Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Társuralkodás, régensség
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.09.22. 06:27

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 15 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.12. 21:42 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

tA hwt-nTr djw (HoremWeb után szabadon..:-))
Horemweb:
Ezt nem tudtam ,hogy az óbirodalomban is volt már erről szó. Abban igazad van hogy a régens és társuralkodó fogalmakat most jól összekevertem ezzel a mondattal: "Hatszepszut pedig III.Tothmesz régense avagy társuralkodója volt."
Meg úgy az egészet.....este van már... :roll: ( ekkore tulkot mint én ,hiszen nemrég még egy másik topicban én regéltem Ay ról és Horemhebről meg Ramszeszről akik a társuralkodást szintén használták ) szóval igen Hatszepszut tényleg elfoglata a trónt (régensből fáraó lett) és maximum az ő társuralkodója volt III.Tothmesz. Ha jól emléxek akkor Tothmesz és Hatszepszut uralkodási éveit egy kezdettől datálják....
ui: jók az új egyiptikonok

.-====o====-.
"Ami az embert illeti, agyag és szalma az, és Isten az ő teremtője."
,
ir rmT , amaw dHAwt pA, nTr pAy.f qd

[ img ]

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dexcore 2007.08.13. 08:48-kor.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.12. 21:34 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

dexcore: a társuralkodás az V. dinasztia alatt már dokumentált (Miloslav Werner számol be róla az abu sziri papiruszokra hivatkozva). Viszont a szerepe nem egészen ilyen, hanem inkább a fordítottja: jellemzően az öregedő király vesz maga mellé társuralkodót, aki "beletanul a szakmába" a társuralkodás idején. A kiskorú király mellé nem társuralkodó ül (Hatsepszut esete egészen más, őt nem maga mellé vette III. Thotmesz társuralkodónak, hanem Hatsepszut kvázi elfoglalta a társuralkodói széket - ha volt olyan), hanem régens segíti. Ilyen pozicióban meglepően gyakran kapnak szerepet az anyakirálynők (pontosabban a "király anyja"-i), kezdve Merneith-tel, a két Khentkawesszel, stb... Vagyis már a II. dinasztia idejéről van nyoma.

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.12. 21:23 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Wow, akkor ezek szerint II. Pepi 100 éves volt... jól bírta :)

köszi az infót :)

.-====o====-.
"Ne csökkentsd a szíved követésére szánt időd,
mert a ka utálata az ő idejének elpazarlása (...)"

- Ptahhotep Bölcsesség-ei

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.12. 21:10 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

tA hwt-nTr djw (HoremWeb után szabadon..:-))
II.Pepi elvileg kb 6 évesen került trónra és 94 évig uralkodott. Valószínűleg egy régens szerűség kornmányozta egy pár évig az országot (erről most nem tudok többet). Hatszepszut pedig III.Tothmesz régense avagy társuralkodója volt. Ez a társuralkodós sztori amúgy elég zavaros az egyipotógusok számára.Kettős datálású sztélék.....stb.........
Ha jól tudom a középbirodalomig ez a fogalom nem is nagyon került elő. Szóval Pepinek inkább egy udvari méltóság volt a régense vagy az anyja.....fúúú most lehet hogy nagy marhaságot mondtam ezzel de tényleg nem tudom mi volt a helyzet II. Pepi gyerekkorával.
Hatszepszut viszont egy meglévő megkoronázott fáraó volt , III.Tothmesz nagynénje és ő maga mellé vette társuralkodásban az ifjú herceget.

.-====o====-.
"Ami az embert illeti, agyag és szalma az, és Isten az ő teremtője."
,
ir rmT , amaw dHAwt pA, nTr pAy.f qd

[ img ]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2007.08.12. 20:15 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Van egy kérdés ami még foglalkoztat így hirtelen, és nem találtam rá megfelelő topicot, de ebbe végülis beleérthető.
II. Pepi érdekelne, illetva az, hogy nem tudjátok véletlenül, hogy hány éves korában került hatalomra? Mert 90(!) évnyi uralkodás,az még ma is csodaszámra menne. Már maga az életkora. Az ókor úgy elvan könyvelve, hgy az átlag életkor alig volt 40. Hát ezekszerint vannak kiemelkedő élethosszú alakok a történelem eme korai szakaszán is :) . Én arra gondoltam, hogy ugye Tutanhamon is csak felnőtt korában uralkodott egyedül, meg még volt vki Hatssepsut idején akit emiatt egy kis időre eltávolítottak a trónról (asszem). Ő most gyerekként is uralkodott, vagy nagykorúsága után kell számolni a 90 évet,mert akkor jócskán 100 fölötti számot kapunk...(ez már dúrva)
:)

.-====o====-.
"Ne csökkentsd a szíved követésére szánt időd,
mert a ka utálata az ő idejének elpazarlása (...)"

- Ptahhotep Bölcsesség-ei

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 15 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]