak teremtés mítoszok ez sem a rivalizálás jele volt. Az ilyen esetleg egymásnak ellentmondó vallási / mítosz teóriák jól megfértek egymás mellett és inkább a " jobb ha le van fedve minden lefedetlen terület" elvén működtek.Az az ha az egyik varázsige vagy mítosz itt ott nem bizonyult igaznak akkor a másik biztosan kijavította / helyettesítette azt. Akárcsak az esetenként néhol egymásnak kissé ellentmondó piramisszövegek.

.-====o====-.
"Ami az embert illeti, agyag és szalma az, és Isten az ő teremtője."
,
ir rmT , amaw dHAwt pA, nTr pAy.f qd

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 43 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2, 3, 4, 5  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]