Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Fodrászat és szépségipar a Közép- és Újbirodalomban
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.06.23. 08:58

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Fodrászat és szépségipar a Közép- és Újbirodalomban
HozzászólásElküldve: 2008.12.14. 20:29 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Áááááhhhh', ez a témaválasztás szerintem akár szakdolinak is beillik, elég nehéz kér(d)és...
Borotva ugyanolyan volt, mint napjainkban a régi tipusú férfi borotvák (banán alak, összecsappantós), az a klasszikus, került is elő sirokból, pl. Kha sirja, Torino. A kencék sajnos nem maradtak meg a tégelyekben, fésű megint csak maradt, amit én láttam, kétsoros ritka fogú, csontból volt, ugyanabból a sirból (mivel a feleség is oda volt temetve, ott vannak az ő cuccai is). Frizurákat leginkább a szobrokról lehetne belőni, mindjuk legegyszrűbbnek ott van Rahhotep és Nofret szobra (a neten ha rákeresel, tuti kidob valamit), elég szép hajköltemény van Merit-Amoun (Őfelsége lánya) fején (Kairó) Sajnos a szobrokról nem nagyon lehet megmondani, diszitették-e gyöngyökkel, szalagokkal a hajat, egyszerű hajpántot gyakran látni, természetes hajon s parókán is. A szines hajdiszeket talán sirokban meg lehet keresni, de szerdáig... :-(...

Hajápoló szerekről biztosan irnak papiruszok, ha már orvosi van, kell legyen ilyen is... De ehhez én már nem értek...

C

PS. még valami, bár nem a divathoz tartozik. Csóri fáraó általában csupaszra volt borotválva, kivéve gyászidőben, amikor a férfiak hagyták megnőni a hajukat s a borotvát is hanyagolták. A pótszakállat eddig csak fejrekonstrukción láttam elég hitelesen ábrázolni, olyan mint egy fonott, vastag varkocs, a fonatokat szalag fogja össze. Valahol a fül mögött lehetett rögzitve, mert a szobrokon az arc vonalát a szakálltól egy szélesebb sáv követi. Sirrajzon láttam klasszikus "barkót" is.

A tükrök abban az időben bronzból voltak, s voltak hozzá minendféle női piperedolgok, ezek is általában bronzból-ezüstből, kanálkák, tűk, stb. Azt mondják, a sokszor bemutatott nagyobb kanalak (általában úszó ember alakú a nyele, volt belőle pl. Tutankhamon sirjában) is kenőcshöz voltak.

.-====o====-.
"Qui multum peregrinatur, raro sanctificatur..."
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2008.12.14. 12:20 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

nefertiti írta:
...Hatsepszut múmiáját és "punk" frizurája volt. Két oldalt leborotválva, de középen, a homlokától egészen a háta közepéig hosszan lelógott.

Én azt nem írtam, hogy a homlokától, csak hogy fejtetőtől. Ettől függetlenül lehet, hogy igaz, csak én nem tudom ennyire részleteiben. :) Egyébként érdemes Hatsepszut múmiájára Google-n rákeresni, és akár a Múlt-kor történelmi portálon is körülnézni, mert a múmia beazonosítása táján elég sokat írtak róla, többek között az ilyen részleteket is.

"Használati utasítás Conquistadorhoz": ha ő csak úgy Őfelségét emleget, az nagy-nagy valószínűséggel II. Ramszesz ;) :)

Más: légy szíves, ne idézd közvetlenül az előző hozzászólást, legfeljebb egy konkrét részletét, ha éppen arra vonatkozik a válasz.

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2008.12.14. 03:41 

Hú, ez nagyon érdekes, főleg amit a hajhosszabbításról írtál. Köszönöm. Igen, sajnos a dolog elég sürgős, mert jövő héten szerdán lesz a lányomnak az a bizonyos vizsgája - amiről HoremWebnek írtam - amit, ismerve az én Egyiptom iránti rajongásomat, felelőtlen módon választva témát (ti. Hatsepszut fodrásza voltam címmel), az ókori Egyiptom hajápolási (mivel, hogyan, mosás, frizurák, fésülködés, eszközök a vágáshoz, balzsamok, "samponok", egyéb kellékek, díszítések, parókák, ünnepi és hétköznapi, azok díszítései, miből készültek, hogy tartották karban, ha kopaszra... mivel borotválták, álszakáll, annak karbantartása, díszítése stb.stb.) szokásairól. Erről kell nekem egy kis értekezést írnom, nem feltétlenül pont Hatsepszut korából, lehet későbbi korból is. Mondjuk a Ramesszida kor is megfelelne,vagy bármelyik, lényeg, hogy az igazi fáraók és nem a Ptolemaioszok kora legyen. HoremWeb írta nekem, hogy nemrég azonosították Hatsepszut múmiáját és "punk" frizurája volt. Két oldalt leborotválva, de középen, a homlokától egészen a háta közepéig hosszan lelógott. Sajnos konkrét anyagokat kell felsorolni, hogy mivel kezelték a hajukat, esetleg mely növényekből készítettek párlatokat, kenőcsöket, illóolajokat, amikkel aztán a hajat, adott esetben a parókát kezelték, díszítették az előkelő hölgyek (talán arany,ezüst, de milyen gyöngy, milyen drágakő, ezek megnevezése). Nagyon nehéz téma, én nem mertem volna bevállalni, erre a lányom elvállalja az én nevemben. Jaj, ha előbb tudok :B1: ennek az oldalnak a létezéséről :tw:

:aws: :w: :m-Htp:
Nefertiti

.-====o====-.
"Az örökletes hercegnő nagy kegyelt, bájjal és örömmel megáldott hölgy. Aton felemelkedik, hogy kegyével övezze és megsokszorozza az ő szeretetét. A Fáraó nagy és szeretett asszonya, Dél és Észak úrnője, Nefertiti éljen örökké."
(Api sírjában fellelt leírás; Davies,N. de Garis 1906.The Rock Tombs of el-Amarna, 4.kötet London)[/szerk]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2008.12.13. 19:38 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Nem tom' mennyire sürgős, ha nagyon, még holnapig szóljatok...
Kairóban vannak igazi parókák, a vitrinben nem sokat mutatnak ugyan. Az egyiket Ahmose-Hent-Em-Pet múmiája mellé bugyolálták, az asszonynak amúgy hosszú, hullámos, sötét a haja. A paróka leirása megvan a halott leirásánál, de csak angolul, egy katalógusban, ha nem sürgős, le lehet forditani. Ugyancsak itt (Elliot Smith - The royal mummies) emlitik egy másik hölgynél kapcsán a mesterséges hajhosszabbitást, a haját csupa apró fonatban hordta, az eredeti hajhoz emberi hajból fontak pótlást, ami csak hosszitja, nem vastagitja a tincset.

Érdekes, az Amarna-fejek közül a nők is mindig kopaszak - nem mintha tudnám, miért... Tutankhamon múmiája szintén kopasz, a sirjában volt jó pár parókásdoboz.

Férfi smink biztos hogy volt, nemcsak azért mert Őfelsége például a fekete gránitszobra száját is pirosra szineztette - egyes férfi múmiákon a szem és az arc ki van festve (nem tudom, az arc piros festése a járomcsont táján arra szolgált-e hogy "élőbb" legyen a megjelenése - Merneptah szeme ki van húzva még halálában is, a szemöldöke is ki van festve, az öreg II. Ramszesz szeme körül is vannak fekete festésnyomok, a szemöldöke azonban érintetlen, az eredeti ősz... A haja csodálatos vörös, illetve szőkésvörös, festtette is egy darabig, az biztos...

.-====o====-.
"Qui multum peregrinatur, raro sanctificatur..."
Homérosz

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2008.12.12. 00:36 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Remélem, hogy tudunk ebben segíteni, de én magam nem nagyon foglalkoztam ezzel az egyébként igencsak érdekes témával.
Az egykorú ábrázolásokon rendszerint parókában látjuk a férfiakat, nőket egyaránt. Gyerekeknél - egyiptomi szokás szerint - tradicionális ábrázolási módot követnek a gyermektincs ábrázolásával, amely az egyébként borotvált fej egyik oldalán lelógó, hosszan meghagyott "copf". Ezt fonták, szalagokkal díszíthették, összefoghatták. Arra nem emlékszem, hogy láttam volna példát, hogy a gyermektincsbe gyöngyöt fontak volna.
A parókáknál azonban igen változatos díszítéseket alkalmaztak, a gyöngyök, szalagok, díszek mellett különféle dekoratív fonásokat is, amelyek egyes szobrokon igen aprólékosan kidolgozva láthatók. Fajtájukat tekintve is elég sokféle parókát viseltek. Az Újbirodalom idejéről főleg a Ramesszida-korból vannak nagyon szépen kidolgozott paróka-ábrázolások, de a Thutmoszida-korban (Hatsepszut idején) ezeket még nem feltétlenül viselték. Érdemes megnézni a Hatsepszut idejéről származó szobrokat. Azok, és az időben nem túl távoli ábrázolások azonban gyakran viselnek különféle fejkendőket is.
Eléggé megoszlanak a vélemények, hogy mi volt a paróka alatt. Találkoztam már azzal a nézettel is, hogy a fejüket kopaszra borotválták az előkelők, de több olyan ábrázolás is akad, ahol a paróka alól kikandikálnak a viselője saját tincsei. Hatsepszut nemrégiben azonosított múmiája a mai viszonylatban kissé "punk", ami a hajviseletét illeti: a királynő ugyanis kopaszra volt borotválva a koponyája nagy részén, de a fejtetőtől (tarkótól) egy vaskos fonat lógott, talán a háta közepéig is. (Utána kellene nézni pontosan...)
A köznépnél a parókaviselés valószínűleg nem volt annyira elterjedt, de a tehetősebb közemberek, például munkavezetők és feleségeik sírábrázolásain már parókás alakokat láthatunk. A nagy kérdés persze az, hogy valóban viseltek-e parókát ők is, vagy az ábrázolási hagyományok miatt jelennek meg így. Esetleg ünnepi alkalmakra korlátozódott a parókaviselet?

Sokkal korábbról, a Középbirodalom hajnaláról került elő egy tömegsír, ahol csatában elesett közkatonák nyugodtak. Ezek haja az abszolút praktikusság jegyében volt vágva, tarkónál egészen rövidre (ld. az "amerikai tengerészgyalogos" sztereotípiát). Tehát számíthatunk arra, hogy a köznépnél a hajviselet elsődlegesen a praktikumhoz igazodott, és ez később is valószínűsíthető.

A ramesszida ábrázolásokon gyakori illatkúpok vagy balzsamkúpok (paróka tetején viselt izék) már megjelenhettek éppenséggel Hatsepszut idején is, de ha emlékezetem nem csal, akkor valamivel később, a XVIII. dinasztia vége felé jelennek meg az ábrázolásai. A balzsamkúpok szerepe nem egészen egyértelmű. Egyesek szerint illatosítottak, mások szerint lassan de folyamatosan olvadva és párologva hűtötték is a parókát.

A smink tekintetében már valószínűleg többet lehet találni. Egyrészt a szemfesték (kohl, galenit, malachit-por, esetleg antimonit - bár az lehet, hogy inkább csak Mezopotámiában volt divat?) használata igen elterjedt kellett legyen, már csak azért is, mert bizonyos szemfertőzések elleni védelemként is használták ezeket. Egészen biztosan színezték is az arcukat, kezüket, például a tenyér és a talp vörös hennával való festésére is vannak adatok. A különböző olajok és kenőcsök a bőrápolás részei voltak, és nem csak az előkelők használták ezeket, de a tehetősebb köznép is.
Végképp csak magánvélemény, de elképzelhetőnek tartom, hogy a szájukat is festették (akár a férfiak is), mivel maradtak fenn olyan szobrok, amelyek száján festékmaradványokat találtak - és nem csak az általunk várt vöröset és árnyalatait, hanem egészen bizarr színeket: kéket, sárgát is. (Nem sok szakirodalmat tudok erről, de Hubay Péter az Ikon vagy portré című tanulmányában említ például ilyeneket - ez a tanulmány a honlapunk logójában is látható, általunk csak Ramószénak nevezett, Szépművészeti Múzeumban látható szobrot elemzi.)

II. Ramszesz hajszíne is sok találgatásra adott már alkalmat, van, aki a vöröses haja alapján úgy véli, hogy a család hykszosz ősöktől származott, de van olyan nézet is, hogy szintén a vörös hennázás nyomait láthatjuk.

Most hirtelen ennyit tudtam emlékezetből összehordani, de remélem, hogy a többiek is a segítségemre sietnek ;)
A Könyvajánlóban (inkább a honlapon, mint a fórumon) akad pár könyv is, amelyekben további információkat találhatsz. Ha emlékeim nem csalnak, akkor Hilary Wilson Egyiptomi asszony című könyvében viszonylag sokat ír a szépségápolásról. Igaz, nem könnyű olvasmány, mert nem szakkönyv, hanem regény - de valójában tanregény, ami elsődlegesen a hétköznapokat hivatott bemutatni.

Segítsetek még összeszedni, mit tudhatunk és honnan! ;) (NB. ha felül, a cím alatt, a Képtár linkre kattintasz, meglepő módon a képtárunkra jutsz, ahol remélhetőleg szintén találsz használható képeket. Ettől független a honlap Galéria nevű része, amit szintén érdemes lehet átnézni.)

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája: Fodrászat és szépségipar a Közép- és Újbirodalomban
HozzászólásElküldve: 2008.12.11. 23:57 

Nagyon új vagyok még ezen az oldalon, ezért kérem a segítségeteket. Sehol nem találok utalást arra vonatkozóan, hogy az egyiptomi előkelő hölgyek (természetesen a kopaszra borotváláson és parókán túl) milyen frizuradivatokat követtek a közép- és újbirodalomban. Nekem erre egy tanulmány megírásához (lányom fodrásznövendék), lenne szükségem. Kérlek benneteket, segítsetek, hol találhatnék itt anyagot egy pl. "Hatsepszut fodrásza voltam" című témához. Kellenének az akkor - vagy esetleg kicsit későbbi korból származó - használatos hajápolási, szépészeti kellékek megnevezései, használatuk.
Segítségeteket előre is köszönöm!

.-====o====-.
"Az örökletes hercegnő nagy kegyelt, bájjal és örömmel megáldott hölgy. Aton felemelkedik, hogy kegyével övezze és megsokszorozza az ő szeretetét. A Fáraó nagy és szeretett asszonya, Dél és Észak úrnője, Nefertiti éljen örökké."
(Api sírjában fellelt leírás; Davies,N. de Garis 1906.The Rock Tombs of el-Amarna, 4.kötet London)[/szerk]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ]  Oldal Előző  1, 2

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]