Deprecated: Function set_magic_quotes_runtime() is deprecated in /var/www/clients/client1470/web7997/web/forum/common.php on line 106 [phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/session.php on line 885: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3391: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3393: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3394: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
[phpBB Debug] PHP Notice: in file /includes/functions.php on line 3395: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /common.php:106)
KEMET = Az Ókori Egyiptom • Téma megtekintése - Fodrászat és szépségipar a Közép- és Újbirodalomban
Szárnyas napkorong

KEMET = Az Ókori Egyiptom

Üdvözlet a betérőnek!
* GyIK  * Keresés  * Társalgó  * Képtár
Pontos idő: 2018.09.26. 08:12

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]

Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő
Szerző Üzenet
 Hozzászólás témája: Re: Fodrászat és szépségipar a Közép- és Újbirodalomban
HozzászólásElküldve: 2009.03.20. 17:46 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Legjobb tudomásom szerint nátront használtak, illetve különféle olajakat, kenőcsöket. Ezek annyira fontos részei voltak a mindennapoknak, hogy III. Ramszesz idején, amikor a sírépítő munkások sztrájkba fogtak, a követeléseik között felsorolták az elmaradt ellátmányukat, amiben előkelő helyen szerepelt a kenőcs. Feltehetőleg a poros, száraz környezetben a bőr kiszáradása, és az abból fakadó problémák miatt lehetett ennyire jelentősége.
Bizonyára találkoztál azzal is, hogy a szemfestéshez használt kohl és galenit nem csak divat volt, hanem a szem egyes fertőzései ellen is védett.

A témafelvetésed jelen formájában elég általános, és akár könyvnyi mennyiségű dolgot is össze lehetne vadászni, úgyhogy egyszerűbb lenne, ha konkrét kérdéseket tennél fel. (Úgy is hajlamosak vagyunk a kapcsolódó érdekességek felé elkalandozni. ;) )

Milyen területen "szakdolgozol"?

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb
Rejtettebb a szép beszéd a Zöld Kőnél (smaragdnál)
De megtalálni a szolgálóleánynál az örlőkő mellett

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.03.20. 14:43 

Sziasztok!
A szakdolimhoz kerestem anyagot mkor erre az oldalra bukkantam. Remélem tudtuk nekem segíteni.
A szakdolimat az ókori egyiptomi megjelenés és viselkedéskultúrájból írom.
A kérdésem az lenne, hogy mivel akkoriban a szappant még nem ismerték, mit használtak helyette?
Egyébként ebbe a szakdoliba beletartozik a temetkezési szokások és a halotti kultusz is. Ha valakinek van valamilyen egyedi ötlete vagy csak tudna tippet adni, annak is örülnék. Igazából írtam már 45 oldalt könyvekből, most ehhez kéne majd a véleményemet leírni.
Szóval ha bárkinek van bármilyen ötlete azt szívesen fogadom, mert van még egy hónapom a doli leadásáig, tehát még tudum alakítgatni.

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólás témája:
HozzászólásElküldve: 2009.03.19. 19:33 
Rekh Niszut
Rekh Niszut

Rekonstruálják Hatsepszut parfümjét

Az aprócska illatszeres üvegcsét komputeres tomográfiának vetették alá, amely kimutatta az illatszer üledékét. A továbbiakban az egyetem farmakológusai vegyi elemzését tervezik elvégezni. "A munka várhatóan egy évet vesz igénybe, s eredményei alapján akár rekonstruálható lesz az illatszer 3500 évvel annak az asszonynak a halála után, akinek túlvilági ingóságai között rábukkantak az üvegcsére. (...) Hatsepszut parfümje is a hatalom kifejezője volt. Úgy véljük, hogy tömjén, az istenek illatszere volt az egyik fő komponense." - nyilatkozta a Bonni Egyetem Egyiptomi Múzeumának kurátora.

.-====o====-.
" A nagy Maat Uszer ideje óta háborítatlan, egyedüli és örök."

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.02. 01:14 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Kiváncsian és drukkolva várom én is, hogy milyen osztályzatot értek el! :)

Arra viszont megkérnélek, hogy csak a legszükségesebb minimumot idézd az előző hozzászólásokból, sőt, ha az mellőzhető, csak szólítsd meg azt, akinek a hozzászólására reagálsz. Senki nem szereti kényszerűségből többször is elolvasni (átgörgetni) azt, amit egyszer már olvasott.

Neked is BUÉK!

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2009.01.02. 00:56 

Maatkaré-Meritamon írta:
Szia,

Remélem még nem túl késő. Ezt a könyvet ajánlom:
Győry Hedvig: "Tölts be száztíz évet a Földön és tagjaid maradjanak erősek"...

Szia!

Nagyon aranyos vagy, köszi. Sajnos már késő, leadta a lányom az általam írtakat. Későn vettem észre, hogy bekapcsolódtál és ilyen hasznos információkkal szolgáltál. A link is tökéletes, ki is másoltam.
Január 7-én osztályozzák a dolit. Kíváncsi vagyok, mert összehordtam hetet-havat, beépítve a témába Horemweb és Conquistador segítségét. Kár, hogy a Tiédet csak most vettem észre. Viszont privátim érdekel a téma, csak az a baj, hogy nem tudok németül. PM-ben elküldöm az email címemet, ha van esetleg egy fordításod és átküldenéd, nagyon hálásan megköszönném. Annyit vájkáltam ebben a témakörben, hogy komolyan elkezdett érdekelni, de nem mellékes az sem, hogy még szükség lehet rá, mivel egyénileg választott téma volt, lehet, hogy a záróvizsgán újra megjelenik és minél többet tudunk róla, annál jobb.
Más:
Tudom, hogy az egyiptomi új év máskor van, de a mienk most, úgyhogy kívánok mindegyikőtöknek sikerekben, eredményekben gazdag boldog Új Évet.
Üdvözlettel: Nefertiti

.-====o====-.
"Az örökletes hercegnő nagy kegyelt, bájjal és örömmel megáldott hölgy. Aton felemelkedik, hogy kegyével övezze és megsokszorozza az ő szeretetét. A Fáraó nagy és szeretett asszonya, Dél és Észak úrnője, Nefertiti éljen örökké."
(Api sírjában fellelt leírás; Davies,N. de Garis 1906.The Rock Tombs of el-Amarna, 4.kötet London)[/szerk]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2008.12.17. 13:40 
Írnoknövendék
Írnoknövendék

:m-Htp:!

Igen, annak örömére, hogy most már nem dobál ki a fórum, igyekeztem hasznosan és bővebben hozzászólni. :) Bár úgy látom sajnos elkéstem vele, viszont lehet, hogy mást is érdekel, ezért talán valóban hasznos, hogy így cselekedtem.
Köszi, hogy kijavítottad a linkemet, és a papiruszokra vonatkozó magyarázatot is.

.-====o====-.
:aws:
Maatkara

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2008.12.16. 19:13 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Az egyértelműség kedvéért: a papiruszokat a p+név alakkal szokták rövidíteni, ezért látsz ilyeneket Maatkaré hozzászólásában, hogy pEbers - ez az Ebers-papirusz rövidítése.

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2008.12.16. 11:28 
Írnoknövendék
Írnoknövendék

Szia,

Remélem még nem túl késő. Ezt a könyvet ajánlom:
Győry Hedvig: "Tölts be száztíz évet a Földön és tagjaid maradjanak erősek"

Van egy német nyelvű cikkem is. A címe "Hajápolás, kozmetika, testápolás orvosi papiruszok alapján" (Brigitte Goede - Haarpflege, Kosmetik und Körperpflege aus medizinischen Papyri, Göttinger Miszellen - Beiträge zur ägyptologischen Diskussion, Heft 210, Göttingen 2006). Ha segít, légyszi írd meg az e-mail címedet, átküldöm.
Néhány tényszerű adat a cikkből, amire esetleg hivatkozhatsz. A ránk maradt receptek közül viszonylag kevés foglalkozik a hajápolással, kozmetikával, testápolással. Ezek közül számos az öregséggel együtt járó jelenségeket igyekszik megszüntetni (pl. ősz haj, hajhullás, ráncok). De akad olyan is, mely azt kívánja megakadályozni, hogy nem kívánt helyen nőjjön szőr, illetve van recept testszag és szájszag ellen is. Mindössze három papiruszban találhatók ilyen receptek, ezek a pEbers, a pHearst és a pEdwin Smith.
Az összesen 57 darab szépség, kozmetika, testpolás és ruhaápolás témakörbe sorolható recept zöme a hajjal foglalkozik, szám szerint 37. Közülük 16 az őszülés megakadályozását, 14 pedig a haj növekedést célozza.

Még amit érdekesnek találtam, hogy ezekben a receptekben csak kétféle ásványt említenek, ezek a galenit/antimon - fekete szemfesték, a mSdm.t alapanyaga - és az okker. Antimont használnak egy hajnövekedést elősegítő receptben (pEbers 471), azonban valószínűleg csak tévedésből került ezen receptek közé és valójában a haj befestésére szolgált. Az okker olajjal keverve pirosra színezi a hajat, ma is használják Afrika szerte.

A hajhullás és őszülés elleni receptek többsége egyébként olyan összetevőket tartalmaz, mint állati vér, állati testrészek (pl. teknőspáncél, szamár patája), állati zsírok, méz. Több be nem azonosítható növény mellett, mirtusz, ciprusfű, datolyamag, mandula, ricinus.
Az egyiptológiai lexikon "haj" szócikke szerint a frizura fixálására méhviaszt alkalmaztak.

Ezen kívül nézz be ide, a képeket is felhasználhatod:
Mivel festették magukat az ókori Egyiptomiak?
Utólag beszúrva:
(off. Bocsi, Horemweb, ha nem szabad így linkelni)
HoremWeb: bizony nem, de átjavítottam szabályosra - ennyi hasznos infóért cserébe ;) :D

.-====o====-.
:aws:
Maatkara

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2008.12.16. 02:47 

HoremWeb írta:
Hát igen, ez eléggé szakdolgozat-ízű feladat :) Ami a kenőcsöket illeti, itt-ott maradtak edények aljára száradva, stb., de többé-kevésbé beazonosíthatatlanok.
Az irodalomból azt is ismerjük, hogy különböző olajokat használtak bedörzsölésre, ami a száraz éghajlat, por, homok, stb. esetén praktikus dolog lehetett a bőr túlzott kiszáradása ellen. Sajnos a leírások nem nagyon részletezik, hogy milyen olajról van szó, de valószínűleg nem az oliváról, hanem lótuszolajról - erre a Szinuhe azon kitételéből következtetek, miszerint a főhős Sza-Nehet visszaadja a fa olaját a homokon bolyongóknak (értsd: az egyiptomiakhoz képest civilizálatlan külhoniaknak).
A tükröket illetően: mintha olvastam volna már ezüsttükörről is, de nem szabad elfeledni, hogy az ezüst értéke igen magas volt Egyiptomban (az Újbirodalom idején, egészen a III. Ramszesz utáni időkig 1:2 arányban állt az arannyal a mai kb. 1:80 arányhoz képest), és ráadásul veszekedetten ritka fém volt a Nílus-völgyben, importálni kellett, úgyhogy nagyon nem lehetett elterjedve.
Rahotep és Nofret szerintem a KEMET galériájában is ott figyel (nem a Képtáron!), és más sírábrázolásokat is érdemes kielemezgetni, például Nakht (a Híres) jeleneteit. No és ott van Teje királyné apró, ám annál nagyobb hírű szobra, ahol a hajviselet egészen érdekesen van megoldva, és talán jelent valami támpontot annak, aki tudja, mit keres...

Köszönöm hozzászólásaitokat, segítségeteket. Elnézést HoremWeb, hogy rosszul idéztelek - nem emlékeztem pontosan -, azt hittem, Hatsepszut "punk" frizurája a homlokától kezdődött. Ez úgy látszik egy hamis asszociáció volt nálam, valahogy az utcán látott "punk"-hajú fiatalok jutottak erről eszembe - de talán csak a szó miatt - mert az ő hajuk más,mivel valami kötőanyaggal teljesen keményre, kakastarélyra emlékeztetőre van formálva. Ilyet nem írtál, valóban azt írtad, hogy a feje tetejétől...
Tegnap megnéztem a képtárat, ma pedig a teljes galériát. Érdekes megoldásokat találtam, bár IV. Amenhotep(Ehnaton) anyjának Teje királynénak a szobrára nem akadtam rá, de lehet, hogy csak elkerülte a figyelmemet. Hatsepszut fejszobra, hát... az arca női, de a koronától nem látszik, vagy úgy látszik, hogy haj az nincs alatta. Viszont a sírfestményen határozottan látszik, hogy nő és kb. vállig érő haja van. Nem néz ki parókának, persze lehet, hogy mégis az.
Na mindegy, de a nemesi sírrajzok között - most így a nevekre nem emlékszem - találtam házaspárokat, akiknek a haja egészen jól kivehető, ezek nagyon jók lesznek illusztrációnak. Remélem nem baj, hogy néhányat kimásoltam. Írtad, hogy az ezüst nagyon drága volt. Valahol olvastam, hogy volt az egyiptomiaknak egy arany-ezüst ötvözetük, az elektrum. Erről is találtam egy nyakék képet, amit itt a Szépművészeti Múzeumban őriznek (kis vizilovakat ábrázol).
Szóval amit Ti írtatok, plusz a képtár és galéria, valamint az általam összemazsolázott anyagokból- különböző írások, filmek: "A Fáraó", "Tízparancsolat", "A hetedik tekercs",Szinuhe, az orvos"stb. - remélem sikerül valamit improvizálnom.
Áááá, meg sem közelít majd egy szakdolgozatot, mivel különböző korokat fogok összevonni: Thotmeszidák, Ramesszidák, Amarna, de lehet, hogy mégis beveszem még a Ptolemaioszokat is, mivel mindkét Cleopatra-film a régi és az új is megvan nekünk. Végülis ez csak egy fodrász-vizsga, nem valószínű, hogy csupa egyiptológusból állna a vizsgabizottság. Az érettségin már tavasszal túljutott, ez egy fodrásztanfolyam, ami jól megy neki és ezért szeretne valami merőben mást, mint a többiek, alkotni és rá is ragadt valami az én Egyiptom-mániámból. Gondolta, hogy én majd pikk-pakk összeütöm neki ezt a házi dolgozatot. A gond csak az, hogy én meg nem szeretek kiadni a kezemből olyan anyagot, ami "fércmunka", ld. a korok összevonása, mintha az egy bizonyos kor lenne. Pedig most ez lesz, mert egy bizonyos személy fodrászának a nevében kell megírni. Remélem nem veszik észre ezt a kis csalást.
Majd beszámolok, hányasra sikerült a dolgozat (nem SZAK :wink: ).
Köszönve minden hozzászólást és segítséget:
Nefertiti

.-====o====-.
"Az örökletes hercegnő nagy kegyelt, bájjal és örömmel megáldott hölgy. Aton felemelkedik, hogy kegyével övezze és megsokszorozza az ő szeretetét. A Fáraó nagy és szeretett asszonya, Dél és Észak úrnője, Nefertiti éljen örökké."
(Api sírjában fellelt leírás; Davies,N. de Garis 1906.The Rock Tombs of el-Amarna, 4.kötet London)[/szerk]

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

HozzászólásElküldve: 2008.12.14. 21:28 
Tjati (Admin)
Tjati (Admin)

Hát igen, ez eléggé szakdolgozat-ízű feladat :) Ami a kenőcsöket illeti, itt-ott maradtak edények aljára száradva, stb., de többé-kevésbé beazonosíthatatlanok.
Az irodalomból azt is ismerjük, hogy különböző olajokat használtak bedörzsölésre, ami a száraz éghajlat, por, homok, stb. esetén praktikus dolog lehetett a bőr túlzott kiszáradása ellen. Sajnos a leírások nem nagyon részletezik, hogy milyen olajról van szó, de valószínűleg nem az oliváról, hanem lótuszolajról - erre a Szinuhe azon kitételéből következtetek, miszerint a főhős Sza-Nehet visszaadja a fa olaját a homokon bolyongóknak (értsd: az egyiptomiakhoz képest civilizálatlan külhoniaknak).
A tükröket illetően: mintha olvastam volna már ezüsttükörről is, de nem szabad elfeledni, hogy az ezüst értéke igen magas volt Egyiptomban (az Újbirodalom idején, egészen a III. Ramszesz utáni időkig 1:2 arányban állt az arannyal a mai kb. 1:80 arányhoz képest), és ráadásul veszekedetten ritka fém volt a Nílus-völgyben, importálni kellett, úgyhogy nagyon nem lehetett elterjedve.
Rahotep és Nofret szerintem a KEMET galériájában is ott figyel (nem a Képtáron!), és más sírábrázolásokat is érdemes kielemezgetni, például Nakht (a Híres) jeleneteit. No és ott van Teje királyné apró, ám annál nagyobb hírű szobra, ahol a hajviselet egészen érdekesen van megoldva, és talán jelent valami támpontot annak, aki tudja, mit keres...

.-====o====-.
[ img ] - HoremWeb

(Ptahhotep)

Hozzászólás jelentése
Vissza a tetejére

Hozzászólások megjelenítése:  Rendezés  
Új téma nyitása Hozzászólás a témához  [ 16 hozzászólás ]  Oldal 1, 2  Következő

Időzóna: UTC + 1 óra [ nyi ]